Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – The Walking Dead

Kedy na mňa príde rad? – The Walking Dead

| On 14, Feb 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Minulý mesiac sa niesol v duchu Zlatých glóbusov a my si tento mesiac predstavíme dva nominované seriály v kategórii Najlepší dramatický seriál. Dnes to bude seriál The Walking Dead.

Zombie žáner niekoľkokrát vo svojom živote zomrel a potom sa vždy opäť postavil na nohy, presne ako živí mŕtvi, ktorých prezentuje. Nové desaťročie z úvodu vyzeralo opäť ako smrť pre tento žáner. Lenže nie je tomu úplne tak. Tento rok sa urodilo pokračovanie série Resident Evil, niekoľko ultra-béčkových filmov, ktoré zrejme uvidí len veľmi málo ľudí a jeden seriál, ktorý sa zaoberá tiež postapokaplyptickým vykreslením sveta po zničujúcej nákaze neznámeho pôvodu. Práve The Walking Dead nám ukazuje, že zombie ešte nepovedali svoje posledné „Uargh!“ a jeho nadpriemerná úspešnosť zasa dokazuje, že je ešte veľa ľudí, ktorí chcú opäť vidieť svoje obľúbené monštrá, ako trhajú ľudí na kusy.

Rick Grimes (Andrew Lincoln – fešáčisko, ktorý svojským spôsobom balil Keiru Knightley vo filme Láska nebeská) je šerifom malého mestečka. Pri jednej z akcií je vážne postrelený a upadá do kómy. Po nejakom čase sa preberie a všetko je preňho čudné. Tam, kde by mal byť personál a ostatní pacienti nie je nik, len prázdne miesta a zdevastovaná nemocnica. Najprv sa vydáva za svojou rodinou, lenže cestu mu skríži neznámy človek, ktorý nie je ani živý, ani mŕtvy. Po tejto konfrontácií zisťuje, že svet už nie je taký aký bol a zo živého človeka sa stal ohrozený druh. Keď v tomto chaotickom svete nemôže nájsť svoju rodinu, je rozhodnutý vydať sa naprieč krajinou mŕtvych, aby ju našiel.

Chodiace mŕtvoly sú adaptáciou rovnomenného a uznávaného komiksu od trojice Kirkman – Moore – Adlard. Otcom televízneho projektu je významný režisér, scenárista a producent Frank Darabont (Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa). Aj vďaka nemu sa tento počin svojou kvalitou ani tak neponáša na seriál ako skôr na celovečerný film. Napriek tomu, že dominantným prvkom sú zombie, tak okrem typických hororových znakov tu nájdete aj znaky charakteristické pre dramatický seriál. V podstate ide o vykreslenie charakterov a vzťahov tých, ktorým sa podarilo prežiť. Netreba sa toho ale báť, scény kedy sa musia hlavní hrdinovia popasovať s nejakými tými nemŕtvymi tu sú a je ich dosť. Tieto rozdielne žánre sa plynne a bez nejakého veľkého nátlaku striedajú, takže nie sú ukrátené o svoje miesto a ani divák nie je ukrátený o celistvosť príbehu a kvalitného rozprávania deja.

Seriál mal premiéru koncom októbra 2010 na televíznom programe AMC. Pilotnú epizódu si pozrelo cez päť miliónov divákov, čo pre AMC robí najsledovanejšiu premiéru počas jej fungovania. Vďaka vynikajúcej sledovanosti je už ohlásená druhá séria.

Kvôli novosti sme u nás ešte nemali možnosť vidieť tento seriál, no treba upozorniť na to, že naše stanice zombie filmy v podstate vôbec nevysielajú. Otázka teda dnes neznie: „Kedy sa zobudia slovenské stanice a odvysielajú tento seriál?“, ale skôr, či si naše stanice uvedomia potenciál, ktorý tento seriál rozhodne má a nebudú sa ho báť túto alebo budúcu televíznu sezónu odvysielať.