Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Adele – 21

Adele – 21

| On 01, Feb 2011

Mnohé tínedžerky sa dostanú do situácie, keď sa potrebujú niekomu vyrozprávať zo svojich vzťahových problémov. Vtedy nastupuje dobrá kamarátka, prípadne denníček, ktorému sa vyplačú. Mladá Angličanka Adele Adkins zvolila iný prístup. Rozhodla sa preniesť svoje skúsenosti do piesní. Zažiarila v roku 2008, keď jej vyšiel debut s jednoduchým názvom 19. Odvtedy uplynuli necelé tri roky a talentovaná speváčka a pesničkárka sa opäť odobrala do štúdia, aby hudobne zdokumentovala uplynulé obdobie. Výsledkom je album 21.

Začalo to už v skorom rannom veku, veľmi chcela spievať a napodobňovala speváčky zo Spice Girls alebo Destiny’s Child. Keď prvýkrát vo svojich štrnástich rokoch držala v ruke mikrofón, zaľúbila sa do toho pocitu a odvtedy nemyslela na nič iné. Ako súčasť školského projektu nahrala tri skladby, ktoré jej kamarátka zverejnila na Myspace. Získala niekoľko tisíc fanúšikov. Následne ju kontaktovalo vydavateľstvo XL, podpísala zmluvu a prvý singel z chystanej platne znamenal veľký úspech. Dlhý čas sa držala v top listoch hudobných rebríčkov, získala Grammy a britskí kritici ju označili vychádzajúcou hviezdou roka 2008. Človek by ju mohol priradiť k mnohým ďalším rýchlo kvasným hviezdam, ale bolo by to unáhlené rozhodnutie.

Adele býva nerada označovaná ako Myspace speváčka, ktorá náhodou spravila tri skvelé piesne, všimlo si ju veľké vydavateľstvo a zažiarila ako dočasná superstar. 19 je síce popový album, ale v speváčkinom hlase počuť potenciál na viac. Vo vzduchu visela otázka, či sa nechá zlákať jednoduchou cestou a nahrá ďalšie ľahko stráviteľné populárne piesne alebo rozvinie náznaky bluesu a soulu, ktorých úlomky sme počuli na debute. Podarilo sa jej niečo lepšie. Ponechala koncept osobných vzťahov, skúseností, sklamaní v textoch a inšpirovaná americkým country, blues a soulom pripravila hudobne vyspelejší album.

Ak na predošlej platni spievala najmä o prvej láske, prvom sklamaní, prvých problémoch, 21 je dospelejší po hudobnej aj textovej stránke. Už nespieva naivné verše o slepom zaľubení (“Despite the truth that I know, I find it hard to let go and give up on you” alebo ”There’s no way I could describe him”), ale zdá sa, že dospela a začína chápať o čom sú vzťahy, čo je láska (”Gave you the space so you could breathe, I kept my distance so you would be free”). Rozpráva o vlastnej žiarlivosti, o priateľovej nevere, rozchode, spomína na chvíle, keď boli spolu a ako sa zmierila s jeho neprítomnosťou.

Kým 19 obsahoval jednoduchšie, skromnejšie a menej zaujímavé aranžmány, na najnovšom albume Adele predostrie poslucháčovi misu plnú rozličných chutí. Úvodná bluesovo tanečná Rolling in the Deep naznačí odvážnejšie smerovanie a v podobnom duchu pokračuje žiarlivá Rumour Has It s nádychom rockabilly. Medzi pomalšími baladami treba vyzdvihnúť countrym ovplyvnenú Don’t You Remember alebo prevzatú Lovesong, pôvodne od The Cure, ktorú si šarmantne upravila na svoj spôsob. Krásne jej sedí R&B skladba He Won’t Go a spevácky exceluje v gospelovej Take It All, v ktorej počuť úžasne zafarbený speváčkin hlas a veľký hlasový rozsah.

Konečný verdikt:★★★★☆

21 predstavuje ambicióznu popovú platňu mladej interpretky s veľkým hlasom a úžasným talentom. Všetky skladby začínajú zaujímavo, ale nie každá v závere očakávania naplní. Niektoré (Turning Tables, Set Fire to the Rain) skĺznu k predvídateľným melódiám, dokonca si pri nich poviete, že tú pieseň ste už niekde počuli. Dobrou správou však zostáva, že Adele sa vydala správnym smerom, nebojí sa iných žánrov a dokonale ovláda svoj spev. Ak bude takto pokračovať, môžeme v budúcnosti očakávať ešte lepší album, snáď úplne zbavený popových klišé.

Cieľová skupina:

Určené všetkým milovníkom kvalitnej pop music.

Adele – 21 (2011), XL/Columbia, pop/soul/blues