Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Resident Evil: Afterlife – (ne)život po živote

Resident Evil: Afterlife – (ne)život po živote

| On 31, Jan 2011

Na DVD od 24. 01. 2011

Pojem Resident Evil je už tak známy, že ho netreba ani len predstavovať. Každý predsa vie, že sa jedná o kultovú hru, v ktorej ide o to, aby ste sa so svojou postavou dostali v mrazivej atmosfére preč z náručia zombie. Filmový prepis nebol až tak kvalitný ako jeho predloha, ale podarilo sa mu nájsť svojho diváka. Presnejšie sa mu ho podarilo nájsť už štyrikrát. Práve ten posledný pokus, ktorý vo svete zarobil takmer 300 miliónov dolárov, sa dostáva k nám na DVD.

Svet je stále zamorený nekonečným počtom živých mŕtvych. A práve v tomto svete sa Alice so svojimi klonmi rozhodla zničiť posledné zvyšky Umbrella Corporation. Po niekoľkých mesiacoch po týchto incidentoch hľadá svojich spoločníkov z predchádzajúcej časti. Potom, ako nájde kdesi na Aljaške iba dezorientovanú Claire so stratou pamäti je jej hneď jasné, že tu niečo nehrá. Spolu odlietajú do Los Angeles, kde pristanú na streche miestnej väznice. Tu je hŕstka ľudí v obkľúčení hordami nemŕtvych, ktorí čakajú na záchranu z lode s názvom Arcadia. Lenže táto loď už niekoľko dní nejaví žiadne známky aktivity.

Ďalší Resident sa môže popýšiť návratom k hernej predlohe. Môže za to režisér Anderson, ktorý sa konceptom vracia k prvej časti. To znamená, že na malom a uzavretom priestore rozpráva celý príbeh. Tento fakt vidím ako chybu, lebo zatiaľ, čo v druhej a tretej časti bolo ukazovanie väčšieho priestoru a globálny dopad nákazy, tu sa vraciame v podstate k ničomu. Pre fanúšikov hry ide istotne o pozitívum, lenže pre niekoho, kto sa rozhodol sledovať túto sériu ako nejaký samostatný prvok, môže byť sklamaním. Scenár nie je až tak nápaditý, ako bol napríklad v druhej časti. Dokonca to, čo robilo Residenta niečím originálnym a hodným pozretia, teda hlavný boss, s ktorým na konci viedla Alice vždy súboj na život a na smrť, nie je ani dobre vybraný, ani napínavo spravený. Súboj proste vyšumí do prázdna a vy chcete, aby už skončil, lebo cítite, že by film mohol pomaličky končiť. Ďalším tŕňom v oku je 3D. V kine vraj pôsobí úplne úžasne, lenže obývačka nie je kino. Na DVD nemáte šancu byť ohúrený 3D (aspoň zatiaľ nie) a časté spomaľovanie akcie či vyhodenie predmetu rovno do stredu obrazovky začne liezť po chvíľke na nervy. Sem-tam je to možno efektné.

Konečný verdikt:★★☆☆☆

Resident Evil: Afterlife sa stáva najslabším dielom celej série. Je pekné, že sa pridali nové prvky z hry RE5, ale keď to nedokáže na obrazovke chytiť za srdce tak ako na monitore, nie je to pre diváka nič platné. Aspoň úvodná akčná scéna je spravená na skvelej úrovni a keď doznie, môžete sa kochať pohľadom na krásky, ktoré aj napriek svetovej apokalypse dokážu byť vždy elegantne a pekne namejkapované.

Cieľová skupina:

Film má v podstate široký záber. Oslovuje fanúšikov Andersonovej akčnej až béčkovitej tvorby, hráčov hry, fanúšikov filmovej série a nadšencov zombie filmov (ale pozor, k žiadnym gore scénam nepríde, je to predsa pre teenagerov).

Resident Evil: Afterlife (Resident Evil: Afterlife), akčný sci-fi horor, Veľká Británia/Nemecko/USA, 2010, 97 min. Réžia: Paul W.S. Anderson, scenár: Paul W.S. Anderson, kamera: Glen MacPherson, hudba: tomandandy, hrajú: Milla Jovovich (Alice), Ali Larter (Claire Redfield), Wentworth Miller (Chris Redfield), Shawn Roberts (Albert Wesker), Boris Kodjoe (Luther West).