Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Wall Street: Peniaze nikdy nespia – je chamtivosť dobrá?

Wall Street: Peniaze nikdy nespia – je chamtivosť dobrá?

| On 21, Feb 2011

Filmy Olivera Stonea zobrazujú spoločenské a politické pomery v USA, poväčšine s kritickým pohľadom. Napriek tomu, že sa snaží vyhýbať typickej komerčnosti hollywoodských filmov, takmer každý jeho film je populárny a komerčne viac ako len úspešný. Pred 23 rokmi sa rozhodol vytvoriť tradične napínavú drámu s príznačnými postavami vo veľmi netradičnom prostredí. Vo svete maklérov pôsobiacich na Wall Street. Práve prostredie a ústredné motívy spravili z klasických prvkov niečo nové a právom sa film označuje za kultový. Po dlhom časovom úseku sa Oliver rozhodol vrátiť do tohto sveta a pozrieť sa na zúbok nielen počiatku finančnej krízy, ale i rodinným hodnotám.

Už je to sedem rokov, čo je Gordon Gekko na slobode. Za tú dobu si všimol, že pomery na svete sa zmenili, no našťastie na burze je všetko tak, ako si pamätá. Mladík Jacob Moore je maklérom a snúbenec Gekkovej dcéry, Winnie, ktorá so svojím otcom už pretrhla všetky zväzky. Vo firme, v ktorej Jacob pracuje sú obrovské prepady akcií, čo má za následok, že jeho zamestnávateľ, mentor a dobrý priateľ, spácha samovraždu. Jacob je presvedčený, že za bankrotom firmy niekto stojí. Pomsta na seba nenechá dlho čakať a teraz hľadá niekoho, kto by mu dokázal pomôcť. Ako jediný ho napadne práve Gekko. Bolo to tak vždy a je to tak aj teraz, že nič na svete nie je zadarmo. Zatiaľ čo Gekko bude hľadať informácie o Jacobovom nepriateľovi, Jacob musí na oplátku vložiť všetku svoju energiu do toho, aby Gekkovi pomohol nájsť stratenú cestu k jeho dcére. Otázkou však zostáva, či sa Gekko za ten čas zmenil a nebude sa snažiť podviesť svojho zaťa.

Wall Street 2 zaostáva za svojím predchodcom. Ako jednu z príčin vidím aj to, že Oliver už nie je tým, čím býval. Po skvelom filme Rozhodne sa v nedeľu akoby vo svojej kariére tápal. Chýba mu nejaká invencia, ktorá by oživila jeho rozprávanie príbehu. Našťastie je tento kúsok so svojím konceptom originálny a mnoho filmov z takéhoto prostredia nemáme šancu vidieť. Keď však vyzlečieme prostredie a zázemie postáv, dostaneme skelet klasického filmu o pomste a napravení zničených rodinných pút. Problémom filmu sú aj mnohé vyskytujúce sa finančné výrazy, ktoré sa vysvetlia buď niekde na konci, alebo vôbec. Zatiaľ kým sa postupne strácate v žargóne, tak napätie vo vás burcuje iba prudko sa pohybujúca červená krivka. Druhá dejová linka nie je až tak nápaditá, no ľahšie sa jej dokáže porozumieť. Zmierovanie sa s dcérou a uvedomovanie si, že čas je nad peniaze sú prvky, ktoré sú mi bližšie ako dravé finančníctvo, no nie sú vyšperkované ako finančná časť. Výrazným plusom je pre film aj herecké obsadenie. Douglas dokázal zahrať postavu Gekkoa presne tak ako kedysi, LaBeouf sa dostáva zo škatuľky tínedžerskej hviezdičky a posúva sa vo svojej kariére ďalej.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Wall Street stavia svoju atraktivitu hlavne na hereckých výkonoch a na tom, že ide o celkom slušné pokračovanie dnes už kultového filmu. Niekedy sa síce film ťahá v nudnom tempe, no netradičné zázemie príbehu si dokáže získať pozornosť nejedného diváka.

Cieľová skupina:

Film si naplno vychutnajú milovníci Stoneovej tvorby, ktorá sa takmer vždy pohybuje na hranici politickej korektnosti, a finanční žraloci pociťujúci v prudkých zmenách číselných grafov a hodnôt zvyšujúci sa tep.

Wall Street: Peniaze nikdy nespia (Wall Street: Money Never Sleeps), dráma, USA, 2010, 133 min. Réžia: Oliver Stone, scenár: Allan Loeb, Stephen Schiff, kamera: Rodrigo Prieto, hudba: Craig Armstrong, hrajú: Michael Douglas (Gordon Gekko), Shia LaBeouf (Jacob „Jake“ Moore), Josh Brolin (James Bretton), Carey Mulligan (Winnie Gekko), Frank Langella (Louis Zabel).