Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Skutočná guráž – cesta za pomstou

Skutočná guráž – cesta za pomstou

| On 17, Feb 2011

V kinách od 17. 2. 2011

Divoký západ bol kontroverzným miestom. Na jednej strane ste z chrbta vášho cválajúceho tátoša mohli obdivovať západ slnka, nekonečné planiny a užívať si slobodu, no na strane druhej ste nikdy nevedeli, kedy na vás niekto vypáli guľku z winchestrovky. Tak či onak, bol fascinujúci. Bratia Coenovci, známi aj výbornou snímkou Táto zem nie je pre starých, nakrútili novú adaptáciu rovnomenného románu Charlesa Portisa z roku 1968. A keďže sú to Coenovci, nepôjde o klasický western.

Mattie Rossovej zastrelili otca. Vrah je známy. Je ním trochu zaostalý Tom Chaney, ktorý mu navyše ukradol aj koňa. Cválal rýchlo ďaleko od mestečka, no aj keby išiel pešo, nikto by ho nehľadal. Nikto by sa neunúval. Krutá realita. Na to poukazuje aj citát, ktorým sa príbeh začína: „Darebák uteká, hoci ho nikto neprenasleduje“. Spravodlivosť však musí prežiť a pomsta nepočká. Mattie prichádza do mestečka, aby sa postarala o prevoz otcových pozostatkov. Okrem toho však chce zariadiť ešte jednu vec… Rozhodne sa najať si amerického maršala Cogburna, aby jej pomohol s pátraním po vrahovi. Maršal síce dostal už veľa zločincov, odhodlanosťou ale prehnane neoplýva. Na scénu navyše vstúpi texaský ranger LaBoeuf, ktorý spomínaného Chaneyho hľadá už niekoľko mesiacov. Príčinou je vražda senátora, ktorej sa mal takisto dopustiť. Naposledy ho videli v indiánskej rezervácii patriacej Choctawom, a tak sa táto trojica vydáva po jeho stopách…

Ethan a Noel dokážu vyrozprávať príbeh tak, aby zaujal. Je to skrátka ich špecialita. Už v predchádzajúcich snímkach sa im podarilo vykresliť prostredie s veľkou dávkou realistickosti. V Skutočnej guráži ponúkajú aj viacero humorných scén, ktoré dokresľujú atmosféru Divokého západu. Aby som vám veľa neprezradil, poukážem len na jednu. Maršal chce rangerovi dokázať, že napriek svojmu stavu opitosti trafí zemiakovú placku letiacu vo vzduchu… Myslím, že k tomu netreba viac dodávať. Skrátka, kino sa smialo. Okrem podobných scén však film poukazuje aj na problémy vtedajšej doby (utláčanie Indiánov). Herecký koncert, pretože inak sa to nazvať nedá, rozohrávajú filmoví veteráni Jeff Bridges a Matt Damon, ktorých dopĺňa vychádzajúca hviezda Hailee Steinfeld. Použiť slovo „dopĺňa“ však nie je presné. Ona je totiž rovnocenným partnerom mužskej časti hlavného obsadenia. Hailee je jednoducho fantastická. Patrí jej predovšetkým začiatok snímky, kedy prichádza do mestečka, vybavuje formality a zjednáva sumy za predaj koní. Dych však v žiadnom prípade nestráca ani neskôr. Z jej výkonu mám veľkú radosť, a preto si na tomto mieste dovoľujem vyhlásiť, že sa do budúcnosti určite máme na čo tešiť. Na záver ešte tradične spomeniem hudbu, ktorá je zvolená veľmi vhodne. Inštrumentálnu formu dopĺňa spievaná. Carter Burwell sa tak postaral o dokonanie príjemného pocitu z filmu.

Konečný verdikt:★★★★★

Skutočnú guráž ani inak hodnotiť nemôžem. Znaky klasických westernov rozširuje a dopĺňa o viaceré nové. Robí to kreatívne a elegantne. Absolútne vás vtiahne do deja a nepustí až do záverečných titulkov. Za všetko hovorí desať nominácií na Oscara. Rád by som vás ešte upozornil na zaujímavú webovú stránku filmu http://www.truegritmovie.com/, ktorá bola vytvorená v súlade s filmovým spracovaním.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia kvalitných westernov a tí, ktorí hľadajú niečo nové v známom žánri.

Skutočná guráž (True Grit), dobrodružný western, USA, 2010, 110 min., réžia: Ethan a Joel Coenovci, scenár: Ethan a Joel Coenovci na motívy románu Charlesa Portisa, kamera: Roger Deakins, hudba: Carter Burwell, hrajú: Jeff Bridges (Rooster Cogburn), Hailee Steinfeld (Mattie Ross), Matt Damon (LaBoeuf), Josh Brolin (Tom Chaney), Barry Pepper (Lucky Ned Pepper), Ed Corbin (Medvedí muž), Leon Russom (šerif) a ďalší.