Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Správcovia osudu – máme osud skutočne vo svojich rukách?

Správcovia osudu – máme osud skutočne vo svojich rukách?

| On 04, Mar 2011

V kinách od 3. 3. 2011.

Život je komplikovaný. Dennodenne robíme rozhodnutia, ktoré menia smer jeho plynutia. Vyberáme farby, rozhodujeme sa medzi cestou doprava alebo doľava, stretávame a oslovujeme rôznych ľudí. Každý, aj ten najmenší impulz ho ovplyvňuje. A o všetkom rozhodujeme len my. Alebo nie? Kultový spisovateľ sci-fi románov Philip K. Dick mal o tom totiž inú predstavu. Jeho kniha bola natoľko zaujímavá, že sa stala námetom pre dynamický triler v réžii známeho scenáristu Georgea Nolfiho.

David Norris je úspešný americký kongresman, ktorý práve kandiduje do Senátu. Jeho kampaň sa vyvíja veľmi dobre, získava pohodlný náskok pred hlavným súperom. Všetko však zmení jediná fotografia v novinách New York Post. Minulosť dobehne každého. Zrejme to sa opakuje aj v hlave mladého kandidáta. Osud je však nevyspytateľný, a tak vo chvíli, keď si na mužských záchodoch pripravuje reč porazeného, stretáva ženu. Áno, na mužských záchodoch. Osud má zjavne aj zmysel pre humor. Každopádne, vzniká láska na prvý pohľad. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé, no niekomu sa to až tak veľmi nepáči. Niekomu, kto má s nádejným politikom iné plány…

Určite poznáte diela ako Total Recall či Blade Runner. V tom prvom sa objavil svalnatý Arnold Schwarzenegger, ktorý sa ocitol na Marse. V druhom sympatický Harrison Ford v úlohe detektíva, ktorého poslali, aby odstránil niekoľko replikantov. Sú to diela, ktoré sa do histórie kinematografie zapísali veľkými písmenami. Ich spoločným menovateľom je osoba autora – spomínaného Dicka. Tento literárny génius napísal 36 sci-fi románov a viac ako 120 poviedok. Viaceré z nich už boli aj úspešne sfilmované. Jedného dňa producent Michael Hackett telefonoval so svojím dlhoročným priateľom Georgeom Nolfim a spomenul mu Dickovu poviedku Adjustment Team. Tá sa mu natoľko zapáčila, že ešte v ten deň si dohodli schôdzku. Jednoducho, ak máte zaujímavý námet, netreba strácať čas.

Hlavných úloh sa zhostili Matt Damon a Emily Blunt. Obaja majú za sebou už niekoľko úspešných projektov, v ktorých ukázali, že hrať naozaj vedia. Inak to nie je ani v tomto prípade. K tomu treba povedať, že im to spolu na plátne veľmi svedčí. Ak by sa vyhlasovala filmová cena za najlepšiu chémiu medzi partnermi, boli by horúcimi favoritmi. Matt hrá mladého politika Davida, ktorý v živote utrpel veľkú stratu a neustále pociťuje prázdnotu. Tú mu pomáhajú zaplniť jeho fanúšikovia. Až kým nestretne svoju osudovú ženu Elise. Tá je v podaní Emily jemnou, romantickou tanečnicou, ktorá túži po láske. Zároveň je inteligentná a pokojná. Svojimi vlastnosťami Davida doslova očarí. A hoci ich vzťah ohrozujú prekážky, ich silná vzájomná náklonnosť pretrváva. Celý film tak získava náboj, ktorý je dynamizovaný originálnou zápletkou.

Konečný verdikt:★★★★½

Správcovia osudu – film so zaujímavým príbehom, kvalitným hereckým obsadením a uveriteľne napísaným scenárom. K tomu si pridajte aj v niektorých pasážach jemný, v iných zasa dynamický hudobný podmaz, ktorý vytvára ich ďalší rozmer. Dopĺňa tak snímku, ktorá vám nedovolí vydýchnuť.

Cieľová skupina:

Ak obľubujete diela, v ktorých sa príjemným spôsobom prelína romantická stránka s tou akčnou, nájdite si najbližšie kino.

Správcovia osudu (The Adjustment Bureau), triler, USA, 2011, 106 min., réžia: George Nolfi, scenár: George Nolfi na motívy poviedky Philipa K. Dicka, kamera: John Toll, hudba: Thomas Newman, hrajú: Matt Damon (David Norris), Emily Blunt (Elise Sellas), Terence Stamp (Thompson), John Slattery (Richardson), Michael Kelly (Charlie Traynor), Anthony Mackie (Harry Mitchell), Anthony Ruivivar (McCrady) a ďalší.

Komentáre

  1. Ivana Krekáňová hovorí:

    ach starý zlatý Dick…jeho dielo je nekonečnou studnicou originálnych nápadov…

  2. Vladimír Kakaš hovorí:

    Presne tak…