Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Spomienka na The White Stripes a nový projekt Rome

| On 12, Feb 2011

The White Stripes sa nám rozpadli, oficiálne. No povedzme si úprimne, ani ten najväčší optimista nemohol očakávať nový album pod touto značkou. Aj keď treba uznať, že rozhovor Jack Whitea pre Vanity Fair v minulý rok mohol zapáliť iskričku nádeje, takisto ako vydarené DVD z minulého roku The White Stripes: Under Great White Northern Lights. Tí triezvejší fanúšikovia však pochopili, že ide skôr o rozlúčku, než pokračovanie kapely.

Skupina vznikla v roku 1997 a 2. 2. 2011 oznámila oficiálny koniec. Duo Jack a Meg White spolu vydalo šesť albumov, má na svojom konte niekoľko Grammy a mnoho ďalších ocenení (Brit Awards, MTV Awards). I keď sa o nich hovorí ako o alternatívnej rockovej formácií, základ ich tvorby spočíva v kombinácií garage rocku, blues, punku a lo-fi prístupu. Medzi najznámejšie skladby patrí napríklad Seven Nation Army (album Elephant z roku 2003) so známym videoklipom.

Od vydania poslednej platne Icky Thump sa Jack dal na sólovú kariéru, ale najmä pôsobil ako producent. Nedávno napríklad ”oživil” niekdajšiu rockabilly divu Wandu Jacskon (album The Party Ain’t Over). Vystupoval aj v dokumente It Might Get Loud, kde rozprával o svojej hre na gitare a prístupe k hudbe po boku velikánov akými sú Jimmy Page (Led Zeppelin) alebo The Edge (U2).

Posledné správy hovoria o spolupráci so známym producentom Danger Mouse, ktorý pripravuje s talianskym skladateľom Daniele Luppim nový projekt nazvaný Rome. Na ňom sa má okrem Jack Whitea podieľať aj Norah Jones. Oficiálne má vyjsť uprostred mája tohto roku. Danger Mouse tvrdí, že vznikal päť rokov a nápady z neho počuť v tvorbe Gnarls Barkley alebo Broken Bells. Uvidíme, či hviezdna zostava očakávania naplní.