Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Radio_Head Awards – zrkadlo slovenskej alternatívy

| On 19, Feb 2011

Piatok 18.2.2011 začal ako každý iný deň. Ráno vstávať, niekto do školy, iný do práce, šťastlivejší zostali doma. V istých kruhoch panovalo určité vzrušenie, keďže večer sa mali vyhlasovať víťazi Radio_Head Awards, teda hudobné ceny, ktoré už tretí rok slúžia ako protipól Aurelovi a Slávikovi. Okolo obeda však prišla správa niečoho nečakaného, skupina Radiohead (rovnaké pomenovanie nie je vôbec náhodné) vydala svoj nový album o deň skôr a poslucháči (samozrejme, tí, ktorí si ho zaplatili vopred) si ho mohli stiahnuť už v piatok. No o tom viac v inom článku.

Na chvíľu aj všetci na Slovensku zabudli na večerné vyhlasovanie a bežali k svojim počítačom rýchlo sťahovať. No potom sa priblížil večer a celé to začalo. Podobne ako v minulý rok, aj teraz sprevádzali večerom známe tváre (hlasy) Rádia_FM, na pódiu dvojica Baláž a Hubinák, v zákulisí Ego. Dvojhodinový program ste mohli počúvať cez rádio, streamovať cez internet alebo sledovať na Dvojke. Áno, naša verejnoprávna televízia sa rozhodla zaradiť vysielanie odovzdávania cien do programu v pomerne lukratívnu hodinu (20:00 – 22:00) v piatok večer!

Noisecut & JBK – Marína

MMC klub sa naplnil až po strop a mohlo to celé začať. Súčasťou programu boli okrem vyhlasovania výsledkov aj vystúpenia slovenských alternatívnych skupín v netypických zoskupeniach. Buď sa spojili dve rôzne skupiny alebo si prizvali nejakého hosťa. Po minulých ročníkoch som sa na to celkom tešil, pretože to znamenalo výzvu pre každého (kto sa aspoň trochu chcel ukázať vedľa „konkurencie“). Z týchto minuloročných syntéz vzišiel napríklad víťaz singlu roka 2010, skladba Mariena kapely Noisecut a Jána Boleslava Kladiva odprezentovaná na poslednom ročníku.

The Uniques – Mud & Grit

Album roka podľa poslucháčov si odniesli hudobníci z Billy Barman za svoj debut Noční jazdci, podľa kritikov najlepší nahrali chlapci z The Uniques, v súčasnosti prebývajúci v Nemecku. V kategórií nováčik roka najviac hlasov získal drumandbassový producent B-complex napriek tomu, že na hudobnej scéne je už dlhšie a stihol zažiariť aj zahraničí (ako jediný si výhru neprišiel prevziať, bol totižto v zahraničí). Najlepšou koncertnou kapelou uplynulého obdobia sa stala košická formácia Puding Pani Elvisovej (PPE).

Billy Barman – Introvert

Celý večer dopadol dobre, bez väčších zaváhaní či výpadkov, a prítomní aj neprítomní (pri TV, internete a rozhlase) mohli byť spokojní, veď sami za víťazov hlasovali. Každý dostal čo si zaslúžil. Záver? V prípade, že si nespomínate na nominácie (http://radiofm.sk/rha/novinky/nominacie_rha_2010), častokrát sa v jednotlivých kategóriách vyskytovali rovnakí interpreti, napríklad The Uniques aj PPE mali po piatich nomináciách. Vyplýva to z nízkeho počtu nových albumov, ktoré u nás vychádzajú a tiež obmedzenia, ktorým je samotné Rádio_FM. V preklade, čo rádio nehrá, to nemá šancu, pretože sa dalo hlasovať len za interpretov z playlistu. Je to však pochopiteľné, znie tu najviac alternatívy a vysielanie sa dá charakterizovať ako celkom pestré.

PPE – Mladi Chemici

Veľa nových debutov ročne nevychádza a hudobné stálice majú svoj okruh fanúšikov, ktorí ich podržia. Avšak pri tomto malom počte stačí prísť s mierne originálnejším zvukom a kapela je katapultovaná do hitparády. Prečo sa mladí hudobníci boja ísť do toho naplno mi zostáva záhadou. Asi ešte stále nedospeli k názoru, že z hudby sa dá vyžiť, dokonca aj u nás! Nie je to mýtus, ale realita. Možno chýba nejaký medzičlánok v umení, ktorý by o tom hlbšie presvedčil, no to je už na inú debatu. Každopádne by si potom ocenenie nepredávali z ruky do ruky tí istí hudobníci rok čo rok.

B-Complex – Beautiful Lies