Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – Firefly

Kedy na mňa príde rad? – Firefly

| On 24, Jan 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme seriál Firefly.

Star Trek či Stargate sú veľmi populárne a známe sci-fi seriály s fungujúcim svetom a mytológiou, kde všetko do seba zapadá. Dočkali sme sa nespočetného množstva častí a rôznych spin-offov rozvíjajúcich príbeh a osudy postáv. Svoju fanúšikovskú základňu si dokázali vybudovať v priebehu rokov neustálymi dejovými zvratmi a rozvíjaním svojho jedinečného sveta. Existuje však jeden seriál, ktorý si dokázal vydobyť obdobný kultový status a nepotreboval na to ani veľa častí, a ani žiadne spin-offy. Hovorím o seriáli Firefly a aj keď má len 14 častí a jeden celovečerný film, tak sa pravidelne dostáva na popredné miesta v rebríčkoch sci-fi seriálov.

Dej sa odohráva v ďalekej budúcnosti, v roku 2517, 6 rokov po vojne medzi Alianciou a Nezávislými, ktorú vyhrala Aliancia. V tomto svete (vesmíre) sa plaví loď Serenity, triedy Firefly. Tej velí kapitán Malcolm Reynolds v podaní charizmatického Nathana Filliona, u nás známy zo seriálu Vtierka Castle. Malcolm bojoval na strane Nezávislých a ani po prehre sa nechce stať súčasťou aliančného systému. On a jeho posádka zháňajú rôzne nelegálne kšefty na okraji galaxie, ktoré im pomáhajú, aby vyslovene neživorili a držali sa čo najďalej od Aliancie.

Napriek tomu, že sa jedná o sci-fi seriál, nenájdete v ňom žiadnych mimozemšťanov. Nepodobá sa na žiaden projekt, ktorý sme mali doteraz možnosť vidieť. Hlavná odlišná črta sa skrýva v tom, že Firefly má okrem sci-fi v sebe ďalší dominantný žáner, western. Viac ako futuristické vizuálne prvky prevládajú práve tie westernové: oblečenie, zbrane i mestá. Dokonca aj zápletky jednotlivých častí sa ponášajú na westernové rodokapsové romány a k dojmu divokého západu napomáhajú aj klasické charaktery záporných postáv.

Takáto netradičná kombinácia skutočne svedčí tomuto počinu. Paradoxne bol práve takýto mix jeho záhubou. Zo seriálu sa v USA odvysielalo len 14 častí, pretože sa producenti zľakli konceptu a klesajúca sledovanosť len dopomohla k zrušeniu. Za klesanie nemôžu ani tak tvorcovia, ako už spomínaní producenti. Do vysielania púšťali časti v poprehadzovanom poradí a tým boli diváci poriadne dezorientovaní. Ako kult sa Firefly zapísal až keď sa dostal kompletne na DVD a fanúšikovia si seriál mohli pozrieť v poradí, v akom bol zamýšľaný. Po obrovskej predajnosti sa natočil film s názvom Serenity, ktorý aspoň čiastočne uzatvára dej.

Jediné, čo sa v našich končinách dalo vidieť bol iba film Serenity a bez bližšieho poznania Firefly môže pôsobiť zmätočne. Otázka však znie: Kedy sa zobudia slovenské stanice a odvysielajú tento seriál?

Komentáre

  1. Dávid Tvrdoň hovorí:

    Ja som si najprv pozrel film a potom som videl seriál. Film je natočený aby dával zmysel aj sám o sebe (viac, menej), ale v seriály sú vykreslené postavy s ich hlbšou motiváciou a charakteristikou, teda vzhliadnutie seriálu pomôže pri sledovaní filmu, ktorý je celkom slušný sci-fi/western. Teším sa na podobný film, ktorý má vyjsť tento rok Cowboys vs. Aliens, čítal som komiks (odporúčam, nie je dlhý, a napätie v ňom nechýba)