Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Čierna labuť – Labutie jazero trochu inak

Čierna labuť – Labutie jazero trochu inak

| On 11, Feb 2011

V kinách od 10. 2. 2011

Balet je nepochybne výnimočným umením. Spája krásu a ladnosť pohybov s neuveriteľnou eleganciou. Vyjadruje emócie prostredníctvom neverbálnej komunikácie. Telom sa zobrazuje všetko. Ľútosť, hnev, odmietnutie, zaľúbenie. Citlivosť tohto druhu umenia sa prenáša aj do vnútorných pocitov predstaviteľov, ktorí stelesňujú konkrétne postavy. Život baletiek, ani ich mužských náprotivkov, preto nie je jednoduchý. Obrovský tlak a vnútorní démoni môžu zasiahnuť nejednu krehkú dušu…

Nina Sayersová je skvelá baletka, ktorá túži po dokonalosti. Táto túžba jej však čiastočne zväzuje ruky. Nedokáže sa uvoľniť, no napriek tomu podáva kvalitné výkony. Novú sezónu otvára svetoznáme dielo Piotra Iľjiča Čajkovského Labutie jazero. Režisér predstavenia Thomas Leroy ho chce uviesť v novom spracovaní. Aby sa odlíšil od iných verzií, Bielu a Čiernu labuť bude stvárňovať len jedna baletka. Vyvolená musí preukázať, že je schopná byť krehkou, jemnou labuťou, ale aj odvážnou, sebavedomou. Keď vyhrá konkurz Nina, jej život sa radikálne zmení. Navyše, do súboru prichádza aj nová baletka zo San Francisca, Lily. Od tej chvíle sa s ňou začnú diať veci, ktoré si nevie vysvetliť. Rozhodujúcim momentom sa stáva noc na diskotéke, počas ktorej Lily prinúti Ninu, aby sa uvoľnila. Pod vplyvom omamných látok sa tak skutočne stane, no jej pozícia začne byť ohrozená. Dokáže premôcť svoje vidiny alebo im podľahne?

Uznávaný režisér, producent a scenárista Darren Aronofsky má na konte také snímky ako Requiem za sen či Wrestler. Aj Čierna labuť sa vyznačuje zručným filmárskym spracovaním. Na tom má zásluhu nielen on a jeho štáb, ale, samozrejme, aj hereckí predstavitelia. Vincent Cassel sa predstavuje v netradičnej úlohe. Thomas Leroy je v jeho podaní sebavedomý, no citlivý vedúci skupiny baletných umelcov. Jeho úlohou je pripraviť vrcholné predstavenie, ktoré sa stáva aj definitívnou rozlúčkou s Beth Macintyreovou, dlhoročnou členkou súboru. Novou hviezdou sa stáva Nina, ktorá však vzápätí dostáva aj hlavnú súperku. Lily stvárňuje známa hviezda zo seriálu Tie roky sedemdesiate, Mila Kunis. Tá je síce na prvý pohľad príjemnou fanúšičkou Niny, no zároveň pomaly nahlodáva jej sebavedomie a je hlavnou príčinou jej vidín. Napokon sa dostávame k hlavnej predstaviteľke. Bielu a Čiernu labuť si zahrala Natalie Portman. V kinematografickom žargóne sa v prípade strhujúcich hereckých výkonov zvykne hovoriť o tzv. životnej úlohe. Podľa môjho názoru je práve rola Niny životnou úlohou Natalie. Zároveň som presvedčený, že prídu aj ďalšie, pretože ide o nesmierne talentovanú herečku. Od Leona, v ktorom hrala po boku Jeana Rena, cez Hviezdne vojny, Goyove prízraky či Kráľovu priazeň až po Čiernu labuť Natalie dokazuje svoj talent prakticky v každej snímke. Výsledkom je, napríklad, Zlatý glóbus, ktorý získala za úlohu Niny. Za ňu je nominovaná aj na Oscara a je horúcou favoritkou na zisk aj tejto sošky. Každopádne, celé herecké obsadenie, ako aj štáb, si zaslúži obrovskú jednotku, pretože sa tu zišli veľmi talentovaní umelci, od ktorých môžeme očakávať ešte veľa hodnotných diel.

Konečný verdikt:★★★★★

Čierna labuť je film o túžbe po dokonalosti, o vymanení sa zo zlatej klietky. Na dosiahnutie takých cieľov je však potrebné zdolať množstvo prekážok. Poradiť si s nimi alebo im podľahnúť – to je hlavná výzva pre baletku, ktorá sa nesmie vzdať. Musí preukázať veľkú vnútornú silu, aby dokázala nepriaznivé okolnosti prekonať.

Cieľová skupina:

Film je určený divákom, ktorí majú radi strhujúci dej a neustále napätie. Samozrejme, fanúšikovia Natalie Portman si takisto prídu na svoje (rovnako ako ja).

Čierna labuť (Black Swan), psychologická dráma, USA, 2010, 108 min., réžia: Darren Aronofsky, scenár: Mark Heyman, Andres Heinz, John J. McLaughlin, kamera: Matthew Libatique, hudba: Clint Mansell, hrajú: Natalie Portman (Nina Sayers), Mila Kunis (Lily), Vincent Cassel (Thomas Leroy), Barbara Hershey (Erica Sayers), Winona Ryder (Beth Macintyre), Benjamin Millepied (David), Ksenia Solo (Veronica) a ďalší.