Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Februárové divadelné premiéry

Februárové divadelné premiéry

| On 08, Feb 2011

Ak ste si na Artblogu zvykli na pravidelný prísun hudobných, filmových či literárnych tipov, divadelná redakcia nechce ostať pozadu. Prinášame Vám prehľad najzaujímavejších divadelných premiér na mesiac február. Tipy pripravili Jozef Ovečka (J.O.) a Karol Mišovic (K.M.).

Figaro sem, Figaro tam

Jedna z najlepších francúzskych komédií o šikovnom sluhovi Figarovi sa opäť raz objaví na slovenskom javisku. Známy český režisér Ivan Rajmont uvedie na Novej scéne nesmrteľnú komédiu Figaro sem, Figaro tam (pôvodný názov Figarova svadba) od francúzskeho komédiografa osemnásteho storočia Pierre-Augustin Caron de Beaumarchaisa. V hlavnej úlohe prešibaného Figara sa predstaví Pavol Plevčík. Chlípneho, ale zároveň žiarlivého Grófa vytvorí Štefan Kožka a jeho manželku Dana Košická. Premiéra sa uskutoční 18. februára 2011 na Novej Scéne v Bratislave. (K.M.)

Parva Roma

Alebo príbehy „malého Ríma“, ktorými nás prevedie Víto – svojrázna postavička predstavujúca typ bežného Trnavčana. História mesta Trnava sa Vám predstaví v úsmevnej komédii popretkávanej množstvom pesničiek. Autor Benjamín Škreko za túto hru získal hlavnú cenu Literárneho fondu za divadelnú hru za rok 2009. Do divadelnej verzie ju spracoval režisér Juraj Bielik. Premiéra je naplánovaná na 12. február 2011 v Divadle Jána Palárika v Trnave. (J.O.)

Milan Rúfus: Rozprávky

Bábkové divadlo na Rázcestí oslavuje svoju 50. sezónu a svojim divákom pripravilo aj malý darček. V 70. rokoch boli veľmi populárne divadelné spracovania, ktoré čerpali námet z rozprávkových veršov Milana Rúfusa. V súčasnosti sa pripravuje ich návrat na dosky, a to dokonca za účasti staronového režiséra Karla Brožka, ktorý tieto príbehy režíroval aj v minulosti. Ak sa všetko podarí, premiéra by sa mala uskutočniť 27. februára 2011 v BDNR v Banskej Bystrici. (J.O.)

Onegin

V septembri roku 2005 predstavilo SND svojim divákom operu Eugen Onegin. O šesť rokov neskôr im ponúka aj baletnú verziu tohto známeho ruského príbehu. Rovnako ako v opere, aj v balete si vypočujete hudbu, ktorú skomponoval Piotr Iľjič Čajkovskij. Premiéra: 18. a 19. februára 2011 v novej budove SND v Bratislave. (J.O.)

Konečná stanica túžba

Najslávnejšia hra amerického dramatika Tennessee Williamsa Konečná stanica túžba (známa tiež pod názvom Električka zvaná túžba) ovenčená niekoľkými cenami a známa aj z filmového spracovania v hlavných úlohách s Vivien Leigh a Marlonom Brandom, sa po rokoch opäť dostáva na naše javiská. Prvýkrát ju na Slovensku uviedli v Slovenskom národnom divadle v roku 1964 s Vierou Strniskovou a Štefanom Kvietikom. SND sa opäť vracia k tomuto titulu a v novom naštudovaní českého režiséra Michala Dočekala sa v hlavných úlohách predstavia Diana Mórová a Tomáš Maštalír. Premiéra je naplánovaná na 12. február 2011 v Sále činohry SND v Bratislave. (K.M.)

Baltazár Banán

Príbeh pre malých o putovaní banána menom Baltazár. Na svojej ceste stretáva množstvo čudesných bytostí, s ktorými sa ale neskôr spriatelí. Spišské divadlo pripravilo premiéru tejto detskej komédie na 27. február 2011 v Spišskej Novej Vsi.  (J.O.)

Maurice Ravel: ŠPANIELSKA HODINKA; Ermano Wolf-Ferrari: ZUZANKINO TAJOMSTVO

Štátne divadlo Košice do svojho repertoáru zaradilo dve operné jednoaktovky. Režisérsky ich naštudoval jeden z najuznávanejších operných režisérov v Európe – Achim Thorwald. V Španielskej hodinke sa stretneme s nevernou manželkou hodinára, ktorá svojich milencov ukrýva na netradičnom mieste – vo veľkých hodinách! Zuzankino tajomstvo taktiež rozohráva tému nevery, v tomto prípade je motívom mužovho žiarlenia vôňa tabaku v byte… Premiéra: 25. február 2011 Štátne divadlo Košice. (J.O.)