Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

PJ Harvey – Let England Shake

PJ Harvey – Let England Shake

| On 19, Feb 2011

Hlavným mottom britskej interpretky je nikdy sa neopakovať. Ušľachtilý cieľ, ktorý sa jej darí plniť aj na ôsmom štúdiovom albume však zďaleka nepatrí medzi jednoduché úlohy. Posledný sólový White Chalk nahrala pred štyrmi rokmi, dominoval mu klavír, pritom hlavným speváčkiným nástrojom je gitara, a rovnako zmenila spev. Väčšinu piesní odspievala vysokým hlasom. V tejto polohe sa predtým veľa neprezentovala a ani kriticky nebola veľmi prijatá. Najnovšia nahrávka však naznačuje, že PJ Harvey prežíva jedno zo svojich najkreatívnejších období.

Ako sama spomína, hneď po vydaní predošlého počinu začala premýšľať, ktorým smerom sa vyberie tentokrát. Vždy sledovala spoločensko-politickú situáciu, ale nikdy sa necítila dosť zrelá, aby svojou tvorbou komentovala dianie v krajine a vo svete. Nikdy až doteraz. Príprava trvala dlho a skladaniu piesní predchádzalo štúdium histórie, sledovanie dokumentárnych filmov, či monitoring súčasného stavu. Inšpiráciu čerpala aj z diskusných fór po celom svete, pretože chcela podať čo najvernejšiu výpoveď a lepšie osloviť ľudí.

V našich končinách poznáme protest songy veľmi dôverne, ale skôr ako o hudbu v nich ide o text. Niekedy je ťažké počúvať domáce (aj české) angažované piesne, pretože do popredia stavajú slová a každý sa nad jednoduchým, nie vždy podareným hudobným sprievodom povznesie. Má to svoje čaro, no ďalšia generácia už nemusí pristúpiť k dielu tak otvorene a výpoveď zapadne prachom. PJ Harvey na novom albume spája staré s novým a dodáva celému dielu nadčasový nádych.

Úvodná skladba Let England Shake je zasadená do melódie známej piesne zo začiatku šesťdesiatych rokov Istanbul od speváckeho kvarteta The Four Lads. Singel Words That Maketh Murder je inšpirovaný Summertime Blues od Eddie Cochrana. Tiež v predposlednej katastrofickej Written On The Forehead používa refrén piesni Blood & Fire, ktorú prvýkrát naspieval Niney the Observer, jedna z kľúčových postáv svetového reggae.

Celkovo ide o dômyselne vystavaný album, kde každá pieseň má svoj význam a komplexnú myšlienku. Let England Shake vyzerá na prvý pohľad ako alternatívnejšia popová platňa. Až keď sa poslucháč započúva do textov zistí, že veselé melódie pôsobia viac ironicky ako radostne. Najfrekventovanejším slovom je England, čo môže nasvedčovať patriotizmus a národnú hrdosť, avšak v podaní PJ Harvey to treba chápať viac ako triezvu lásku k rodnej krajine. Odsudzuje hriechy minulé aj súčasné, kritizuje a nabáda k zamysleniu.

Pomyselným historickým začiatkom albumu je prvá svetová vojna, ku ktorej odkazuje aj spomínaná pieseň Istanbul (naráža na Bitku o Gallipolli, keď sa Britom nepodarilo dobyť Konštantínopol, dnešný Istanbul, a utrpeli veľké straty). Posúva sa v dejinách ďalej a odsudzuje vojnu ako takú, tiež konflikt v Iraku a Afganistane. Najsilnejším momentom je England, začínajúca tradičnou kurdskou milostnou piesňou, ktorú spieva iracká žena. Postupne sa k nej pridáva PJ Harvey so svojou verziou a napriek prvotnej nesúrodosti vyznieva skladba ako snaha o zmierenie dvoch národov.

Konečný verdikt:★★★★★

Let England Shake má silu zatriasť nielen Veľkou Britániou, ale každým človekom. Speváčka nahrala svoj najprístupnejší počin v kariére a vôbec to neuberá na kráse. Priam naopak, môže sa dostať aj tam, kam predtým jej hudba neprišla a zasiahnuť tak širokú verejnosť. Aj keď nedáva odpoveď na súčasné problémy a po vypočutí sa nebudete cítiť múdrejší, ponúka priestor na zamyslenie, kde mapuje ľudské konanie a jeho výsledok.

Cieľová skupina:

Pre poslucháčov PJ Harvey povinnosť; odporúčam všetkým, ktorí sa neboja miernej alternatívy, síce ide o jej najprístupnejší počin, stále to nie je žiadny popík, ale známe melódie približujú k poslucháčovi jednotlivé skladby; text piesní je jednoduchý a môžete sa pristihnúť, že si ho spievate.

PJ Harvey – Let England Shake (2011), Island, alternative rock/folk

Komentáre

  1. Elvis Presley hovorí:

    Čítam na konci, že mierna alternatíva, tak si hovorím: “idem do toho”. Pustím si ukážku a fuuuu… Asi som staromódny :)