Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – Boardwalk Empire

Kedy na mňa príde rad? – Boardwalk Empire

| On 01, Mar 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Minulý mesiac sa niesol v duchu Zlatých glóbusov a my si tento mesiac predstavíme dva nominované seriály v kategórii Najlepší dramatický seriál. Dnes to bude víťazný seriál tejto kategórie, Boardwalk Empire.

Filmy o organizovanom zločine sa tešia popularite už takmer 80 rokov. Rovnako dokážu upútať ako tie fiktívne, tak aj tie podľa skutočných udalostí a osudov. Poväčšine sú to príbehy o budovaní moci bez nejakých väčších morálnych zábran. Typické je zobrazovanie až mrazivo reálneho násilia. Stvárnenie látky je vždy niečím originálne a intrigy i podrazy sú omnoho uveriteľnejšie než v hocičom inom. Tieto príhody často fungujú aj ako kritika násilia či korupcie. K rodinke filmových príbehov o mafiánoch sa teraz zaraďuje seriálový skvost minulého roku, Boardwalk Empire.

Atlantic City, dvadsiate roky minulého storočia. Politik, podnikateľ a gangster, Enoch „Nucky“ Thompson (Steve Buscemi), má pod palcom celé mesto a z každého dolára má vždy svoj podiel. Aj keď to vyznieva akoby bol vydriduch, opak je pravdou. Je to príjemný a charizmatický muž, ochotný svojim priateľom vždy a všade pomôcť. Nastal čas prohibície a to je ten, kedy môže naplno využiť svoje organizačné schopnosti a nabaliť si vrecká ako nikdy predtým. Avšak nie je jediný, kto chce mať úplnú moc a vždy sa nájdu nejaké komplikácie, ktoré musí riešiť. Pri kľučkovaní medzi intrigami a nástrahami mu pomáha jeho brat, náčelník polície Eli a mladý šofér James Darmody, ktorý sa pomaličky vypracováva na gangsterskom rebríčku.

Táto mafiánska kronika (ako je mnohokrát označovaná) je adaptáciou knihy Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City od Nelsona Johnsona. Postava Enocha je inšpirovaná skutočným nekorunovaným kráľom Atlantic City, Enochom L. Johnosonom. Môžeme tu nájsť i ďalších známych bossov, ako napríklad Al Capone alebo Charlie „Lucky“ Luciano, ale len v začiatkoch svojich zločineckých dráh. Aj keď sa zdá, že seriál sa drží skutočných udalostí, nie je to úplne pravda. Mnohé postavy sú len vymyslené kvôli kvalitnejšiemu rozprávaniu a lepšej dramatizácií deja. Za adaptáciou stojí scenárista Terence Winter, ktorý má na svedomí obdobný počin, Rodinu Sopranovcov. Producentsky sa o seriál postaral pozoruhodný režisér Martin Scorsese, ktorý už neodmysliteľne patrí ku gangsterskému žánru. Scorsese zrežíroval v tomto seriáli pilotný diel, ktorý mal viac ako 80 minút. Okrem skvelého scenára, kostýmov a lokácií je tento seriál postavený hlavne na úchvatných hereckých výkonoch. Hlavnú postavu stvárnil herec Steve Buscemi, ktorý si za svoj výkon odniesol Zlatý Glóbus. Seriál sa dá označiť aj za trefnú spoločenskú kritiku, ktorá poukazuje na skorumpovanosť na najvyšších miestach.

Pilotná časť odvysielaná na káblovej televízií HBO začiatkom septembra 2010 je najdrahším pilotom v televíznej histórií, stála 18 miliónov dolárov. Dosiahla obrovské ratingy a hrubým písmom sa zapísala do povedomia kritikov a početné nominácie v mnohých filmových a seriálových súťažiach nenechali na seba dlho čakať. Šepká sa aj o druhej sérií, no zatiaľ nie je ohlásený dátum začatia natáčania a ani vysielania.

V Českej republike tento seriál práve vysiela stanica HBO pod názvom Impérium – Mafie v Atlantic City. Je ešte skoro sa pýtať, kedy sa zobudia slovenské stanice,no na mieste je skôr otázka a konštatovanie: „Kedy odvysielajú tento seriál naše stanice? Naozaj ho chceme vidieť!“