Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Lykke Li – Wounded Rhymes

Lykke Li – Wounded Rhymes

| On 04, Mar 2011

Veľa ľudí si myslí, že len úspech môže hnať človeka dopredu. Avšak každá skúsenosť, pozitívna či negatívna, je životnou lekciou, ktorá má posúvať ďalej. Záleží potom na konkrétnej osobe, ako sa k týmto udalostiam postaví. Kým niektorí zúfajú nad vlastnou neschopnosťou, iní sa dokážu chopiť šance a pretaviť sklamanie do úspechu. Mladej Švédke sa to už raz podarilo, keď svoj debut nahrala po ťažkom rozchode. Uplynuli tri roky a dozvedáme sa o ďalšom zlomení srdca, no nie prostredníctvom bulvárnych plátkov, ale cestou nového albumu Wounded Rhymes.

V roku 2008 zažiarila, vtedy len dvadsaťdvaročná, Li Lykke Timotej Zachrisson svojou prvotinou Youth Novels. Neskôr si ju k spolupráci volali rôzne slávne mená (Röyksopp, Kings of Leon, Primal Scream) a neustále vystupovala na koncertoch a festivaloch. Náhla zmena spôsobená popularitou mala na svedomí vyťaženosť a celkovú únavu, ktoré vyvrcholili prestávkou, zaslúženým oddychom, načerpaním nových síl a hlavne skladaním nových piesní. Miestom inšpirácie sa stalo Los Angeles a okolie.

Pokračovanie debutu je na prvé počutie agresívnejšie, temnejšie a zvuk mohutnejší. Paradoxne, platňa obsahuje pár piesní, kde znie len spev v sprievode jednej akustickej gitary (Unrequited Love, I Know Places). Popri veľkolepejších (Youth Knows No Pain, Get Some) vyniká ich kontrast ešte väčšmi a folková poloha Lykke Li veľmi svedčí. Poslucháč má šancu počuť krásnu farbu jej hlasu. Rovnako sú skladby v prostej produkcii výzvou pre všetkých interpretov, aby zaujali svojím prejavom. Vtedy sa ukáže talent a skúsenosti. Lykke si podľa vlastných slov na celý folkový album v súčasnosti netrúfa, ale v budúcnosti ho plánuje.

Dôvodov, prečo skončila nakoniec v Amerike je niekoľko. Ako sama spomína, nemá rada zimu a vo Švédsku sa jej veľa slnka ani tepla nedostávalo. Napriek tomu sa tam vrátila kvôli nahrávaniu Wounded Rhymes a opäť spolupracovala s rodákom Björn Yttlingom (člen skupiny Peter, Björn & John). Okrem spoločnej reči ich spája aj rovnaký hudobný vkus a predošlú spoluprácu si veľmi pochvaľovala.

Kým Youth Novels pôsobí miestami placho až skromne, najnovší počin od prvých sekúnd úvodnej Youth Knows No Pain navráva, že tentokrát ide o väčšiu produkciu s vypätejšou atmosférou. Ako vzor jej slúžil Bob Dylan, ktorý počas vlastnej kariéry neustále menil a rozvíjal zvuk svojich piesní. V tomto smere vidieť posun aj u nadanej Švédky; viac pracuje s hlasom, skúša rozličné polohy a vďaka hudobnému podkladu máte pri počúvaní pocit akoby spievala skúsená interpretka.

Konečný verdikt:★★★★☆

Wounded Rhymes znie emotívne v každej minúte a prevládajúcimi pocitmi sú smútok, žiaľ, hnev a samota. Bez intenzívnych emócií by to bolo nudné, neúplné, bez napätia a spadalo by to do priemernej kategórie. Výnimočnosť prináša intimita, s ktorou autorka zdeľuje vlastné sklamanie. Lykke Li nepodľahla citom, využila ich vo svoj prospech a prostredníctvom hudby sa vysporadúva s problémami. Skôr než rolu utrápeného dievčatka vzala na seba podobu sebavedomej ženy, ktorá vie čo chce a ide si za tým.

Cieľová skupina:

Hoci inšpiráciou bola Amerika, na nahrávke cítiť viac severský vplyv, ktorý dodáva piesňam exotický nádych. Nadšení budú fanúšikovia alternatívnej hudby a na svoje si prídu aj menej nároční poslucháči.

Lykke Li – Wounded Rhymes (2011), LL Recordings, indie-pop/alternative-rock/electropop