Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

127 hodín – keď sa čas vlečie

127 hodín – keď sa čas vlečie

| On 04, Feb 2011

V kinách od 03. 02. 2011

Nad čím všetkým dokáže človek premýšľať, keď vie, že zomrie. Premietne sa mu pred očami celý život? Je schopný rozmýšľať nad chybami a nevyužitými šancami? A ak áno, tak k akému poznaniu príde? Dá sa povedať, že na niektoré odpovede prišiel horolezec Aron Ralston, ktorý sa podelil o svoj príbeh v knihe Between a Rock and a Hard Place. To, čím si prešiel, si teraz môžete pozrieť aj na veľkom plátne.

Aron sa jedného pekného piatkového večera vydal do národného parku Canyonlands. Nikomu nepovedal kam ide a čo bude robiť, chcel byť proste sám a izolovaný. Chcel stráviť príjemný víkend lezením po kaňonoch. Osud však zariadil, aby tu strávil dlhší čas. Počas zdolávania kaňonu Blue John sa mu stala nehoda, pri ktorej mu obrovský balvan zakliesnil ruku od lakťa dolu. Aron sa musí popasovať s týmto údelom, ktorý mu zmení celý zvyšok života. Na boj v tejto zúfalej situácií má len malé množstvo vody, trochu jedla, kameru, horolezecké lano a veľmi tupý vreckový nožík. Počas nasledujúcich 127 hodín nebojuje len o život, ale zápasí i so svojimi vnútornými démonmi a hriechmi z minulosti.

Za sfilmovaním tohto nervy drásajúceho skutočného príbehu stojí Danny Bole. Nič si nenahovárajme, Dannyho filmy sú skrátka skvelé a tento nie je žiadnou výnimkou. Rozhodol sa zhmotniť skutočne ťažkú látku. Je naozaj neľahké udržiavať diváka v napätí hodinu a pol na priestore iba niekoľkých metrov. Lenže skvelým strihom a geniálnymi zábermi, hlavne neskutočnými detailmi, to dokázal. Jeho typické prvky, ako bohatá farebnosť a využívanie rôznych i netradičných uhlov, výrazne dopomohli celkovému dojmu. Avšak musím sa priznať, strih mi veľmi pripomínal Aronofskeho Requiem za sen. Danny v tom samozrejme nebol sám. Úlohy Arona sa zhostil James Franco, ktorý je za svoj výkon nominovaný na Oscara. O tomto mladom, čoraz viac obsadzovanejšom hercovi sa vie, že je veľmi dobrý už od čias posledného Spider-Mana, ale tu vyložene prekvapil. Dokázal naplno využiť celú svoju výrazovú škálu, až máte pocit akoby skutočne prežíval Aronove strasti.

Skutočný Aron si viedol filmový denník, ale zábery ukázal len rodine a svojim blízkym. Pred natáčaním filmu ich však ukázal aj Dannymu i Jamesovi, kvôli inšpirácií a vierohodnosti. Bez nich by zrejme film nedosiahol taký silný a emotívny efekt.

Konečný verdikt:★★★★★

Film so šiestimi nomináciami na Oscara je založený na silnej ľudskej výpovedi. Treba povedať, že je originálny a niečo podobné tu naozaj ešte nebolo. Zručný režisér Danny Boyle vyžmýkal z toho príbehu, ale i z vás ako diváka, úplne maximum.

Cieľová skupina:

127 hodín poteší milovníkov skutočných príbehov a fanúšikov Danny Boyla, ktorý si opäť raz vybral originálny námet.

127 hodín (127 hours), dráma, USA/Veľká Británia, 2010, 94 min. Réžia: Danny Boyle, scenár: Danny Boyle, Simon Beaufoy, kamera: Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak, hudba: A.R. Rahman, hrajú: James Franco (Aron Ralston), Kate Mara (Kristi), Amber Tamblyn (Megan), Treat Williams (Aaronov otec).

Komentáre

  1. martin hovorí:

    úžasný film