Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Sanctum – do hlbín a ešte ďalej

Sanctum – do hlbín a ešte ďalej

| On 24, Mar 2011

V kinách od 24. 3. 2011.

Známy jaskyniar a zároveň producent Andrew Wight viedol v roku 1988 expedíciu, ktorej úlohou bolo preskúmať odľahlý jaskynný systém. Ten leží pod nehostinnou austrálskou polopúšťou. Počas prudkej búrky bol zatarasený východ a pätnásť ľudí tam zostalo uväznených. Záchranári ich, našťastie, napokon našli. Ten istý Wight sa neskôr spojil so svojím dlhoročným priateľom Jamesom Cameronom, aby na základe tejto udalosti nakrútili film. Mal by zachytávať atmosféru a boj človeka o holý život. Podarilo sa im to?

Snímka je zasadená do atraktívneho prostredia Zlatého pobrežia v Queenslande, ako aj jaskýň v južnej Austrálii. Príbeh sa zameriava na výskum najväčšieho a najkrajšieho jaskynného systému na svete. Tu sa stretávame so skupinou odvážnych potápačov, vedených Frankom McGuireom. Kým v práci sa mu darí, osobný život značne zanedbal, čo sa najviac prejavilo na jeho vzťahu so synom. Potápanie sa stalo celoživotnou vášňou tohto dobrodruha, no syn to nepovažuje za prácu a otcom pohŕda. Ostatní účastníci expedície však zdieľajú iný názor. Všetko prebieha bez problémov, až kým nedôjde k prvému úmrtiu. V tom čase začne navyše zúriť búrka, ktorá sa zmení na cyklón. Onedlho dochádza k zaplaveniu východu a tí, ktorí prežili, budú mať veľmi ťažkú úlohu zachrániť si svoje životy.

Toto dielo má dve stránky. Kým na jednej môžeme hovoriť o zaujímavom vizuálnom zážitku, na druhej dostáva ranu v podobe scenára. Kamerový systém, na ktorého vývoji spolupracoval Cameron s inžinierom Vinceom Paceom až sedem rokov, prináša úchvatné zábery. Príroda je zobrazovaná v celom svojom rozsahu. Z vrtuľníka vidíme obrovský jaskynný otvor, objavujeme nové miesta pod hladinou. Zároveň kamera zachytáva aj stiesňujúce priestory, a to s takou mierou realistickosti, až cítite potrebu zadržať dych. 3D technológia je tu naozaj vhodná. Smerom od vás sa pohybujú bublinky či padajúci dážď. Čo sa týka spomínanej druhej stránky, príbeh je veľmi jednoduchý a predvídateľný. Máme tu klasický model, v ktorom sa skupina hrdinov ocitá v nebezpečnej a prakticky bezvýchodiskovej situácii. Postupne sa ich počet zmenšuje, až zostane… Príbeh vám ani nemusím prezrádzať (čo nechcem), po niekoľkých minútach ho pochopíte aj sami. A to je mínus. Žiadne prekvapenie, žiadne zásadné zvraty. Napriek tomu je určite zaujímavé sledovať, akým spôsobom si postavy poradia na ceste za svojou záchranou.

Lámať palicu teda netreba. Hoci sú dialógy priemerné a príbeh viac-menej jednoznačný, napätie by sa dalo krájať. Počas sledovania filmu sa nudiť nebudete. Sledujete zúfalý boj, ktorého koniec je nedosiahnuteľný. Iste, takéto typy snímok mávajú happyendy, ale aj tak nemôžete vedieť, ktorá z postáv to prežije a ktorá nie. Herecké výkony sú však rozpačité. Dobrý pocit som mal predovšetkým z Richarda Roxburgha, ktorý stelesňuje Franka. Ostatní predstavitelia jeho tieň neprekročili. Pod producentským dohľadom Jamesa Camerona sa réžie ujal pomerne neskúsený Alister Grierson, ktorý má na konte snímku Kokoda. Tá bola tiež nakrútená na základe skutočnej udalosti a priniesla mu úspech. Ešte sa ale len učí nakrúcať vyvážené diela. Uvidíme, kam bude jeho tvorba v budúcnosti smerovať.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Sanctum ponúka napätie, krásne zábery, no aj slabšie dialógy a jednoznačný príbeh. Spracovanie pomocou 3D technológie mu rozhodne neuškodilo, práve naopak. Čosi však tejto snímke chýba. Napriek tomu je to príjemný film zasadený do netradičného prostredia.

Cieľová skupina:

Milovníci dobrodružných snímok a ľudia fascinovaní podmorským svetom si určite prídu na svoje.

Sanctum, dobrodružno-akčná dráma, USA, Austrália, 2011, 108 min., réžia: Alister Grierson, scenár: John Garvin, Andrew Wight, kamera: Jules O´Loughlin, hudba: David Hirschfelder, hrajú: Richard Roxburgh (Frank), Ioan Gruffudd (Carl), Rhys Wakefield (Josh), Alice Parkinson (Victoria), Dan Wyllie (George) a ďalší.

Komentáre

 1. maritn hovorí:

  Co tak zrenzovat film biutiful, je na hodnotnejsej urovni ako toto!

  1. Vladimír Kakaš hovorí:

   Keďže naše kiná neponúkajú len päťhviezdičkové filmy, niekedy sa nedá inak, ako siahnuť aj po snímkach nižšej úrovne. Ale máte pravdu, Biutiful je hodnotnejší film. Ten Vám síce neponúkneme, ale určite Vás potešíme plnohodnotnou náhradou, a to dielom Iluzionista.

   1. Vladimír Kakaš hovorí:

    Mimochodom, Sanctum nie je zlý film, len má viacero nedostatkov. Ako som napísal v recenzii, nudiť sa pri ňom nebudete.

 2. martin hovorí:

  Máte pravdu Iluzionista je tiež dobrý :) A čo sa týka recenzie tak tá je velmi dobrá

 3. martin hovorí:

  A preto som narážal na film Biutiful, lebo je v kinách aj táto snímka a právé preto som to písal, že nestáva sa často, že takáto snímka je práve v tých kinách, tak ako ste napísal. Napísal som to trocha krkolomne, ale snád to pochopíte

  1. Vladimír Kakaš hovorí:

   Áno, súhlasím s Vami. A ďakujem za Vašu pochvalu!