Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Kníhkupectvo ako káva

| On 04, Mar 2011

Som tak trocha lokal – patriot. Niežeby som to svoje rodné mesto nekriticky zbožňoval, ale mám tu svoje obľúbené zákutia, ktoré lahodia môjmu zraku i srdcu. Takým miestom, kde sa pomerne pravidelne a rád zatúlam, je jedno kníhkupectvo. Malé, útulné a tak povediac voňavé. Tak ako dobrá pekáreň vonia chlebom, dobré kníhkupectvo vonia knihami. Nie všetky kníhkupectvá sú také voňavé. Niektoré mi vyslovene smrdia a nepáchnem tam ako je rok dlhý.

Ale TOTO kníhkupectvo, to je iná káva. Žiadna pseudo káva zo staničného kávomatu, toto je nefalšovaná turecká káva, ktorá vás príjemne šteklí v nose a vy sa neviete dočkať kedy ju budete cítiť aj na jazyku. Veru, podobné asociácie vo mne vyvoláva návšteva „môjho“ kníhkupectva. Cítim sa tam takmer ako doma. Je tam útulne a hoci trocha stiesnene, predsa má tento malý knižný raj pre mňa obrovské čaro. Tá jeho „malosť“ znásobuje pocit intimity, ktorú vylepšuje aj naozaj kvalitná muzička, žiadne žuvačkové hity, ktorými nás kŕmia komerčné média. A obsluha? Prvotriedna. Žiadne znudené xichty (s umelým usmevom), ktoré môžete vidieť v bežných kníhkupectvách. Lenže TOTO je mimoriadne kníhkupectvo. Keď tam vojdem, viem, že som v kníhkupectve a nie v obchode s metrovým textilom. Žiaľ v mnohých kníhkupectvách, nebyť regálov s knihami, mi chýba tá istota, že som v chráme kníh.

Pred pár rokmi nás obdarili miestni vicišpáni hyper mega nákupným centrom, v ktorého útrobách sa nachádza aj jedno naozaj veľké kníhkupectvo. Majú tam samozrejme lepší výber kníh ako v tom „mojom“, ale napriek tomu mi to tam nevonia. Malo by sa mi tu aj ľahšie dýchať vzhľadom na väčšie priestory, ale nie je tomu tak. Aj obsluha je celkom príjemná, ale napriek tomu sem chodievam skôr z núdze ako z cnosti. Chýba mi tu charizma a oduševnelosť, ktorou  je „moje kníhkupectvo“ nasiaknuté jako špongia. Niekedy sa však obávam o jeho budúcnosť. Nepohltí ho jeho oveľa väčší súrodenec? Nie každý si tak potrpí na atmosféru a vyššie ideály ako ja. Ľudia sú väčšinou pragmatický a na poéziu akosi nie je vhodná doba.

Zatiaľ stojí. Bol som TAM minulý týždeň. Vždy keď odchádzam pomyslím si, či aj nabudúce budem môcť vstúpiť alebo ma na dverách privíta smútočné oznámenie o bankrote. Som si vedomý svojej zodpovednosti a tak zodpovedne kupujem knihy len v „mojom knihkupectve“. Viac spraviť nemôžem. Dúfam, že má toto malé „knihomoľovo“ pevný korienok a dostatok verných zákazníkov. Aj vy máte „svoje“ kníhkupectvo? Tak si ho vážte a podporujte ho. Tá vôňa predsa za to stojí, no nie?

P.S. pre zvedavcov: som z Nitry. To určite postačí pre identifikáciu kníhkupectva, o ktorom som básnil.

Komentáre

  1. Ivana Krekáňová hovorí:

    Úplne presne viem o čom hovoríš. P.S. Z Nitry nie som. Ale aj v Žiline také máme ;-)

  2. madla. hovorí:

    Som z Nitry, dokonca som z Knihkupectva Pod Vrskom o ktorom pisete a velmi vam chcem podakovat. V sucasnosti sa naozaj prvy krat vazne bojime ako to s nami bude, pretoze mesto chce predat budovu, v ktore sidlime – prave dnes, ked som sa dozvedela ako vazna je situacia – niekto na FB zavesil vas clanok, tak ma to, a tiez mojich kolegov ktori si clanok precitali velmi potesilo. Dovolila som si ho na FB knihkupectva zdielat. DAKUJEME