Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Karate Kid – či skôr Kung-fu Kid

Karate Kid – či skôr Kung-fu Kid

| On 17, Jan 2011

Vychádza na DVD 19. januára 2011

Filmov o detských a čerstvo pubertálnych hrdinoch, ktorí sa bleskurýchlo naučili nejaké to východné bojové umenie je mnoho. Poväčšine ide však o filmy otrasnej a takmer nedopozerateľnej kvality, kde sa stále prepiera jeden námet. Ten námet však vychádza z jednej kultovej lahôdky. Všetci, čo sa narodili v 80-tych rokoch minulého storočia, ten film museli vidieť alebo aspoň o ňom počuť. Hovorím samozrejme o filme Karate Kid, ktorý sa nesmrteľne zapísal do povedomia vďaka svojmu príjemne plynúcemu deju a záverečnému legendárnemu bojovému postoju. Bolo len otázkou času, kedy bude tento počin predlohou filmu s tým istým názvom. Ten čas práve nastal.

Dvanásťročný Dre (Jaden Smith, syn Willa Smitha) sa so svojou matkou práve presťahoval do Číny. Pre Dreho to bolo bolestné sťahovanie, pretože zanechal všetkých svojich kamarátov a všetko čo má rád v Detroite. Teraz je nútený adaptovať sa v novom prostredí. Všetky problémy jeho nového života začínajú na tom najhoršom a najzákernejšom mieste, na detskom ihrisku. Tu spozná svoju femme fatale, no i partičku nepríjemných chlapcov na čele s Chengom, ktorí ovládajú kung-fu. Dre proti nim nemá ani tú najmenšiu šancu a s Chengom sa bohužiaľ pravidelne stretáva v škole na chodbe. Časom sa mu podarí nadviazať priateľský vzťah so starým údržbárom Hanom (Jackie Chan). Ako to už býva, každý Číňan vie kung-fu a Han nie je žiadnou výnimkou. Začne Dreho trénovať, aby sa mohol postaviť Chengovi na turnaji v juniorskom kung-fu.

Najväčším pozitívom tohto kúsku je hlavné herecké duo a miesta natáčania. Jackie Chan sa zrejme konečne zmieruje so svojím vekom a tu si strihol úlohu, ktorá mu vyložene sedí. Ukáže pár svojich typických pohybov a našťastie sa vyhýba svojim charakteristickým srandičkám a tým pádom vôbec neprichádza k znevažovaniu jeho postavy. Prekvapením celého filmu je určite mladý Jaden Smith, ktorý si tu poriadne našliapava sľubnú kariéru. Nielenže je stvárnenie jeho postavy veľmi uveriteľné, dokonca oplýva telesnými propozíciami a gymnastickou ohybnosťou. Tretím najväčším plusom sú nádherné zábery z Číny. Čína na človeka aj napriek svojej preplnenosti pôsobí veľkolepým dojmom. Americká produkcia spolupracovala s China Film Group, ktorá im pomáhala s vyberaním a prístupnosťou lokácií. Napríklad, Karate Kid je jeden z mála filmov, ktorý sa môže pýšiť tým, že niektoré scény sa natáčali v Zakázanom meste.

Konečný verdikt:★★★★☆

Karate Kid je príjemným počinom, ktorý poteší a nikoho neurazí. Patrí to rozhodne k tomu lepšiemu z kategórie filmov, ktoré sú označené ako remake. Jediné čo možno trochu škrípe je názov filmu (miesto karate kung-fu).

Cieľová skupina:

Film je určený hlavne detskému divákovi, ktorý si na tom nájde omnoho viac pozitív než ja. Ale pre dospelých to funguje ako nostalgická spomienka, kedy si môžu zaspomínať, že aj oni obdobné filmy obľubovali.

Karate Kid (The Karate Kid), rodinný film, USA/Čína, 2010, 140 min. Réžia: Harald Zwart, scenár: Christopher Murphey, kamera: Roger Pratt, hudba: James Horner, hrajú: Jackie Chan (Han), Jaden Smith (Dre Parker), Taraji P. Henson (Sherry Parker), Zhenwei Wang (Cheng), Wenwen Han (Meiying).