Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | October 23, 2018

Scroll to top

Top

Elbow – Build a Rocket Boys!

Elbow – Build a Rocket Boys!

| On 10, Mar 2011

Keď sa kultová lokálna kapela stane slávnou, väčšinou to nebýva dobré znamenie pre skalných fanúšikov. Niečo z jej čara zmizne a masy ľudí tlačiace sa na koncertoch, kde predtým bývalo pár desiatok poslucháčov, podnecujú pocit odcudzenia sa a straty intimity. Ak však skupina napriek tomu, že narástla do globálnych rozmerov nestratí súdnosť, zachová si vlastnú tvár a nedá sa zlákať ľahšou komerčnou cestou úspechu, patrí jej obdiv. Britská formácia Elbow odolala nátlaku a prichádza s ďalšou vyzretou nahrávkou.

V roku 2008 získala za svoj štvrtý album The Seldom Seen Kid prestížnu cenu Mercury Prize, ktorá po dvadsiatich rokoch spoločného hrania vyšvihla päticu hudobníkov do prvej hudobnej ligy. Nielenže sa o nich začalo viac hovoriť, ale ich všadeprítomná pieseň One Day Like This (ako soundtrack k rôznym filmom a seriálom) spôsobila prerod z nepoznanej na známu, až slávnu. Okrem iných vecí mali príležitosť na seba zarobiť, veď na to ”čakali”, no práve v tom tkvie kameň úrazu mnohých do výšok katapultovaných kapiel.

Po náročnom a intenzívnom koncertovaní sa spolu zavreli na chatu, aby zistili, čo chcú podniknúť ďalej. Predsa len ich už poznalo širšie publikum. Súčasná anglická scéna trpí takzvaným komplexom ”štadiónového rocku” a z mesta Manchester pochádza aj skupina Oasis, ktorá mu svojho času podľahla. Mohli teda nahrať dvanásť ”veľkých hitov”, ako návod by im poslúžila vydarená skladba z predchádzajúceho albumu, odohrať sériu veľkých koncertov a upadnúť do zabudnutia. Piesne z novej platne asi často v rádiách nezaznejú, naopak, sú logickým pokračovaním doterajšieho smerovania.

Build a Rocket Boys! stavia na pokojnej atmosfére a na prvé počúvanie žiadna skladba nevybočuje z radu. Napríklad, úvodná The Birds spočiatku vyzerá akoby sa neskôr mala rozbehnúť a poriadne poslucháča vybudiť, ibaže namiesto zrýchlenia nastane emočné zintenzívnenie. Takisto Neat Little Rows začína gitarovým riffom sľubujúcim rockové vypätie, avšak sa drží tesne pod prahom ”výbuchu”. To všetko neznamená nedopracovanosť, ale jemné provokačné šteklenie s cieľom prinútiť poslucháča nájsť vrchol vo vlastných pocitoch vyvolaných počúvaním.

Na spomínanej chate dohodli členovia koncept súčasného počinu a do štúdia vkročili s jednou hotovou piesňou – Jesus Is a Rochdale Girl, od ktorej sa podľa ich slov odvíjali ostatné. Jednoduchá melódia stále v rovnakom tempe nevybočuje ani počas refrénu, sem tam zaznejú úlomky klavíra, no inak znie takmer podprahová gitara s prostou basovou linkou a nad všetkým sa nesie spevákov charizmatický hlas. Presne v podobnom duchu plynie celý album, založený skôr na práci s podvedomím než na okamžitom zásahu.

Konečný verdikt:★★★★☆

Frontman Guy Garvey trávil dni pri písaní a vylepšovaní textov. Nechcel hovoriť o veciach, ktoré povedali mnohí pre ním, ani o ”veľkých pravdách”, ktorými by sa mal človek riadiť. Ide mu o hľadanie dôležitosti a významu všednosti a cenenie si každodenných maličkostí. Build a Rocket Boys! je hodným nasledovníkom The Seldom Seen Kid, nejde o žiadnu popovú kalkuláciu. Kapela hrá vlastnú hudbu bez nečakaných zvratov, lež s jasným cieľom zanechať intenzívny pocitový zážitok z osobnej, aj keď na prvý pohľad minimalistickej, no emotívne silnej nahrávky.

Cieľová skupina:

Album poteší nenapraviteľných romantikov; tiež odporúčam uponáhľaným ľuďom, ktorým pomôže spomaliť a nabrať nový dych. Všetci si určite vychutnajú skvelý tenor speváka spievajúceho s ľahkosťou a istotou v hlase.

Elbow – Build a Rocket Boys!, Fiction/Polydor, indie-rock/alternative-rock