Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

AnimeSHOW a GameEXPO – pohľad jedného z návštevníkov

| On 23, Mar 2011

Minulý víkend sa v bratislavskom Istropolise konali ďalšie ročníky podujatí, ktoré sa zaoberajú japonskou kultúrou a hernou scénou. Ako jeden z návštevníkov som mal možnosť na vlastnej koži zažiť ich atmosféru. Pohyboval som sa medzi rôznymi postavami z anime seriálov, ale aj sci-fi a fantasy diel. Spomeniem, napríklad, kráľovnú, neskôr senátorku Padmé Amidalu z planéty Naboo (viď Hviezdne vojny), ktorá zožala aj patričný úspech u publika. Bolo ju možné vidieť na Cosplay, čo je tradičná prehliadka kostýmov vo Veľkej sále. Tam nechýbali ani hrdinovia z filmov o Harrym Potterovi či zo seriálu Futurama. V tej istej sále sa konala aj súťaž v karaoke, na ktorej niekoľko odvážlivcov využilo možnosť zaspievať si pred množstvom ľudí.

Potom som sa rozhodol venovať hernej scéne. Zahral som si niekoľko najnovších hier na PC aj konzoly, ktoré v mnohom napovedajú, ako asi bude vyzerať budúcnosť tohto odvetvia. Sadol som si pred počítač, ktorého obrazovka bola akási rozmazaná. Nie, nepil som alkohol. Po nasadení 3D okuliarov to už bolo oveľa lepšie. Rovnako som sa zabavil pri strieľaní zo zbrane, ktorú držíte v rukách a vďaka malej kamere na monitore sa s ňou stávate priamo súčasťou hry. Skúsil som si aj nesúťažné karaoke, vďaka ktorému si môžete zanôtiť tak, akoby ste stáli na pódiu.

Okrem týchto aktivít sa konali aj prednášky, ktoré viedli odborníci z rôznych oblastí. Zaujímavá bola tá o vede a výskume v Simpsonovcoch. Neverili by ste, aké množstvo vedeckých poznatkov a prvkov z matematiky či fyziky obsahuje tento seriál. Keď nám prednášajúci prezradil, že niekoľko autorov, ktorí tam píšu texty, spomínané odbory vyštudovali na vysokej škole, pochopili sme. Takisto som si nenechal ujsť ani prednášku o japonských odevoch, o tom, ako sa počas celých stáročí vyvíjali. Treba sa však aj najesť, a tak som využil služby reštaurácie na prvom poschodí a dal si výborné suši. Mimochodom, wasabi je naozaj také ostré ako sa hovorí…

Napokon spomeniem ešte udalosť, ktorá ovplyvnila aj organizáciu. Katastrofa v Japonsku sa totiž podpísala aj pod priebeh spomínaných podujatí. Záštitu opäť prebralo japonské veľvyslanectvo, ktoré sa z pochopiteľných dôvodov rozhodlo zrušiť projekcie filmov z krajiny vychádzajúceho slnka. Okrem toho sa konala aj prednáška, vysvetľujúca katastrofu z pohľadu samotných Japoncov, nie médií. Simultánne prebiehala aj zbierka, ktorej výťažok putoval na konto veľvyslanectva. To už bude vedieť, ako s peniazmi konkrétne naloží. Organizátori majú za to odomňa veľkú pochvalu.

AnimeSHOW a GameEXPO sa síce skončili, no pozitívne pocity pretrvajú. Už teraz sa teším na nasledujúce ročníky. A možno sa podarí prekonať aj tohtoročný rekord v návštevnosti…

Viac fotiek z AnimeSHOW 2011