Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Ako Grammy 2011 zmenili svet

Ako Grammy 2011 zmenili svet

| On 16, Feb 2011

Ak niekto tipoval pred tohtoročným udeľovaním cien Grammy ašpirantov na víťazstvo Lady Gaga, Justin Bieber, Eminem alebo Katy Perry, musel v pondelok ráno alebo ešte v nedeľu v noci riadne krútiť hlavou nad výsledkami. Takpovediac v šoku zostal celý svet, keď čítal mená víťazov jednotlivých kategórií, a pritom každý v duchu premýšľal, kde je problém a kto sú to Arcade Fire, Esperanza Spalding, Lady Antebellum, The Black Keys či Danger Mouse.

Lady Antebellum – Need You Now

Každoročné ocenenia americkej akadémie sa udeľujú vyše päťdesiat rokov, no takýto rozruch nespôsobili ešte žiadne predošlé ročníky. I keď sa Grammy (Gramophone Award – soška v tvare gramofónu) rozdávajú vo viac ako stovke kategórií, bežne sa stávalo, že ich väčšinou získali známi populárni speváci, speváčky a kapely, ktorých počúvame na Slovensku z komerčných rádií (Expres, Európa 2, Fun…). Tento rok poznali mená výhercov v hlavných kategóriách (album roka, objav roka, nahrávka roka a pieseň roka) skôr poslucháči alternatívnej hudby ako mainstreamu.

Esperanza Spalding

Grammy za nahrávku a pieseň roka si odniesla country-popová formácia Lady Antebellum k albumu Need You Now. V najsledovanejšej kategórii, teda album roka, sa o priazeň uchádzali a medzi hlavných favoritov patrili Eminem, Lady Gaga alebo Katy Perry, no cenu si nakoniec odniesli kanadskí indie-rockeri Arcade Fire (The Suburbs). Na druhý deň sa pýtali titulky novín: Kto do čerta sú Arcade Fire? Ďalšia ostro sledovaná kategória objav roka spôsobila asi najväčšie prekvapenie, keď Justin Bieber odišiel naprázdno a ocenenie si prevzala jazzová speváčka a multiinštrumentalistka Esperanza Spalding. Najlepší alternatívny album roka je v poradí nasledujúca najdôležitejšia cena a získalo ju duo The Black Keys s albumom Brothers. Producentom roka sa stal Danger Mouse (Gnarls Barkley, Broken Bells), tri ocenenia si odniesol aj John Legend a v živote prvú Grammy získal Neil Young za najlepšiu rockovú pieseň (Angry World) z albumu Le Noise.

Arcade Fire – Ready to Start

Asi najfrekventovanejšou otázkou večera a nasledujúcich dní v súvislosti s udeľovaním gramofónov sa stane: To je kto? Každý z ocenených by si zaslúžil vlastný text s vysvetlením, prečo mu Grammy patrí, no dôležitejšia je otázka, čo sa stalo tento rok. Teda vlastne minulý, za ktorý sa ceny udeľovali. Je možné, že sme svedkami stretu mainstreamu a alternatívy? Začnú komerčné rádiá hrávať víťazov tohtoročných udeľovaní? Skôr nie ako áno, avšak i beztak je to dôležitý krok. Svedčí to jednak o kvalite alternatívnej hudby a čoraz väčšej miere jej počúvanosti v Spojených štátoch. Môže to viesť aj k demystifikácií ostatných žánrov, ktoré sú považované za poslucháčsky ťažko prístupné a rádiá sa ich ani nesnažia nasadiť. Ak by to spôsobilo čo len minimálny posun vo vnímaní alternatívnej hudby medzi širokou verejnosťou, tak Grammy 2011 zmenili svet.

Zostrih galavečera