Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Shining – Blackjazz

Shining – Blackjazz

| On 18, Mar 2011

Blackjazz. Slovná hračka? Áno, ale nie samoúčelná. Frontmanom tejto nórskej skupiny je totiž Jørg Munkeby, absolvent Nórskej akadémie hudby, multiinštrumentalista a bývalý člen geniálnych Jaga Jazzist. Munkeby svoju vášeň pre jazz rozvíja aj v Shining, avšak samotný jazz tu nehrá prvé husle. Hoci prvé dva albumy by sa možno ešte dali vložiť do jazzového šuplíka, počnúc albumom In The Kingdom Of Kitsch You Will Be A Monster sa Munkeby a spol. stále viac vzďaľovali jazzovému zneniu, a to jednak hudobnými postupmi, ako aj zvukovou produkciou. Predchádzajúci album Grind stone veľmi provokatívne a esteticky kombinoval protichodné štýly, ako nu – jazz, drone, math – rock, vážna hudba či noise. Fanúšikovia i kritici experimentálnej hudby nešetrili chválou.

Od „drvenia kameňov“ ubehli tri roky a máme tu „čierny jazz“. Všetci sme tušili, že Munkebyho posádka určite nezostane prešľapovať na jednom mieste, ale to, čo nám servírujú Shining na aktuálnej doske asi očakával málokto. Viete si predstaviť, ako jamuje (jazzuje) Marilyn Manson s King Crimson? Pustite si Blackjazz. Už úvodná skladba The Madness and the Damage Done svojím názvom i hudobným obsahom dáva jasne najavo, o čo tu ide. Zvuk vám okamžite pripomenie zmieňovaného Marilyna Mansona či pionierov industriálneho rocku Nine Inch Nails. Bodaj by aj nie, keď mastering a mix mali na starosti páni Sean Beavan a Tom Baker, ktorí spolupracovali so spomínanými interpretmi. Aby však nedošlo k omylu. Blackjazz rozhodne nie je len akousi nórskou odpoveďou na MM. Munkeby a kolektív opäť výdatne experimentujú, aj keď album je oproti Grindstone prístupnejší pre širšiu poslucháčsku obec.

Našťastie Blackjazz má aj iné dimenzie, len treba mať trpezlivosť a nezľaknúť sa tej animálnosti, ktorá vás spočiatku možno až za(m)razí. Blackjazz sa vám za to určite odmení. Osviežujúce sú klávesové a syntetizátorové plochy, ktoré balansujú na pomedzí artrocku, nu – jazzu a industriálu. Nihilistickú a psychedelickú atmosféru dokresľujú rôznorodé prvky elektronickej hudby a pôsobivé deformácie zvuku hraničiace so štýlom zvaným noise. Čo sa týka jazzu, zastúpený je predovšetkým prostredníctvom Munkebyho výpadov na saxofón či klarinet, a tak už vieme, ako to dopadne, keď sa v jednom štúdiu stretne Marilyn Manson s jazzmanom. Záverečná skladba albumu je cover verzia staručkého songu (rok 1969) z debutu King Crimson. Základ Shining zachovali, ale obohatili ho o typické „blackjazzové“ atribúty, takže skladba nijak výrazne nevytŕča spomedzi ostatných. Zaujímavosťou je i to, že vokály v nej má na starosti Grutle Kjellson z nórskej progresívnej post – black metalovej skupiny Enslaved.

Vypočujte si ukážku.

Konečný verdikt:★★★½☆

Blackjazz je zaujímavý, ale občas inak veľmi hodnotné nápady zanikajú v sonickom hluku, ktorého je na albume takých skladateľských i hráčskych osobností akosi priveľa. Možno by albumu prospelo menej (extrémnych) vokálov a viac inštrumentálnych pasáží. Občas sa mi pri počúvaní Blackjazz stalo, že som mal pocit akoby počúvam nejaký album od Nine Inch Nails. To asi nie je dobré znamenie, i keď takých momentov nebolo veľa. Shinig boli v ére Grind stone prakticky nezameniteľný. Epocha Blackjazz nie je natoľko revolučná, no napriek chybičkám krásy je to energeticky veľmi výživné sústo pre fanúšikov „inej“ hudby.

Shining – Blackjazz (2010), indie recordings, prog industrial rock, metal, free jazz

Komentáre

 1. Marián Kubačka hovorí:

  Album je masaker, ale za tie miesta, kde to vyzerá, ako keď sa zasekne stará platňa, by som im odrezal hlavu a nabodol ich na kôl…

 2. Martin Pavelka hovorí:

  :) to je asi vec vkusu, osobne by som tiež uvítal menej “noise” a viac “art”, ale určite sa nájdu extrémisti, u ktorých je to naopak:)

 3. martin hovorí:

  Ak sa môžem pridať do debaty, tak mne sa to zdá byť práve že na tom dobré. Fakt je to masaker, je to skvelý album a skvelá recenzia. Len tak ďalej.

 4. Martin Pavelka hovorí:

  Vďaka za pochvalu a povzbudenie:)