Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Glee – najlepší seriál novej televíznej sezóny?

| On 22, Feb 2011

Nové televízna sezóna sa v skutočnosti začala až minulý týždeň. Práve vtedy sa dal pocítiť skutočný konkurenčný boj medzi komerčnými slovenskými televíziami. Zatiaľ čo Markíza valcuje srdcia žien a rozum mužov tureckou telenovelou, Tisíc a jedna noc, JOJ nasadila Panelák a úplne nový seriál Dr. Ľudsky, (ne)podarenú kópiu úspešného seriálu Dr. House. Keď sme pri Housovi, tak ten je stále najúspešnejším seriálom v ponuke verejnoprávnej televízie a v týchto dňoch tam vrcholí šiesta séria. Na tomto úspechu začala parazitovať aj Markíza, ktorá taktiež začala vysielať tento seriál.

Najväčším prekvapením je však pre mňa zaradenie najúspešnejšieho tínedžerského seriálu súčasnosti, Glee, do programovej štruktúry televízie JOJ. O to viac však zamrzí nie príliš vhodne zvolený vysielací čas, nedeľa doobeda. Glee je v podstate mierne sofistikovanejším High School Musical a obdobných kvázi hudobných filmov. Medzi hlavné témy a motívy patria napríklad rozoberanie prvých sexuálnych skúsenosti alebo šikany v pôsobivom prevedení, ktoré dokáže upútať dnešnú mladú generáciu. Avšak pre mňa je hlavnou devízou ponuka dôverne známych hitov v dokonalom obsahovom súlade. Chválim aj slovenský prekladateľský tím, že texty piesní uvádza v podobe titulkov. Čiže ak nie ste príliš zdatný v angličtine tak toto je celkom ľahká cesta ako sa dozvedieť o čom sa spieva v nejakej vašej obľúbenej pesničke. Hity v seriály sú vyberané rovnocenne, čiže si vypočujete rokmi overené pecky ale aj skladby rok-dva staré.

Dej seriálu sa točí okolo neúspešného spevácko-tanečného súboru Glee Club. Vedenie klubu je na zaplakanie a ani osadenstvo nie je práve výkvetom školy. To je hlavným dôvodom prečo je samotný klub na smiech a jeho členovia sú pravidelne šikanovaní. Teraz sa však klubu blýska na lepšie časy. Učiteľ Will Schuester, bývala hviezda tohto klubu sa rozhodol navrátiť zašlú slávu, ktorá bola kedysi legendárna. Jeho entuziazmus a nové tváre by mali tomu dopomôcť. V každom seriály musia byť nejaký tí zlosynovia a neprajníci a tento nie je žiadnou výnimkou. Telocvikárka Sue Sylvestrová, ktorá vedie miestne roztlieskavačky, je rozhodnutá zničiť tento súbor vstávajúci z prachu aby nezatienil práve ten jej.

Glee je v USA absolútny fenomén a tohtoročný víťaz Zlatého Glóbu v kategórií najlepší komediálny seriál. Môže sa pýšiť napríklad tým, že každá jeho časť má rekordnú sledovanosť, soundtracky obsahujúce skladby v prevedení Glee Clubu sa predajú behom chvíľky a z hlavných predstaviteľov sa stávajú dôverne známe hviezdy. Toto je jeden z tých seriálov o ktorom by sme písali v rubrike Kedy na mňa príde rad, keby ho v blízkej dobe neodvysielali. Dá sa povedať, že naše stanice sa konečne trošku budia a začínajú vysielať aj iné seriály ako niekoľkonásobne videné série C.S.I. alebo im podobné.

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=9EPBju0-v7c

Komentáre

  1. David hovorí:

    Musím uznať, že seriál by sa dal charakterizovať ako tínedžerský, prípadne rodinný, no po vzhliadnutí niekoľkých častí som nemohol pokračovať. Zdal sa mi príliš trápny a odradil ma tiež prvoplánový scenár, kde už na začiatku som vedel, čo sa bude diať. V porovnaní s našimi bežnými seriálmi je to určite polepšenie a verím, že si nájde svoje publikum, no za vysoko kvalitný by som ho neoznačil.
    Zaujímavejšia ako samotná debata o Glee sa mi vidí diskusia o spracovaní jednotlivých piesní a prezentácia v rámci seriálu. Niektorí interpreti dokonca vyhlásili, že svoje piesne určite producentom neposkytnú.