Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Rango – hrdina, akého ešte Divoký západ nevidel

Rango – hrdina, akého ešte Divoký západ nevidel

| On 11, Mar 2011

V kinách od 10. 3. 2011.

O Divokom západe sme nedávno písali v súvislosti so snímkou Skutočná guráž. Po pomerne krátkom čase sa opäť stáva prostredím, v ktorom sa odohráva zaujímavý príbeh, tentokrát však v animovanom filme. Mojavská púšť je vyprahnutá a neútulná. Spoza každého vyschnutého kríka na vás môže niekto (alebo niečo) zaútočiť. Nie ste v bezpečí. Kto by už len chcel žiť v takomto prostredí? Obojživelníky, krtkovia, ale možno aj chameleón v havajskej košeli. Myslíte si, že je to nemožné? Opýtajte sa režiséra Gorea Verbinského.

Vo veľkom teráriu nachádzame bezmenného herca-chameleóna. Rád sa predvádza pred svojimi nemými priateľmi – malou palmou, hornou polovicou Barbienho tela bez hlavy a gumenou rybičkou. Aby neboli len divákmi, zapája ich do svojich hier. Jedného dňa sa nešťastnou náhodou ocitne na púšti. Bezcieľne sa ňou začne túlať, aby sa dostal do mestečka, ktoré na mape zrejme nenájdete. Úplne sám. Teda, takmer. Spoločnosť mu robia len neidentifikovateľné tvory a obrovský jastrab, ktorý rozhodne neprichádza s priateľskými úmyslami. Keď stretne Fazuľku, sympatickú jašteričku (nikdy by som si nepomyslel, že napíšem niečo také), jeho život sa začne radikálne meniť. Privezie ho do mestečka Dirt (Prach), kde zistí, že obyvatelia majú veľký problém. Celé okolie totiž trpí nedostatkom vody. Rango sa rozhodne pomôcť im a vodu nájsť…

Keď sa vysloví meno Gore Verbinski, okamžite vám určite napadne séria filmov s pirátom Jack Sparrowom. Odvážny a zároveň šialený hrdina si získal obľubu na celom svete. Veľkú šancu má na to aj Rango. Navyše, predstaviteľ netypického piráta Johnny Depp, sa podujal Ranga nahovoriť. Vzhľadom na jeho schopnosti sa mu to bez problémov podarilo. Ale keďže po slovensky nevie, jeho hlas počuť nebudeme. Napriek tomu je náš dabing kvalitný, teda až na prípad Clinta Eastwooda. Áno, aj ten sa vo filme objaví. Jeho slovenský náprotivok má jemný, nie drsný hlas, typický pre Clinta. Jednoducho, nehodil sa k nemu.

Ak sa mám vyjadriť ku kvalite animácie, tu je film prakticky bezkonkurenčný. A s chválou to vôbec nepreháňam. Takúto úroveň som snáď ešte nezažil. O vizuálne efekty sa postarali tvorcovia z Lucasovej firmy Industrial Light and Magic a je to vidieť. Rango je krásne zelený, jeho koža je dokonale vytvarovaná. Piesok sa jemne sype, voda s hukotom leje. Takto by som mohol pokračovať, ale nechcem vás ochudobniť o prekvapenia obsiahnuté v prvotriednom vizuálnom spracovaní. O hudbu sa postaral Hans Zimmer, takže tu je každé ďalšie slovo zbytočné. Príbeh obsahuje známe prvky – hrdina bez mena, hľadajúci svoju identitu, obrodenie postavy a pod. Príbeh je však spracovaný tak, že to neprekáža a môžete si užiť rozprávkovú jazdu.

Konečný verdikt:★★★★☆

Rango je animovaný film, ktorý si nadlho zapamätáte. Očakávajte klasické prvky, ako pády, lety, akčné sekvencie, ale pridajte si k nim neštandardného hrdinu (nie samoúčelne vtipné postavičky) a doslova fantastickú animáciu.

