Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Stanislav Štepka – píšuci herec, hrajúci autor

Stanislav Štepka  – píšuci herec, hrajúci autor

| On 08, Mar 2011

Radošinské naivné divadlo je na slovenskej (a azda aj na európskej) divadelnej scéne unikátnym zjavom. A to vo viacerých smeroch. Aj keď v roku 1963 vzniklo v Radošine, kde aj sedem rokov pôsobilo, domovskú scénu nakoniec presťahovali do Bratislavy, kde pôsobí doteraz. Svojich divákov však pravidelne navštevujú a výjazdy do iných miest intenzitou niekedy dokonca prevyšujú počet predstavení v Bratislave. Radošinci sú známi a obľúbení aj vďaka typickej poetike – láskavej, ľudovej, naivnej, humornej a občas i tragikomickej, to všetko doplnené chytľavými piesňami s kvalitným textom i hudbou. A to na diváka pôsobí ako magnet… Počet repríz a návštevnosť im totiž môže závidieť nejedno konkurenčné divadlo, vypredané hľadiská sú už akousi samozrejmosťou. Stanislav Štepka je autorom všetkých uvádzaných hier, čo je v divadelnom svete veľmi ojedinelým úkazom. Vedúcu osobnosť Radošinského naivného divadla sa mi podarilo vyspovedať na predstavení hry Nesladím v Senici.

Inscenácia Nesladím patrí medzi Vaše najnovšie diela. Príbeh sa nesie v duchu známeho výroku „nešťastie v láske – šťastie v hre“. Odkiaľ ste čerpali námet?

Pri inscenácii Nesladím mi námet našepkal sám život. Je to pravdivá história, ktorá sa odohrala v Petržalke. Ja som ju počul, a tak som ju len spracoval pre naše divadlo.

Sú spisovatelia, ktorí si presne určia harmonogram, kedy a čo napíšu, iných napadnú myšlienky potrebné pre vznik diela úplne náhodne v tej najneočakávanejšej chvíli. Akým spôsobom tvoríte Vy?

Niektoré hry nosím v hlave aj desať rokov, možno aj viac. Napríklad, pri hre Niekto to rád slovenské - príbeh o Jozefovi Murgašovi, skvelom Slovákovi a vynálezcovi – tam som rozmýšľal dvadsaťpäť rokov, ako ju spraviť, no nevedel som nájsť spôsob. Niekedy sa nápad spracuje rýchlejšie, ale v každom prípade ho v hlave nosím nejaký čas a potom to písanie je už u mňa len technická záležitosť.

Cítite sa viac ako píšuci herec alebo ako hrajúci autor?

Aj aj…

V januári ste získali jedno z najprestížnejších ocenení, ktoré sa na Slovensku udeľuje – Krištáľové krídlo za celoživotné dielo. Kam by ste túto cenu vo Vašom hodnotovom rebríčku zaradili? Potešila Vás?

Viete čo… Asi áno, potešilo ma to. Potešilo to aj naše divadlo a všimol som si, že aj našich divákov. U mňa je ale stále na prvom mieste kvalitné predstavenie, keď večer poviem ľuďom to, čo som na javisku aj s mojím divadlom povedať chcel a keď máme pocit, že sme to povedali tým, ktorí to chcú nielen počúvať, ale ktorých to aj zaujíma.

Dnešné predstavenie ste odohrali v rámci festivalu Senická divadelná horúčka. Aký je Váš vzťah k Senici a k Záhoriu?

Chodíme sem veľmi radi, pretože je tu veľmi kvalitné publikum. Bolo to cítiť od samého začiatku až do konca, čo inde na Slovensku zažívame tiež, ale nie v takej intenzívnej forme ako tu. Je vidieť, že je tu divadlo doma a že sa tu nielen divadlo hráva, ale sa tu divadlom aj žije.

Kto je Stanislav Štepka?

Spisovateľ, herec, dramatik, režisér, umelecký vedúci a zakladateľ Radošinského naivného divadla. Patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti na Slovensku, napísal niekoľko desiatok hier  a viacero knižných publikácií. Diváci ho mohli vidieť aj vo filmových či seriálových úlohách. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení.