Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Radiohead – The King Of Limbs

Radiohead – The King Of Limbs

| On 24, Feb 2011

Z ničoho nič ohlásili nový album a zverejnenie naplánovali do týždňa. Písali o nich nielen všetky hudobné médiá, ale aj svetové denníky a v priebehu chvíľ boli najdiskutovanejšou témou internetu. Fanúšikovia lapali po dychu a kritici sa predbiehali v predvídaní nového zvuku a zvestovaní možných piesní. Celé začala na prvý pohľad nevinná správa o ďalšej platni britskej skupiny Radiohead s názvom The King Of Limbs.

Kapela nahrala naposledy In Rainbows pred štyrmi rokmi a odvtedy sa vždy z času na čas špekulovalo o pokračovaní. Keď minulý rok prichádzali správy o prípravách v štúdiu, všetko vyzeralo nádejne a možno niektorí dúfali vo vianočné prekvapenie. Nič sa však nedialo a vzrušenie opadlo. Práve preto prišla správa o vydaní novej nahrávky s týždenným varovaním vopred nečakane až neuveriteľne. Ako sa im to podarilo udržať utajené?

Celé tajomstvo sa asi nikdy nedozvieme, no veľký podiel bude mať nezávislosť na akomkoľvek vydavateľstve, celosvetová popularita, vernosť fanúšikov a dôvera medzi sebou. Počas uplynulého obdobia členovia hrávali spolu, vystupovali aj sólovo, rozvíjali vlastné projekty, ale na svoju domovskú formáciu nezabudli a kvôli tomu mohol The King Of Limbs vzniknúť. Následne nemuseli vymýšľať žiadne stratégie, iba jednoducho vydať správu, ktorá sa ďalej šírila sama.

Mnohých určite potešilo, že album poskytla skupina na stiahnutie o deň skôr než plánovala. Najväčšou súťažou sa stala výzva napísať prvú recenziu. To však znamená krátke počúvanie, unáhlený názor a nedostatočné spracovanie témy. Samozrejme, prvé počúvanie napovie mnohému, ale Radiohead nerobí piesne určené na okamžité zasiahnutie poslucháča. Vždy sa snažili ísť do hĺbky a ani teraz nespravili výnimku.

Prvé reakcie boli rozpoltené, kým jedni nestíhali chváliť, druhí nechápavo krútili hlavami. Po formálnej stránke ide o najkratší album v histórii kapely a vypočujete si ho za takmer pol hodinu. Pokračuje tam, kde In Rainbows skončil a prináša so sebou niekoľko pozoruhodných momentov. Za všetky spomeniem akustickú folkovú skladbu Give Up The Ghost, akú by ste v súčasnom kontexte elektroniky a ostatných samplov nečakali.

Úvodná Bloom predstavuje skvelú otváraciu pieseň, keďže svojím polyrytmickým ”chaosom” si získa pozornosť poslucháča, ktorý hľadá nejakú melódiu, avšak bez úspechu. Až s príchodom spevu Thom Yorke osvetlí cestu a môžeme sa vydať na krátku, ale intenzívnu púť zákutiami The King Of Limbs. Nechýba tu už dnes všadeprítomná elektronika prelínajúca sa s gitarovými riffmi, sample ani živé zvuky okolia a prírody.

Rovnako ako predchádzajúca, ani súčasná platňa neobsahuje žiadny hit, funguje ako celok. O to viac, že má krátku stopáž, ktorá ju takpovediac predurčuje k niekoľkonásobnému počúvaniu. Od prvotného tónu po záverečný postupne graduje nielen intenzitou, ale približuje sa poslucháčovi aj prístupnosťou piesní. Svedčí o tom už spomínaná Give Up The Ghost či klavírna balada Codex v druhej polovicu albumu.

Očakávať silou mocou niečo nové nie je zdravé. Ľudské schopnosti majú svoje limity a Radiohead už niekoľkokrát dokázali otočiť vývoj svojím smerom. Stále však dokážu fanúšikov potešiť, prekvapiť a istým spôsobom zachovať kontinuitu vlastného odkazu. Iste, nejedná sa o prelomovú nahrávku a mnohé veci sme už od nich počuli. Zostávajú záhadní, nemajú priamočiare texty, skladajú ponuré a smutné piesne. No nie sú to všetko charakteristiky, pre ktoré ich svet miluje?

Konečný verdikt:★★★★★

Naskytá sa však iná otázka. Ako ďalej, keď ste dosiahli všetko čo sa dá? Skončiť s aktívnym hraním a dať sa na rolu producentov, alebo sa utiahnuť do dôchodku a vychutnávať si život? Odpoveď ponúka The King Of Limbs. Robiť hudbu s radosťou, zapálenosťou a bez nátlaku. Už si nemusí nikto nič dokazovať, priam naopak. Ďalším novým albumom, hoci nie vizionárskym, no stále veľmi kvalitným, potvrdzuje kapela svoje kvality a zdôrazňuje vlastný význam vo svete a dejinách hudby.

Cieľová skupina:

Povinnosť pre fanúšikov Radiohead; pre niekoho bol vrchol OK ComputerKid A, pre iných In Rainbows, The King Of Limbs za ničím nezaostáva, je síce menej prístupný, ale o to viac sa zavďačí, ak mu dáte čas vo vás dozrieť.

Radiohead – The King Of Limbs (2011), alternative rock/electronica

Komentáre

  1. martin hovorí:

    Album je to dobrý ale nedal by som mu aspon ja osobne tých 5 hviezdičiek. Ano je to album ktorý je dobrý, nie priam skvelý, ale na ich prelomový a zatial najlepší album OK Compiter to ani z daleka nemá. Podla časopisu RS je to Radiohead ako remeň, ale nezíska si to viac fanúšikov, ako samotných Radioheadťákov. Na druhú stranu je to pekné poďakovanie pre jednu silnú komunitu fanúšikou Radiohed od kapely. :)