Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Zmysluplný názov

| On 09, Feb 2011

Ironický úvod

„Toto by som si normálne nepustil, úplná nuda a samé trápne keci bez hlavy a päty“ – taká bola reakcia jedného z vás, ktorý bol nútený zladiť svoju prísluchovú vlnu s vysielaním literárnej relácie. Ó koľká to hrôza, isto má ten chudák na zápästí ešte stále vydraté miesto po putách. Možno sa dodnes strháva zo sna spotený a zmetený a v ušiach mu znejú slová o básni a lyrike. Hrozná predstava.

Vymyslené jadro

Ak existoval nejaký (pre príkladnosť ho nazvem) Lýros, asi nebolo jeho úmyslom z písmen a hlások vytvoriť malého pretvora, ktorého budú realisti nenávidieť. Pravdepodobne bol len odporcom definícií, uzavretých intervalov a vedecko-logických postupov. Prosto, znudený to chlap. Opäť len pre názornosť, predstavme si Lýrosa ako sedí na ostrove, nohy namočené vo vode a čmára si na papier slová, mrmle si po pod antický fúzik a zrazu v tom, dostane úžasný nápad. Od ďalšieho dňa až do konca svojich dní bude hovoriť vo veršoch. Už beztak, kvôli svojej vychudnutej postave, krivým zubom a nezdravému pohľadu dosť vytŕčal z radu rečníkov. Niet sa teda čo čudovať, zväčša nemal takmer žiadne publikum. Priblížiť sa k normálnemu rétorskému priemeru bolo pre neho nemožné a tak sa rozhodol odlíšiť sa ešte viac. Začal rozprávať o svojich citoch a myšlienkach, pričom používal dovtedy neznáme spôsoby rozprávania. A ako by to nestačilo, začal používať aj dosť zvláštnu mimiku. To čo tento bájny muž vykonal, nazývam ja lyrickou revolúciou. Mýtus či nemýtus, do dnes sa dôsledky tejto revolúcie premietajú do tichého delenia sveta na normálnych ľudí a arty čudákov čo majú radi napríklad básničky.

Silná myšlienka na záver

Nechcem tým povedať, že prajem teplé pivo jednej alebo druhej skupine. Ani nechcem, aby nastal večný zmier a umlčali sa tak dozvuky lyrickej revolúcie. Veď práve z toho napätia medzi systémom a nesystémom, medzi racionálnom a iracionálnom, medzi jasnou bodkou a neviditeľnou čiarou vzniká niečo čo nás všetkých baví – kultúra. A či už má hlavu a pätu, alebo nie, hlavné je aby mala chrbtovú kosť.