Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Čo čakať na hudobnej scéne v roku 2011?

| On 09, Feb 2011

Kým hudobný rok 2010 sa niesol viac v znamení „comebackov“ (Neil Young, Robert Plant, Eric Clapton), tento rok bude bohatší na zaujímavé debuty a dlho očakávané pokračovania..

Za spomenutie stojí James Blake, ktorého aktuálny album vychádza v týchto dňoch a dostal sa do top 5 rebríčku najočakávanejších debutov roku 2011, ktorý každoročne vyhlasujú britskí kritici. Prekvapil prevzatou skladbou Limit to Your Love, pôvodne od kanadskej interpretky Feist (podieľal sa na nej aj Chilly Gonzales). V piesni ponechal len ústredný motív klavíra a do medzihier pridal mohutné basy. Skladba zožala úspech a veľmi snubne to vyzerá aj s eponymovým debutom.

Ďalším mladým hudobníkom, ktorý upozornil na seba na sklonku minulého roka je Jamie Woon, tiež Brit. Ten zatiaľ neohlásil žiadny album, no očakáva sa, že tak čoskoro urobí. Na singli Night Air sa podieľal aj známy anglický interpret Burial a v rozhovoroch uvádza, že nešlo o dočasnú spoluprácu, tak uvidíme, čo ďalšie spolu predstavia.

Už dlho sa šepká, že Radiohead by mohli prísť s novým albumom, ale oficiálne potvrdenia nie sú žiadne. Zostáva to skôr v teoretickej rovine. Na pokračovanie sa však môžeme tešiť od amerických Fleet Foxes, už začiatkom mája je naplánované vydanie ďalšieho albumu. Takisto s napätím mnohí čakajú na novú platňu od Angličanov z Elbow, ktorí s poslednou LP vyhrali v roku 2008 britskú hudobnú cenu Mercury Prize. Za spomenutie stojí aj PJ Harvey alebo Björk, tiež o nich budeme tento rok veľa počuť. Samozrejme spomenutí interpreti nie sú jediní, na ktorých sa bude upriamovať pozornosť najbližších dvanásť mesiacov. Toto je len krátky prehľad, pretože nechcem písať nudné dlhé zoznamy.

Na našom malom Slovensku sa minulý rok zjavilo pomerne dosť zaujímavých nahrávok, no boli to skôr kapely s dlhou tradíciou (Para, PPE, R. Muller, J. Kirschner..), teda len málo debutov, ktoré by veľmi prekvapili. Uvidíme, čo prinesie ďalších dvanásť mesiacov. Tento rok bude Artblog bližšie sledovať slovenskú scénu a posnažíme sa priniesť viac tuzemských správ, reportáží a rozhovorov.