Cieľová skupina:

Snímka nie je celkom vhodná pre malé deti, a to aj kvôli stopáži, ktorá je na animovaný film netypická, ale predovšetkým pre jej filozofický rozmer. Odporúčam ju preto starším deťom, ale aj dospelým, pretože ani oni sa rozhodne nudiť nebudú.

Rango, animovaný film, USA, 2011, 107 min., réžia: Gore Verbinski, scenár: John Logan, príbeh: John Logan, Gore Verbinski, James Ward Byrkit, hudba: Hans Zimmer, hrajú – v slovenskom znení: Ivan Šándor (Rango), Michaela Drotárová (Fazuľka), Ivan Romančík (starosta), Karol Čálik (pán Merrimack), Ady Hajdu (Spoons), Boris Farkaš (Bulo Bill), Matej Landl (Elgin), Dušan Jamrich (Bufford) a ďalší.

Komentáre

 1. MMP hovorí:

  Pán Kakaš, také veci ako, že vo filme sa objaví CE sa neprezrádzajú. Každá jedna recenzia, ktorú som doteraz čítal sa tomu úzkostlivo vyhýbala a vy? Drb ho tam. To je ako prezradiť, kto je BM v Zombielande. Kde je potom to prekvapenie a potešenie fanúšikov pri sledovaní filmu? U mňa máte veľké mínus.

  1. Vladimír Kakaš hovorí:

   Zdravím Vás. Máte pravdu, pointa filmu sa prezrádzať nesmie (aj keď som čítal množstvo recenzií na iné filmy, kde sa tak stalo – bohužiaľ). Toto ale rozhodne nie je ten prípad. Nemyslím si, že prezradenie účasti CE v tomto filme by diváka akýmkoľvek spôsobom pripravilo o zážitok, pretože netuší, z akého dôvodu tam je. Skôr sa môže tešiť na jeho prítomnosť. A to je to najpodstatnejšie. Ja som spomenul iba jeho predabovaný hlas… Ešte by som Vás chcel do budúcnosti poprosiť, aby ste zverejnili aj svoje meno. Aby som vedel, s kým mám tú česť.:-) Každopádne, ďakujem za Váš názor.

   1. Martin Mulek hovorí:

    Pán Kakaš, pravdu nemám, lebo, že pointa sa vyzrádzať nesmie som nenapísal, to považujem za samozrejmé :) I keď máte pravdu, že sú “recenzenti” čo sú schopný ešte aj toho (V neblahej pamäti napr. Hospodárske noviny). Ale rozchádzame sa v názore na prezradenie tohoto camea. Stojím si za svojím tvrdením, že sa to nerobí a v článku by to nemalo byť. Dalo sa to krásne obísť a vášmu článku by to nijako neuškodilo. Videl som asi všetky oficiálne trailery na Ranga, čítal o ňom články a videl aj pár making of videí – nikde, opakujem NIKDE neprezradili toto cameo. Asi vedelo prečo, pričom to je niečo na čom sa dala postaviť aj reklama a nalákať do kina o pár milovníkov westernov naviac. Lenže tvorcovia si svojich divákov vážia a malo to byť prekvapenie pre divákov, ktoré ste mi vy pokazili. Takže minimálne jedného diváka ste o zážitok pripravili.

    1. Vladimír Kakaš hovorí:

     Pán Mulek, ja si myslím, že pravdu predsa len máte.:-) Pointa tohto filmu je totiž zviazaná s CE. Ale opakujem, podstatné je jeho konanie, nie samotná prítomnosť. Tvorcovia jeho meno neuviedli pravdepodobne preto, lebo to samo osebe nie je to najdôležitejšie. A ak by tak urobili, museli by skôr či neskôr uviesť, z akého dôvodu tam je. Inak, CE som spomenul len kvôli nevhodnému dabingovému hlasu. Keby nevyčnieval z radu (na čo som jednoducho musel poukázať), ani by som ho v recenzii neuviedol. Ak si prečítate moje články (čím si nerobím reklamu:-)), uvidíte, že sa spoilerom striktne vyhýbam.