Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Ghost Writer – muž v tieni

Ghost Writer – muž v tieni

| On 07, Feb 2011

Na DVD od 04. 02. 2011

Keď sa povie politický thriller viem, že ma poväčšine prípadov čaká nadmerne dlhý konverzačný film, pri ktorom môžem oceniť jedine výkony hercov, pretože ma zápletka buď nezaujíma alebo vôbec neviem o čo ide. Európske filmy podobného žánru sú o niečom inom. Rozoberané problémy sú mi bližšie a nemusím v nich sledovať, ako nejaký novinár prišiel na to, že vládna americká jednotka kradla kdesi ropu šejkovi Ibn Rašímu. Sú to príbehy, ktoré vyložene reflektujú vysokú politiku a v hlavnej postave môžete spoznať reálnu postavu. S takýmto konceptom sa k nám práve dostáva na DVD najnovšia snímka Romana Polanskeho, Ghost Writer.

Ghostwriter je profesionálny spisovateľ, ktorý anonymne pomáha pri písaní nejakých knižiek alebo článkov. Najviac sú však volávaní, aby pomáhali s autobiografiami rôznych známych ľudí ako celebrity či politici. Presne takýto spisovateľ sa má podieľať na pamätiach britského premiéra Adama Langa. Bývalý Langov ghostwriter umrel počas tragickej nehody a na novom je, aby knižku dokončil. Čím viac sa však ponára do tajomstiev minulosti britského premiéra, ktorý práve čelí obvineniam z vojnových zločinov, tým viac je presvedčený, že jeho predchodca bol zabitý. Teraz musí odhaliť tajomstvo, ktoré ukrýva buď premiér, jeho personál, bývalí priatelia alebo samotná kniha.

Polanskeho nový film jasne ukazuje rozdiel medzi filmovým umením a filmovou zábavou. Toto vôbec nie je bezmyšlienkovitým rozptýlením, ale celkom chytrým politickým thrillerom, ktorý oslňuje všetkým talentom, ktorý tento režisér rozhodne má. Aj keď si na konci uvedomíte, že tento film nebol až tak náročný, tak pri úplne poslednom zábere na to plne zabudnete a len s otvorenými ústami sledujete kompozíciu a vravíte si, aké je to perfektné. Tento kúsok je adaptáciou knihy The Ghost od Roberta Harrisa, ktorý sa podieľal i na scenári. Sám priznáva, že postava Adama Langa je inšpirovaná skutočným bývalým britským premiérom Tony Blairom a jeho proamerickou politikou. Hlavných úloh sa dôstojne zhostili ostrovní herci, Škót Ewan Mcgregor a Ír Pierce Brosnan, pri ktorých sme zvyknutí na nadštandardné výkony. Ghost Writer nie je samozrejme žiadnou výnimkou a obom žeriete ich stvárnenie úloh aj s navijakom.

Konečný verdikt:★★★½☆

Tento počin je návratom k poctivej filmárčine. Žiaden zbesilý strih, len pekne plynúce dlhé zábery, pri ktorých si môžete s pokojným svedomím zapnúť mozog. Zápletka síce nie je až tak veľmi na potrápenie vašich závitov, no v príjemnej formálnej stránke vás to možno ani trápiť nebude.

Cieľová skupina:

Film ocenia najviac milovníci európskeho filmu, ktorým vadí americký heroizmus. Ďalej by som ho určite odporučil Polanskeho fanúšikom a tým, čo majú radi inteligentné filmy, pri ktorých treba aspoň trošku porozmýšľať.

Ghost Writer (The Ghost Writer), politický thriller, Veľká Británia / Francúzsko / Nemecko, 2010, 128 min. Réžia: Roman Polanski, scenár: Roman Polanski, Robert Harris, kamera: Pawel Edelman, hudba: Alexandre Desplat, hrajú: Ewan McGregor (duch), Pierce Brosnan (Adam Lang), Olivia Williams (Ruth Lang), Kim Cattrall (Amelia Bly), Tom Wilkinson (Paul Emmett).