Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Zelený sršeň – kto je tu hrdina?

Zelený sršeň – kto je tu hrdina?

| On 28, Jan 2011

V kinách od 27. 1. 2011

Hrdinovia sú zvláštnou kategóriou bytostí. Vo filmoch sú neohrození, získajú si lásku svojej femme fatale a zachránia svet. Niekedy majú aj pomocníkov, ktorí riešia postranné úlohy. Batman a Robin sú typickým príkladom. Kým netopierí muž má svoj symbol umiestnený na oblohe, Robin stojí trochu v úzadí. Je dôležitý, to áno, ale nie až tak ako Batman. Michel Gondry však vo svojom diele prináša iný pohľad. Pomocník už nie je číslom dva…

Britt Reid nemá rád svojho otca. Život rád trávi na večierkoch, čím otcovi spôsobuje nemalé vrásky na čele. Rozhodne sa nespráva ako budúci dedič mediálneho impéria. Skôr, ako sa nad sebou vôbec zamyslí, tým „následníkom trónu“ sa skutočne stane. Otec je mŕtvy a on zasadne do čela vplyvných novín Daily Sentinel. A keďže obľubuje kávu, dopraje si ju každý deň. No keď vyhodí služobníctvo, jej kvalita dramaticky poklesne. Rozhodne sa prijať späť zamestnanca, ktorý mal na starosti jej prípravu (a okrem toho aj údržbu autoparku). Zistí, že nie je celkom obyčajný. Kato totiž dokáže zrealizovať fantastické vynálezy a ovláda aj umenie boja. Po dobrodružnom večeri, kedy sa im spoločne podarí zachrániť mladý pár, Britt príde s nápadom. Budú bojovať so zločinom. Už len treba prísť s priliehavým pomenovaním nového hrdinu. Rozhodnutie padne na Zeleného sršňa. Jeho nástup sa však nepáči bossovi miestneho podsvetia Chudnofskému, ktorý sa rozhodne zastaviť ho…

Michel Gondry je známy ako režisér kultovej umeleckej snímky Večný svit nepoškvrnenej mysle. Úžasný film plný zaujímavých vizuálnych nápadov zaujal široké publikum i kritikov. Teraz prichádza s dielom z iného súdka. Zelený sršeň sa po prvýkrát objavil ešte v roku 1939 ako rozhlasová hra. O rok neskôr sa zrodil komiks. V centre príbehu stojí nesúrodá dvojica hrdinov, ktorých spája boj so zločinom. Ako som už v úvode naznačil, ich vzťah nie je typický. Britt je Zeleným sršňom, no rozhodujúcimi schopnosťami oplýva skôr Kato. Z toho vyplývajú mnohé komické situácie, ktorých si užijete naozaj dosť. Hlavné úlohy stvárňujú, pre slovenských divákov, menej známi Seth Rogen a Jay Chou. Kým prvého z nich ste mohli vidieť napríklad aj v snímke Donnie Darko, druhý hral tiež vo filme Skutočná legenda. Kvalitnú hereckú dvojicu dopĺňa Cameron Diaz ako Lenore Case (nová Brittova sekretárka) a Christoph Waltz (Chudnofsky). Jeho prejav je podobný ako vo filme Nehanební bastardi, ktorý mu vyniesol Oscara. Je to prirodzené, pretože na tento typ postavy je ako stvorený. Naozaj. Inteligentný, slizký, suchými vtipmi oplývajúci nacista je späť. Tentokrát ako úhlavný nepriateľ Zeleného sršňa. Uniformu z druhej svetovej vojny však vymenil za oblek. Napokon spomeňme hudbu. O tú sa postaral veľmi známy James Newton Howard, ktorý má na konte kvalitnú zvukovú kulisu aj vo filmoch Temný rytier (spolu s Hans Zimmerom), Collateral či King Kong.

Gondryho filmy sú, podobne ako napríklad Allenove, iné. Môžete v nich vidieť také vizuálne prvky, aké by ste v snímkach podobného typu nečakali. Je inovatívny, kreatívny a to je silná záruka do budúcnosti.

Konečný verdikt:★★★★½

Cieľová skupina:

Ak máte radi akčné snímky s dobrými hercami a vtipnými scénkami, tento film je pre vás ako stvorený.

Zelený sršeň (The Green Hornet), akčná komédia, USA, 2011, 119 min. réžia: Michel Gondry, scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg, kamera: John Schwartzman, hudba: James Newton Howard, hrajú: Seth Rogen (Britt Reid/Zelený sršeň), Jay Chou (Kato), Cameron Diaz (Lenore Case), Tom Wilkinson (James Reid), Christoph Waltz (Chudnofsky), David Harbour (Scanlon), Edward James Olmos (Mike Axford) a ďalší.