Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 19, 2019

Scroll to top

Top

Sucker Punch – nielen vizuálne orgie

Sucker Punch – nielen vizuálne orgie

| On 02, Apr 2011

V kinách od 31. 03. 2011.

Baby Doll a jej sestra ostali po smrti matky samé so svojím nevlastným otcom. Ten nedočkavo čaká na poslednú vôľu od svojej „milovanej“. Je to viac, ako len šok, keď zistí, že všetok svoj majetok zanechala dcéram. Pri pokuse o znásilnenie svojej nevlastnej dcéry ho Baby Doll zastaví. Varovný výstrel však nešťastnou náhodou skončí v tele bezbrannej sestričky. Hneď na to sme svedkami, ako je Baby odvedená do blázinca, v ktorom má päť dní na to, aby sa vyhla lobotómii mozgu, ktorú zariadil jej otec. V blázinci sa utieka do svojho vysneného sveta, ktorý je podivuhodnou paralelou jej skutočného života. Chybičkou krásy je, že v imaginárnom svete musí neustále zvádzať boj nielen o svoj život.

Hneď na začiatku vás upozorním, že ak hľadáte film, nad ktorého myšlienkou a dejom budete dumať ešte niekoľko dní, ste na veľmi zlej adrese. Dej v podstate nie je. Je tu len niečo, čo sa snaží hrať na príbeh a nejaká parafráza na Alicu v Krajine zázrakov. Ak ste však ochotný odpustiť tento „nedostatok“, smelo môžete čítať recenziu ďalej.

Zack sa pustil do neuveriteľne vzrušujúceho vizuálneho príbehu, ktorého jedinou chybou je prístupnosť. Je to nepochopiteľné, že s takouto látkou sa pustil do prístupnosti PG-13, pričom R-ková akcia mu vôbec nie je cudzia a už niekoľkokrát dokázal, že ju zvláda ukážkovo. V tomto počine spojil snáď všetky pubertálne mánie, a to takým zbesilým spôsobom, že v akčných sekvenciách vo vás búši adrenalín. Nájdete skutočne všetko – anime a mangu, sci-fi a fantasy, veľké zbrane, odrážanie guliek katanou, orkov, robotov, zombie, počítačové hry, komiksovú prehnanosť a, samozrejme, sporo odeté dievčiny. Prvý Snyderov scenáristický počin vyzerá ako splnenie snov a úchylných fantázií, ktorými sa jednoducho necháte uniesť i vy. Triky sú na špičkovej úrovni a akčné scény má jednoducho v malíčku. Dojem občas narúša akcia prerušovaná zbytočnými, niekedy až vyložene nudnými dialógmi. Ak ste však na tom myšlienkovo podobne ako režisér a jeho jemne perverzné predstavy vám nie sú celkom cudzie, budete sa baviť kráľovsky, pričom mu odpustíte aj rozprávačské nedostatky.

Silným prvkom je i soundtrack, v ktorom je každá jedna pieseň zmiešaninou rockovej klasiky a hip-hopu. Sú to skvelé cover verzie, remixy a tzv. mash-upy. O filmovú hudbu sa postarali Tyler Bates (robil hudbu všetkým predchádzajúcim Snyderovým filmom) a Marius de Vries, ktorý má na svedomí hudbu k muzikálu Moulin Rouge. Spolu vytvorili veľmi zaujímavú hudobnú vložku, ktorá by mala na samostatný muzikál. Keď sa človek zamyslí, zistí, že aj tento počin je svojím spôsobom muzikálom. Smutné je, že väčšinu tanečných vystúpení musel Snyder vystrihnúť. O to viac sa ale teším na Director´s Cut, o ktorom sa už teraz povráva, že prístupnosti PG-13 sa nedočká.

Konečný verdikt:★★★★☆

Bezpríbehová, no adrenalínová jazda vo vynikajúcom vizuálnom šate. Mix vecí, ktoré sa ešte nikto neodvážil spojiť.  Pôsobí originálne a medzi všemožnými terajšími klišé, veľmi sviežo. Tomuto kúsku odpúšťam všetky jeho príbehové prehrešky a nezaujímavé gradovanie deja.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia uletených a vyložene prehnaných akčných filmov si prídu na svoje. Budú sa baviť od prvej, skvelo zostrihanej scény, až po tú poslednú. Ostatní budú zrejme len neveriacky krútiť hlavou.

Sucker Punch (Sucker Punch), akčný fantasy thriller, USA 2011, 109 min. Réžia: Zack Snyder, scenár: Zack Snyder, Steve Shibuya, kamera: Larry Fong, hudba: Tyler Bates, Marius de Vries, hrajú: Emily Browning (Babby Doll), Abbie Cornish (Sweete Pea), Jena Malone (Rocket), Vanessa Hudgens (Blondie), Jamie Chung (Amber).

Komentáre

 1. Lea Krišková hovorí:

  Ahoj, neorientujem sa veľmi v tomto “žánri”, a možno aj preto nerozumiem vete “Je to nepochopiteľné, že s takouto látkou sa pustil do prístupnosti PG-13, pričom R-ková akcia mu vôbec nie je cudzia a už niekoľkokrát dokázal, že ju zvláda ukážkovo.”. Mohol by si mi ju vysvetliť? ďakujem

  1. Dexter hovorí:

   Ahoj. Myslené je to tak, že je to materiál, ktorý si vyložene žiada aby na všetky svetové strany dopadali useknuté končatiny a krv sa valila potokom, čo sa v PG-13 nedá vidieť. S tou R-kovou prístupnosťou…čo má prístupnosť R sa v USA považuje u producentov za rizikový materiál (preto ich veľa nie je) a s filmami ako Dawn of the Dead a 300 dokázal, že i z R-kovej masakry dokáže spraviť dobrý a ziskový film.

 2. Lea Krišková hovorí:

  Aké prvky teda robia z filmu film rizikový?

  1. Dexter hovorí:

   Je to hlavne násilie, erotika a vulgarizmy. Ako príklad uvediem príklad, tak napríklad, film Zack a Miri Make a Porno získal od cenzorov prístupnosť R, čím bol režisér donútený prestrihať ho, aby získal aspoň prístupnosť NC-17. Pri prístupnosti R, by film skrátka nebol ziskový a cieľová skupina by sa na naň ani len nedostala. Udeľovanie prístupností v USA veľmi ovplyvňuje peniaze, ktoré sa do projektu vrazia a ktoré sa z neho vrátia. Skrátka, cieľová platiaca skupina, ktorá ide do kina v USA je PG-13.