Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

TRON: Dedičstvo – hľadá sa otec

TRON: Dedičstvo – hľadá sa otec

| On 14, Jan 2011

V kinách od 6.1.2011

Počítačové hry. Máme ich radi, pretože sa vďaka nim môžeme na chvíľu dostať do digitálneho sveta, kde je možné všetko. Stávame sa akčnými hrdinami, detektívmi či archeológmi. Hranice tohto sveta sú totiž neobmedzené. Je to nekonečný vesmír, v ktorom neplatia fyzikálne zákony. Hlavným prvkom je zábava pri hraní za postavy, s ktorými sa dokážeme stotožniť. Čo však v prípade, ak sa sami staneme súčasťou kyberpriestoru?

Kevin Flynn je geniálny programátor, ktorému pred mnohými rokmi ukradli nápady na počítačové hry. Dostal sa do digitálneho sveta, v ktorom bojoval proti nebezpečnému hlavnému ovládaciemu programu. Jedného dňa však zmizol. Po dvadsiatich rokoch dostane jeho spoločník Alan správu z herne, ktorú Kevin viedol. Presvedčí jeho syna Sama, aby ju išiel overiť. Po objavení tajnej miestnosti sa zrazu ocitá v priestore, o akom sa mu ani nesnívalo. Hlavnými obyvateľmi sú tu počítačové programy v ľudskej podobe, ktoré nosia na svojich chrbtoch pamäťové disky. Spolu s ním objavujeme svet, ktorý ponúka neobmedzené možnosti. S diskami sa dá bojovať, jazdí sa tu na svetelných motorkách… Všetko by to bolo v poriadku, keby sa nevyskytol problém v podobe užívateľov. Tí sa stali nežiadúcimi a Sam, ako návštevník z vonkajšieho sveta, k nim patrí. Pred takmer istou smrťou ho však zachráni odvážna Quorra, ktorá mu pomôže v boji proti hlavnému nepriateľovi.

V roku 1982 mal v amerických kinách premiéru film, ktorý sa stal priekopníkom v oblasti počítačovej animácie. Na svoju dobu bol spracovaný naozaj zaujímavo. Medzitým sa z neho stal kult na poli sci-fi. Tak ako mnohé snímky z tejto kategórie, ani Tron spočiatku až tak veľmi nezaujal divákov, ani kritikov. Postupne sa však na jeho stranu pridávalo množstvo fanúšikov, ktorí z neho kult spravili. Na jeho základe vzniklo aj niekoľko počítačových hier. V čase, kedy hollywoodske štúdiá oživujú staršie snímky a ponúkli divákom už viacero remakeov, krok prísť s pokračovaním Trona bol určite správny. Špeciálne efekty sú v súčasnosti na veľmi vysokej úrovni a stali sa výrazným partnerom príbehu. Ten by však nefungoval bez kvalitných hereckých výkonov. V prípade diela TRON: Dedičstvo sa však nemusíte obávať. Celú ústrednú štvoricu hercov (stvárňujúcich postavy otca/Clua, syna, sympatickej Quorry a Kevinovho obchodného partnera Alana/Trona) hodnotím vysoko. Ich prejavy sú uveriteľné a prirodzené. Žiadne strojené vystupovanie či nútené gestá. Príbeh je napínavý a hoci sa v ňom objavujú prvky, variácie, ktoré sme už mohli vidieť v iných filmoch, chémia funguje. Pre mňa je podstatné, ako tvorcovia tieto a, samozrejme, aj nové prvky spracovali. Neoddeliteľnou stránkou tohto filmu je aj hudba. O tú sa postarali chlapci z francúzskeho dua Daft Punk. Elektronické kreácie sú pre takúto snímku viac ako vhodné a spolu s obrazovou stránkou sa postarali o výborný divácky zážitok. TRON: Dedičstvo teda zaraďujem medzi diela, pri ktorých som mal z audiovizuálneho spracovania najlepší pocit.

Otvárací víkend priniesol pre pokračovanie kultového Trona 44 miliónov dolárov. Nie je to prekvapujúce, pretože vďaka masívnej reklamnej kampani určite pritiahol do kín množstvo zvedavých divákov. Som presvedčený, že neodchádzali sklamaní.

Konečný verdikt:★★★★½

TRON: Dedičstvo spája v sebe tri prvky – dokonalé vizuálne spracovanie (snímka sa nekonvertovala, ale nakrúcalo sa priamo 3D kamerami), kvalitnú hudbu a zaujímavý príbeh (hoci s niekoľkými známymi prvkami) obohatený príjemnými hereckými výkonmi. Nachádzame sa na začiatku nového filmového roka a ak bude taký aj jeho zvyšok, máme sa na čo tešiť.

Cieľová skupina

Fanúšikovia prvého Trona, hráči počítačových hier, milovníci špeciálnych efektov a filmov žánru sci-fi.

TRON: Dedičstvo (TRON: Legacy), akčné sci-fi, USA, 2010, 125 min., réžia: Joseph Kosinski, scenár: Edward Kitsis, Adam Horowitz, kamera: Claudio Miranda, hudba: Daft Punk, hrajú: Jeff Bridges (Kevin Flynn/Clu), Garrett Hedlund (Sam Flynn), Olivia Wilde (Quorra), Bruce Boxleitner (Alan Bradley/Tron), James Frain (Jarvis), Beau Garrett (Gem), Michael Sheen (Castor/Zuse) a ďalší.