Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (22. 01. 2011)

Krátke hudobné tipy (22. 01. 2011)

| On 22, Jan 2011

Brazzaville – 21st Century Girl

Brazzaville je hlavným mestom Konžskej republiky a nazýva sa tak aj kapela, ktorú založil Američan David Brown v roku 1997. Ako uvádza skupina vo svojom manifeste, Brazzaville je venovaná naivnej predstave, že svet je krásne miesto plné divov. Práve spomínaná naivita, spolu s jednoduchosťou a jemnosťou sú charakteristickým znakom tvorby kapely. Album 21st Century Girl obsahuje štrnásť skladieb, v ktorých interpreti spájajú indie rock a bossa nova štýl. Pomalé akustické piesne sprevádzané pokojným hlasom speváka vedia v správnej chvíli zapôsobiť ako liek na dušu, človek sa nechá unášať melódiou a zabúda na všetky svoje problémy. (Brazzaville – 21st Century Girl, Zakat/Vendlus Records, indie rock/bossa nova, 2008)

Times New Viking – Born Again Revisited

Ktovie, ako sa zatvárili ľudia z vydavateľstva Matador, keď dostali od skupiny Times New Viking VHS-ku s materiálom určeným na finálny mastering. Skupina tak chcela dokázať, že VHS ešte nie je vyhynutým formátom v záplave veľkokapacitných blu-ray diskov. Zároveň chceli, aby ich lo-fi tvorba znela ešte viac lo-fi. To sa podarilo a nahrávka má až noisový charakter. Piesne sú jednoduché, živelné a majú ten správny elektrizujúci náboj – punkové gitary, analógový synťák, zachrčané bicie a ukričané vokály. Pre priaznivcov lo-fi punku a experimentálnej hudby povinnosť. (Times New Viking – Born Again Revisited, Matador Records, lo-fi/noise rock, 2009)

Basquiat Strings – Basquiat Strings with Seb Rochford

Jazz môže mať rôzne podoby, v minulosti to dokázali už niekoľkí hudobníci, ktorí sa snažili priblížiť tento žáner publiku vlastným štýlom hrania. Ďalší vydarený pokus predstavuje album Basquiat Strings with Seb Rochford. Britské jazzové kvinteto mieša klasickú hudbu a jazzové rytmy. Na debut si prizvali ako spoluhráča bubeníka Seba Rochforda, ktorý so sebou priniesol do kompozícií dynamiku. V roku 2007 bol album dokonca nominovaný na britskú hudobnú cenu Mercury Music Prize. Primárne zameranie kvinteta je klasické, ale keďže všetci hráči vyrastali na rôznych druhoch hudby, chceli spraviť niečo originálne, spájajúce všetko to, čo majú radi. (Basquiat Strings – Basquiat Strings with Seb Rochford, F-IRE, jazz, 2007)

Bullion – Young Heartache (EP)

Kto sa zaujíma o alternatívny a inštrumentálny hip hop, tomu by nemala uniknúť tvorba britského hudobníka Bulliona. Podobne ako aj iní, používa sample zo starých nahrávok a k nim pridáva beaty a elektroniku. Možno nič neobyčajné, ale predsa má jeho tvorba v sebe čosi záhadné, čo vás k nej priťahuje. Zrejme je to tou atmosférou slnečných pláží a chvíľ oddychu a pokoja, ktoré dokážu jeho piesne evokovať. (Bullion – Young Heartache (EP), One-Handed Music, alternative hip hop, 2009)