Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Monika Načeva & Tim Wright – The Sick rose

Monika Načeva & Tim Wright – The Sick rose

| On 04, Feb 2011

Vážna elektronická poézia – takto charakterizovala svoj aktuálny album Monika Načeva. Celkom výstižná definícia, ale rozmeňme si tento pojem na drobné. Skôr než prejdem k autopsii tohto hudobného diela, zopár faktografických údajov. Album vznikol de facto na objednávku organizátorov výstavy Decadence Now!, ktorá sa konala v Prahe. „Plná významová váha leží na textech, které jsem vypracovala z básní České moderny a dekadence 19. století a originálů Williama Blakea,“ vyznáva sa samotná autorka. Okrem už zmieňovaného W. Blakea, došlo k zhudobneniu a úprave básní od českých tvorcov ako sú Antonín Sova, Irma Geisslová, Karel Hlaváček a Načeva neopomenula ani svojho obľúbenca Franza Kafku. Dvorný textár, Jáchym Topol, sa tentokrát ku slovu nedostal.

Čo sa týka hudobnej zložky, Načeva si k spolupráci prizvala anglického zvukového experimentátora a producenta Tim Wrighta. Ten vo svojej tvorbe používa spojenie starých analógových syntetizátorov a najmodernejšej softwarovej technológie. Nechýbajú tanečné groovy, beaty, ambientné plochy či experimenty so zvukom. Kombinácia poézie 19. storočia a elektronickej hudby nemusí byť pre každého chutným sústom. Odporcovia post-moderny by sa asi mali tomuto dielu radšej vyhnúť. Niekto bude možno „sick“ z tejto spleti zasmušilej mystiky a (zdanlivo) chladnej, dehumanizovanej elektronickej hudby. Tretím elementom tohto bizarného sveta je charakteristický vokál Moniky Načeva. Jeho variabilita, podmanivá farba a hlboká spirituálnosť sú naozaj pôsobivé. Zatiaľ to teda vyzerá na skvelý album, že? Napriek nesporným kvalitám oboch tvorcov i originálnemu konceptu projektu sa nemôžem ubrániť rozpačitým dojmom.

Duša (texty resp. básne) a telo (hudba, spev) sú niekedy až v ostrom dualistickom rozpore a nedochádza k vytúženému splynutiu. Načevin spev občas neguje a požiera zádumčivé a fragilné elégie. Za omnoho viac skazonosné však považujem pričasté používanie beatov, ktoré pôsobia rušivo a ako automatické kladivo rozbíjajú zraniteľnú poetiku piesní. Škoda, že album neobsahuje viac tak silných skladieb ako sú Večer teskné nálady a Cestou posvátným hájem. K vzácnym okamihom harmónie tela a ducha možno zaradiť ešte aj titulnú skladbu The Sick rose či kafkovskú Všechen čas. Ostatné skladby nie sú zlé ani zbytočné, ale niečo im k dokonalosti jednoducho chýba. A taký je aj celý album. Príťažlivý, ambiciózny, ale jeho aura je akási vyblednutá. Možno je však problém v mojom uhle pohľadu.

Vypočujte si ukážku.

Konečný verdikt:★★★½☆

Tracklist:

Do jezer stíny lesů padaly
The Garden of Love
The Sick Rose
Všechen čas

Gloomy Sunday
Tančíš sám života tanec
Cestou posvátným hájem
Teskný večer

(Monika Načeva & Tim Wright: Sick Rose, 2010)

[c foto="Christopher Robin"]