Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Láska pod madisonskými mostami

Láska pod madisonskými mostami

| On 09, Feb 2011

Keď Robert Kincaid zabočí v horúčave a prachu leta v Iowe k farme Francescy Johnson, aby sa opýtal, ako sa dostane k jednému z krytých madisonských mostov, stretnú sa dve duše. Jedna slobodná a druhá len snívajúca, aby na začiatku šesťdesiatych rokov zažili štyri dni vášnivej lásky. Romantická klasika rokov deväťdesiatych.

Robert James Waller – The Bridges of Madison County

Robert James Waller vydal svoj román The Bridges of Madison County v roku 1992. Je to príbeh vydatej, ale napriek tomu osamelej Talianky, ktorá v šesťdesiatych rokoch žije v madisonskom kraji v Iowe, a jej kratučkého, ale o to intenzívnejšieho vzťahu s Robertom Kincaidom, fotografom, ktorý prišiel nafotiť kryté mosty Madisonu. Príbeh je predstavený ako spracovanie skutočného príbehu, a to naozaj majstrovsky. Robert J. Waller v úvode rozpráva, ako za ním prišli Francescine deti a požiadali ho, aby sa príbehu venoval, pretože je príliš výnimočný na to, aby ostal zabudnutý. Končí epilógom nazvaným A thousand country roads, ktorý rozpráva, čo sa stalo s Robertom a Francescou potom, ako sa po tých ich krátkych štyroch dňoch cesty rozišli. Keď som si knihu vygooglila, nemohla som ani uveriť, že je to celé fikcia. Naozaj som pri čítaní verila, že Robert Kincaid je známy fotograf pre National Geographic.

Francesca Johnson, žena farmára, aj na prahu stredného veku stále čakala naplnenie svojich dievčenských snov, ktoré snívala v rodnom Taliansku, ale v madisonskom kraji, kde sa ľudia rozprávajú o úrode, o cenách paradajok a atletických tímoch, nie sú básnici vítaní. A potom do jej kuchyne vkročil Robert Kincaid, slobodná duša so závanom diaľok, ktorý jej rozprával o umení a snoch. V kraji, kde žila, o takých veciach nikto nerozprával. Pri ňom si dokázala spomenúť na svoj ľahký smiech ozývajúci sa z neapolských kaviarní jej mladosti.

Analysis destroys wholes. Some things, magic things, are meant to stay whole. If you look at their pieces, they go away.

Predstavte si, že stretnete lásku vášho života, lásku, ktorá z nejakého dôvodu nemôže byť (vo Francescinom prípade to bola jej rodina, ktorú nechcela zničiť). Potom pochopíte, prečo bola táto kniha na prvom mieste predávanosti v newyorských rebríčkoch dlhých 164 týždňov. Sám autor povedal, že príprava a písanie tohto románu ho zmenilo:

Preparing and writing this book has altered my world view, transformed the way I think, and, most of all, reduced my level of cynicism about what is possible in the arena of human relationships.

Podľa tejto knihy natočil Clint Eastwood rovnomenný film v roku 1995. Musím sa priznať, že v tomto prípade som videla najskôr film a potom som čítala knihu a neľutujem. Clintovi Eastwoodovi sa podarilo to, čo sa Robertovi J. Wallerovi nepodarilo – urobiť z Roberta Kincaida ľudskejšiu postavu. Ten príbeh je však vynikajúci, intenzívny, plný emócií a veľmi uveriteľný, takže či si pozriete film alebo prečítate knihu, neoľutujete.