Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Noah and the Whale – Last Night on Earth

Noah and the Whale – Last Night on Earth

| On 25, Mar 2011

Na prvý pohľad môže názov anglickej indie-folkovej skupiny evokovať biblický podtón (Noemova archa), ešte aj komorný výzor a pokojný strohý prejav kapelníka Charlieho Finka utvrdzuje neznámeho pozorovateľa v tomto domnení. Avšak formácia okolo navonok plachého frontmana nespieva gospel ani neohlasuje príchod žiadnej apokalypsy. Spojenie dvoch slov vzniklo syntézou mena obľúbeného režiséra a jeho filmu (Noah Baumbach – The Squid and the Whale).

Kapela má za sebou krátku, zato však aktívnu minulosť. Vydala dva albumy, vystúpila na veľkých svetových festivaloch (SXSW, Glastonbury) a stihla prestriedať niekoľko členov. Najvýraznejšou zmenou bol odchod vokalistky Laury Marling, ktorá sa dala na vlastnú úspešnú sólovú kariéru (získala Brit Awards a NME Awards za najlepšiu speváčku). Po jej odchode a rozchode s Finkom vznikla druhá platňa, ku ktorej bol natočený rovnomenný film.

Last Night on Earth znie od prvých tónov inak, ako boli poslucháči Noah and the Whale zvyknutí. Skupina alebo lepšie povedané jej hlavný protagonista sa pochlapil a po sebaľútostnej nahrávke zdá sa chytil nový, svieži vietor inšpirácie do plachiet. Zmenu počuť aj v spevákovom hlase. Je istejší, začína objavovať vlastnú charizmu a už nepôsobí ako malý vystrašený chlapec s divným účesom a retro štýlom obliekania.

V refréne úvodnej Life Is Life sa spieva ’‘feels like this life can start’’ a má pravdu, toto je nový začiatok, veselý, radostný a po čase cítiť optimizmus. Prvý uverejnený singel L.I.F.E.G.O.E.S.O.N. okrem chytľavej melódie ponúka aj poučné verše ’‘you’ve got heart and you’re going your own way’’ v zmysle, že peniaze nie sú všetko. Vyznieva to mierne naivne, podobne ako text piesne Give it All Back. Napriek tomu je niečo v ich prednese, čo bráni poslucháčovi smiať sa a skôr ho láka k ďalšiemu počúvaniu.

Konečný verdikt:★★★½☆

Noah and the Whale kráčajú vlastnou cestou a ešte stále sa hľadajú. To však neznamená, že jednotlivé zastávky smerom k cieľu nestoja za pozornosť. Niektoré menej, iné viac, no úsilie sa vypláca a s pribúdajúcimi skúsenosťami silnie aj hudobný prejav. Last Night on Earth je ich zatiaľ najlepšou a najzáživnejšou platňou. Nie perfektnou, ale aj nedokonalosť má svoje čaro.

Noah and the Whale – Last Night on Earth (2011), Mercury Records, indie-folk / pop