Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Nowhere Boy – mladosť Johna Lennona a začiatky The Beatles

| On 16, Mar 2011

Žiaľ niekedy sa stáva, že film sa nedostane do slovenskej distribúcie a potom má človek na výber dve cesty, počká si alebo si nepočká. Našťastie už existuje množstvo legálnych kanálov, ako sa dostať k novým snímkam, za všetky spomeniem napríklad itunes. Existujú však ďalšie podobné. K týmto u nás zabudnutým snímkam sa dostávame viac menej náhodne. V mojom prípade cez profil herca, ktorý ma zaujal. Našiel som si filmy, v ktorých hral a naďabil som na Nowhere Boy.

Nenápadná snímka, ktorú v našich končinách nanajvýš predstavili v rámci nejakého festivalu, čo je škoda. Ide o britsko-kanadskú koprodukciu znázorňujúcu mladosť a dospievanie hudobnej legendy Johna Lennona a prvopočiatky The Beatles. Film najviac rozoberá vzťah mladíka k svojej mame a tete, ktorá ho vychovávala, tiež vzťah dvoch žien navzájom. Pomerne dôležitou vedľajšou postavou sa stal Paul McCartney prezentovaný ako náramne nadaný a uvedomelý chlapec.

Dej začína v čase, keď bol kráľ rock’n'rollu (Elvis Presley) ešte medzi nami a každý sa učil hrať na gitare, chcel byť slávny a spievať. John nebol iný. Kým v dospelosti pôsobil ako pohoďák, jeho dospievanie autori snímky podávajú nanajvýš búrlivo. Film končí v čase, keď skupina začína viac koncertovať a postupne sa stáva populárnou. Pre človeka, ktorý aspoň trochu nepozná Lennonov dospelý život a neobľubuje tvorbu ikonickej formácie z Liverpoolu, nebude zážitok z diela taký, aký tvorcovia očakávali.

V minulý rok uplynulo tridsať rokov od jeho smrti a hlavne Briti veľa písali a debatovali o jeho prínose pre pop music. Zaujímavé sa mi zdali najmä diskusie, ktoré rozprávali o Lennonovej vízii hudby ako sprostredkovateľa pokoja a lásky. Aj to ako sa zaslúžil o zlaté časy hudobných programov na BBC. Či o jeho vzťahu s Yoko Ono a aj o tom ako práve ona mala vplyv na Johnovu tvorbu. Všeobecne sa toho veľa popísalo, ale o detstve a mladosti, teda období, keď je človek najviac formovaný, nerozprával nikto. Samozrejme, treba si uvedomiť, že ide o hraný film a nie dokument, no je vidieť, že bol točený s láskou, pochopením a obdivom voči ikone svetovej populárnej hudby.