Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – Californication

Kedy na mňa príde rad? – Californication

| On 14, Mar 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme seriál Californication.

Meno Carrie Bradshaw si vie každá žena okamžite spojiť s kultovým, no dnes už nevysielaným seriálom Sex v meste. Každá časť sa zaoberala buď riešením ženských sexuálnych problémov, alebo neustálymi nákupmi šiat vždy spojených s určovaním módnych trendov či hľadaním „pána božského“. Zatiaľ čo ženy hltali časť za časťou, mužské publikum sa s tým nedokázalo stotožniť a bolo to preňho niečo cudzie. Po necelých 10 rokoch od odvysielania premiérovej časti tohto seriálu sa dostal do širokého povedomia podobný projekt, no zároveň maximálne odlišný. Komediálny seriál Californication plný vulgárneho a miestami nekorektného humoru dokonale oslovil práve mužov a ženy neodignoroval v až takej miere ako už spomínaný Sex v meste.

Hank Moody (hrá ho David Duchovny, u nás známy ako agent Fox Mulder zo seriálu Akty X) je dobrý spisovateľ, ktorý momentálne trpí tvorivým blokom. Je značne znechutený filmovou adaptáciou svojej poslednej knihy a tým, že ho opustila Karen, žena s ktorou má mladé dospievajúce dieťa. Jedine ako sa dokáže vyrovnať so svojím životom je požívanie alkoholu, drog, pravidelné sexuálne dobrodružstvá na jednu noc a sarkastické poznámky na všetko a všetkých v okolí. Teraz dostal ponuku na písanie vlastného blogu v prestížnom časopise, čo sa mu javí ako možnosť postupu v živote. Jediný vážny problém je v tom, že vydavateľ časopisu je Karenin snúbenec.

Californication je spojením slov California a fornication (sex dvoch slobodných ľudí). Jeho otcom je Tom Kapinos, ktorý má na svedomí úspešný seriál Dawsonov svet. Seriál je založený na skvelom výkone Davida Duchovneho, ktorý sa definitívne dostáva zo škatuľky agenta Muldera, a neskutočne vtipných dialógoch postavených na dvojzmysloch a neustálom sarkazme a irónií. Aj keď sa javí istá podobnosť s obdobným seriálom Dva a pol chlapa, vedzte, že toto je z omnoho dospelejšieho a humorne nekorektnejšieho súdka. Všetky postavy sa správajú prirodzene, čo dodáva niekedy aj neuveriteľným príhodám hutnú dávku uveriteľnosti.

V USA odvysielala seriál káblová stanica Showtime vo večerných hodinách kvôli explicitnému obsahu a často sa vyskytujúcim vulgarizmom. Napriek tomu, že sa nedočkal extrémnej sledovanosti, dokázal si vytvoriť silnú fanúšikovskú základňu. Aj vďaka nej sa práve vysiela IV. séria.

V Českej republike odvysielala prvé tri série stanica HBO pod nezmeneným názvom Californication. Takisto sa dostal aj na stanicu AXN a v neskorých nočných hodinách sa ho chystá opätovne vysielať ČT1. Otázka znie: Kedy sa zobudia slovenské stanice?

Komentáre

  1. David hovorí:

    Pozrel som si pár dielov a musím uznať, že seriál je dosť vtipný a Duchovny ma prekvapil.