Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Nesladím… život sa niekedy “osladí” aj sám

Nesladím… život sa niekedy “osladí” aj sám

| On 15, Mar 2011

Vyhrať tak milión. Sen mnohých z nás. Niektorí len tajne snívajú, iní usilovne skúšajú šťastie pri pravidelných stávkach, ďalší si podávajú tiket raz za čas a dúfajú, že práve na nich sa usmeje šťastie. Ale, čo ak to vyjde? Tak ako Hane…?

Divadelnému príbehu predchádzala skutočná udalosť, ktorá potvrdila povestné nešťastie v láske – šťastie v hre. Hra Stanislava Štepku Nesladím spracúva takýto námet, no téma bohatstva je len časťou z mozaiky, ktorá je divákovi predkladaná. Osamelosť, strata ideálov, pohľad do očí krutej reality, falošní priatelia, hľadanie pravej lásky, ale najmä hľadanie niečoho, čo by ten náš život správne osladilo.

Mladé dievča Hanka sa stretáva s Oskarom, mužom z internetovej zoznamky. Ich vzájomné sympatie vyústia do spoločného manželstva, lenže ako sa ukáže – reálny život je predsa len niečo iné ako sladká (ne)vedomosť skrývajúca sa vo virtuálnom svete. Rutina každodenného manželského spolužitia dospeje až k rozhodnutiu rozviesť sa. Cestou zo súdu si Hanka podá tiket, čo v blízkej budúcnosti zmení jej svet od základov….  Prvý tiket v živote rovná sa prvá cena – milión eur! Z Hanky sa zrazu stáva celebrita, starí priatelia sa zredukujú, noví zasa pribudnú. Je však toto skutočná životná výhra? Nie je oveľa spokojnejšia dvojica bezdomovcov, ktorá k Hane príde na návštevu? Naozajstné šťastie sa zrejme nebude skrývať len v bohatstve…

Stanislav Štepka divákom i kritike ukázal, že dokáže byť nanajvýš aktuálny a z jeho pera vyšla hra, ktorá okrem narážok na staršie roky glosuje aj témy dnešnej doby ako sú napríklad internetové zoznamky, ples v opere, či časopis Nota Bene. Jednotlivé postavy vykresľuje do svojských charakterových rysov, zároveň im však dáva priestor  pre ďalšie rozvíjanie sa. Hanka sa mení z typickej naivnej blondínky na ženu skúšanú životom. Kapitán Toráč je zatrpknutý vojak vo výslužbe, ktorý v závere inscenácie odhalí svoju osamelosť a existencionálnu zbytočnosť. Prostredníctvom tejto postavy mohol autor divákovi ponúknuť určitý retrospektívny pohľad na bývalý režim a niektoré jeho absurdné zákonitosti. Oskar, Hanin muž, sa taktiež postupne mení – z novinára na voľnej nohe, ktorý nemá problém s vystrájaním strelených kúskov, až na zúfalca, schopného aj fyzického násilia. Otec Hany zasa odhaľuje svoje tajomstvo, že okrem mamy bola v jeho srdci aj iná osudová žena…

- Vy s mamou ste boli priam ideálni!

- Túto predstavu si pestuj…

Herecké výkony jednotlivých predstaviteľov boli zvládnuté profesionálne, stále sa ale nachádzali v miernom tieni majstra Štepku. Profesionálne predvedená bola aj hudobná zložka,  spev a výstupy živej kapely poukazovali na kvalitnú muzikantskú úroveň. Scénografia Mony Hafsahl bola založená na jednoduchých posuvných stenách (podobných paravánom), ktoré sa v prípade potreby rýchlou montážou dostali do požadovanej podoby.

Hra Nesladím ponúka množstvo humorných situácií, je však aj určitou reflexiou a sociálnou sondou do nášho každodenného života. Stanislav Štepka spolu s režisérom Jurajom  Nvotom skoncipovali celú inscenáciu do pôsobivej tragikomickej roviny, ktorá diváka donúti k zamysleniu sa, zároveň ho však nepripraví o očakávanú dávku humoru či happyend.

Stanislav Štepka: NESLADÍM.

Dramaturgia: Darina Abrahámová, texty piesní: Stanislav Štepka, hudba: Peter Mankovecký, choreografia: Šárka Ondrišová, hudobné naštudovanie: Juraj Haško, scéna a kostýmy: Mona Hafsahl, produkcia: Ladislav Hubáček, asistent réžie: Milan Šago, réžia: Juraj Nvota. Hrajú: Stanislav Štepka, Lujza Garajová – Schrameková / Andrea Marek Martvoňová, Maruška Nedomová, Petra Humeňanská / Lucia Molnárová, Marcela Vilhanová, Michal Kubovčík, Richard Felix, Mojmír Caban, Juraj Haško, Vladimír Svítek, Ladislav Hubáček.

Premiéra: 29. a 30. októbra 2010, Radošinské naivné divadlo, Bratislava.

[c foto="Ctibor Bachratý"]