Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Olivia Pedroli – The Den

Olivia Pedroli – The Den

| On 12, Feb 2011

Brloh. Tak sa volá v preklade nový, v poradí tretí radový album švajčiarskej speváčky, hudobníčky a skladateľky Olivie Pedroli. Slovo brloh má v slovenskom jazyku viac významov. Do popredia sa v súčasnosti dostali skôr jeho pejoratívne významy: brloh ako biedne obydlie či brloh ako pelech kriminálnych živlov. Brloh Olivie Pedroli je však pelech iného druhu, je to tajná skrýša tých najintímnejších myšlienok a emócií. Prostredníctvom desiatich piesní, ktoré sa nachádzajú na albume, máme možnosť nahliadnuť do tajomného labyrintu ženskej duše.

Olivia Pedroli študovala hru na husliach na konzervatóriu a láska pre klasickú (vážnu) hudbu jej ostala, i keď v jej tvorbe sa nebráni ani vplyvu modernejších hudobných žánrov. Na aktuálnom albume pracovala viac ako rok spoločne s islandským producentom Valgeirom Sigurðssonom, zakladateľom Greenhouse Studios. S Valgeirom v minulosti spolupracovali mnohí kvalitní umelci, stačí menovať len zopár z nich: Björk, CocoRosie či famózni Kronos Quartet. Olivia si teda vybrala odborníka na slovo vzatého a výsledok stojí rozhodne za to. Čo teda nájdete na The Den? Delikátnu zmes (neo)klasickej hudby a folku, pričom tieto dve hlavné prísady sú okorenené štipkou experimentálnej hudby. To prvé, čo si všimnú vaše uši je priam hypnotizujúci spev. Olivia Pedroli vlastní nádherne zafarbený hlas a čo je dôležité, vie so svojím darom i brilantne zaobchádzať. Hudba a spev tvoria dokonalý celok, žiadne disharmónie, zaváhania či konflikty. Apropo hudba. Olivia okrem svojho hlasu obsluhuje na albume i akustickú gitaru, elektrické a elektromechanické piano. Jej parťák Valgeir mal na starosti moderné výrazové prvky – programming, syntetizátory a iné elektronické mašinky, ktoré sú veľmi citlivo zakomponované do pomerne krehkých akustických skladieb. Okrem toho si do štúdia Olivia pozvala menší orchester. Okrem už spomenutých hudobných nástrojov môžete počuť i rôzne sláčikové a dychové nástroje, perkusie, vibrafón, francúzsky roh, exotickú mirambu či dokonca zvonkohru.

Nebudem šetriť superlatívmi. Pre mňa je to fascinujúci album, jedna z najlepších nahrávok, ktoré som počul v roku 2010 a môj osobný objav. Čo v Oliviinom „brlohu“ nájdete som už napísal. Položím si teraz inú otázku: aký je tento album? Emotívny, priezračný a predsa tajomný, úprimný, úhrančivý, krehký, hlboký, smutno-krásny, mystický, naliehavý, kontemplatívny. Podobné adjektíva vo mne evokuje táto netuctová nahrávka. Spomínal som už, že album pôsobí veľmi homogénne, no napriek tomu by som vypichol triádu skladieb: To be you, A Path a The Day. Sú to jednoznačné hitovky albumu. Veľmi chytľavé, avšak bez vtieravej mainstreamovej povrchnosti. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že skladby sú pomerne ľahko stráviteľné pre širší okruh poslucháčov, no napriek tomu im nemožno uprieť neodškriepiteľný punc autentického umenia, ktoré nekalkuluje a keď už, tak veľmi citlivo.

Vypočujte si ukážku.

Konečný verdikt:★★★★★

Tracklist:

Bow
The Day
A Path
To Be You
Raise Erase
You Caught Me
Stay
I Play
House
Silent Emily

Olivia Pedroli – The Den (2010), Betacorn, neo-classical.