Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Tri dni k slobode – netradičná romanca

Tri dni k slobode – netradičná romanca

| On 17, Mar 2011

V kinách od 17. 03. 2011

Slová remake, sequel, prequel sa za posledné obdobie vyskytujú v Hollywoode veľmi často. Väčšina ich je, bohužiaľ, nepodarených a za originálom zaostáva svojou kvalitou viac, ako je zdravé. Najobľúbenejšie sú pre tvorcov remakey úspešných európskych filmov, ktoré majú problémy zaujať americké konzumné publikum. Práve jeden z takýchto „prerobených“ kúskov sa dostáva k nám do kín.

John a Lara Brennen sú dvojica žijúca v takmer dokonalom manželstve so svojím malým synčekom. Jedného dňa sa však táto idylka naruší vtrhnutím polície do ich domu. Lara je zatknutá za vraždu svojej šéfky, s ktorou sa nemala vôbec v láske. Všetky dôkazy sú proti nej a dostala najväčší trest. John celé tri roky neustále verí v Larinu nevinu a udržiava v rámci svojich možností túto dysfunkčnú rodinu pohromade. Keď však Lara začne mať samovražedné sklony je jasné, že sa nemôže len tak prizerať tejto skutočnosti. Po tom, ako zlyhajú legálne možnosti, začne John zo všetkých svojich síl pracovať na pláne, ako dostať svoju ženu z väzenia.

Tri dni k slobode je remakeom francúzskeho, medzinárodne úspešného film Pour elle (u nás distribuovaný pod názvom Nevinná). Film mal pod svojou taktovkou režisér oplývajúci osobitými prvkami, Paul Haggis, ktorý z tohto filmu vydoloval maximum. Na rozdiel od mnohých iných remakeov je tento, aj vďaka režisérovej práci, viac ako len vydarený. Dokonale a v primeranom tempe vystaval atmosféru, aby na konci mohol rozpútať skvelo napínavé finále. Tak napínavý film (keby som nevedel, do akého konca sa pustí) som nevidel už veľmi dlhé obdobie. Rozhodne k celkovému dojmu prispeli nemalou časťou aj herci. Russell Crowe opäť rozohráva svoj herecký koncert, aby dokázal, že stále patrí do prvej ligy. Potešujúce sú i cameo úlohy, vo filme sa párkrát mihne herec Liam Neeson a raper RZA.

Konečný verdikt:★★★★☆

Tri dni k slobode je vydarený film, ktorého od dokonalosti delí len zopár hluchých miest, ktoré mi sem-tam prekážali. Posledných 40 minút bolo skutočne skvelých a po dlhom čase som mal pocit, že sledujem niečo originálne. A to aj napriek tomu, že ide len o remake.

Cieľová skupina:

Tento napínavý kúsok je plný mainstreamových prvkov, čiže oslovuje veľké množstvo divákov. Pre tých, čo obľubujú napínavé a grandiózne finále je tento počin určite správnou voľbou.

Tri dni k slobode (The Next Three Days), romantické krimi, USA 2010, 122 min. Réžia: Paul Haggis, scenár: Paul Haggis, Fred Cavayé, kamera: Stéphane Fontaine, hudba: Danny Elfman, hrajú: Russell Crowe (John Brennan), Elizabeth Banks (Lara Brennan), Brian Dennehy (George Brennan), Olivia Wilde (Nicole), Lennie James (poručík Nabulsi).