Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Poznáš muža svojich snov. Alebo nie?

Poznáš muža svojich snov. Alebo nie?

| On 24, Jan 2011

V kinách od 20. 1. 2011

Woody Allen je legendárnou ikonou amerického filmového priemyslu. Rodený Newyorčan sa vo svojich filmoch snaží poukázať na zložité medziľudské vzťahy, ktoré sa neustále vyvíjajú. Čím je starší, tým je skeptickejší. Čoraz viac poukazuje na problémy staršej generácie, ale popritom nezabúda ani na tú mladšiu. Jeho sondy do duše v podobe filmov nútia zamyslieť sa nad životom, nad cieľmi, ktoré sme si vytýčili. Je okolo nás ešte stále skutočný svet alebo len snívame a unikáme od reality? Kde sú hranice? Na tieto otázky hľadá odpoveď jeho najnovšia snímka.

Alfie a Helena boli nerozlučným párom štyridsať rokov. Jedného dňa sa však Alfie rozhodol, že nebude ďalej starnúť. Odišiel od Heleny, ktorá sa následkom toho nervovo zrútila. No kým ona začne hľadať nový zmysel života v radách pochybnej veštice Cristal, on sa dostáva do kritického štádia – kúpi si nové auto, nechá si vybieliť zuby a nájde si novú partnerku. Samozrejme, oveľa mladšiu a vyznávajúcu voľnejšie mravy… Ich dcéra Sally má zasa iné problémy. Jej manželstvo s Royom nie je práve najideálnejšie. Aby unikla pred krízou, začne pracovať v galérii, ktorej šéfuje sympatický Greg. Spoločný záujem o umenie v nej podnieti úvahy o zmene, o inom vzťahu. No všetko prebieha pomerne nenápadne. Krátke pohľady, odmlky pri konverzácii či zamyslenia však Grega nechávajú chladným. Roy zatiaľ vkladá nádeje do svojej novej knihy, ktorá ho má vrátiť späť na výslnie. Jeho prvotina bola síce úspešná, no to bolo už dávno. Spisovateľovou múzou sa stáva Dia, kráska v červenom. Každý deň sa na ňu pozerá z protiľahlého okna, no ona len hrá na gitare… Jedného dňa ju však osloví a začne s ňou flirtovať. A čo Helena? Tá si medzitým nájde (určitým spôsobom aj vďaka Cristal) novú známosť, Jonathana. Šancu na nový začiatok má teda každý z protagonistov. Kto ju však skutočne využije a kto ju naopak zahodí?

Allen má nos na hercov. Každá z postáv vďaka nim pôsobí skutočne a s ich pocitmi sa divák vie stotožniť. Hľadanie lásky, nového smeru, je pre niekoho jednoduchšie, no iný svoju šancu premárni. O tom je aj život sám. Postavy sú veľmi rozdielne. Anthony Hopkins (Alfie) hrá muža vo vyššom strednom veku, ktorý pociťuje túžbu po zmene. Jednoducho, nevie sa vyrovnať so starobou a nechce uznať jej prítomnosť. Gemma Jones sa ako Helena spočiatku nevyrovnáva s rozchodom ľahko, no dokáže sa s novou situáciou popasovať. Naomi Watts do postavy Sally vnáša príjemnú ženskosť. Uvedomuje si, že žije priemerný život a nebráni sa preto výzvam. Z hlavného hereckého obsadenia nám ešte zostáva jej manžel Roy, ktorého stvárnil Josh Brolin. Hoci má skvelú manželku, bráni sa myšlienke mať s ňou dieťa a radšej uteká do náručia neznámej ženy, vzdialenej múzy…

Neurotik Allen v tomto filme nehrá. Jeho alter egom je Alfie, ktorého prezrádzajú občasné nepokojné pohyby či rozpačité vyjadrovanie. Príbehu dodáva šťavu. A hoci je záver otvorený, každý z nás si ho môže domyslieť po svojom. Dej pôsobí ako výrez zo života, v ktorom sa niečo vyriešilo, niečo nie. Nezodpovedané otázky zostávajú a je ich pomerne veľa. No napriek tomu (a viacerým zvratom, ktoré vieme predpokladať), ide o zaujímavý film. Ešte musím spomenúť skvelú minimalistickú hudbu. Pri úvodných titulkoch som vďaka nej mal pocit, že sa vraciam o niekoľko desiatok rokov dozadu. A to aj vďaka uvedeniu mien hlavných tvorcov, ktoré sa zvyčajne objavujú až v záverečných titulkoch. Príjemná zmena a ďalšie plus pre Allena.

Konečný verdikt:★★★½☆

Poznáš muža svojich snov je film, ktorý ponúka dialógy s hĺbkou, skutočné postavy a priestor na zamyslenie. Je síce ochudobnený o prekvapivú pointu, no Allen sa zameriava skôr na vyrozprávanie deja, ako výrezu z určitej časti životov postáv. Toto dielo je jednoducho iné, pretože iný je aj jeho tvorca.

Cieľová skupina:

Snímka je romantická, no komediálnych prvkov je v nej málo. Skôr sa k nej hodí označenie dráma. Preto ju odporúčam divákom, ktorí nečakajú bezduchú zábavu, ale skôr vážnosť. A obdivovatelia Allenovej tvorby pôjdu do kina aj bez môjho odporúčania.

Poznáš muža svojich snov (You Will Meet a Tall Dark Stranger), romantická dráma, USA, Španielsko, 2010, 98 min., réžia: Woody Allen, scenár: Woody Allen, kamera: Vilmos Zsigmond, hudba: rôzni umelci, hrajú: Anthony Hopkins (Alfie Shebritch), Gemma Jones (Helena Shebritch), Naomi Watts (Sally Channing), Josh Brolin (Roy Channing), Antonio Banderas (Greg), Freida Pinto (Dia), Lucy Punch (Charmaine), Anna Friel (Iris), Pauline Collins (Cristal) a ďalší.