Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Róbert Sedlák: Náš poslucháč je zvyknutý objavovať hudbu

Róbert Sedlák: Náš poslucháč je zvyknutý objavovať hudbu

| On 13, Jan 2011

Na sklonku minulého roka sme sa porozprávali s majiteľom a riaditeľom najstaršieho internetového rádia Róbertom Sedlákom. Rádio A1 vzniklo pred piatimi rokmi, postupne sa formovalo rôznymi štádiami a dnes sa hrdo pripravuje na piate narodeniny. A1 je skratka pre alternatívnu jednotku a práve týmto smerom sa vysielanie vždy uberalo. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako vzniká internetové rádio, prečo je alternatíva na Slovensku alternatívou a čo chystá Rádio A1 v budúcnosti.

Zaoberáte sa mnohými vecami, v oblasti kultúry je to hlavne Rádio A1. Bol to váš prvý počin v tejto oblasti?

Áno. Rádio A1 som založil v roku 2006, kedy sme začali aj vysielať, ale prípravy prebiehali od roku 2005.

Čo inšpirovalo mladého sedemnásťročného stredoškoláka k tomu, aby založil internetové rádio?

Bol to dlhodobý sen, trvalo to už pár rokov. S kamarátmi sme počúvali hudbu, ktorá sa nám páčila, no nemala dosť priestoru v médiách. Mali sme potrebu dať to na internet, ukázať ľuďom, že existuje aj iná hudba ako tá, ktorá sa bežne hrá v rádiách. Povedali sme si, že urobíme nejakú stránku, nejaký blog, kde budeme tie pesničky zverejňovať. A blog sa neskôr prepracoval do podoby rádia. V tom čase na Slovensku niečo podobné neexistovalo. Boli síce internetové vysielania terestriálnych okruhov, ale žiadne s čisto internetovým vysielaním. Rozhodli sme sa, že do toho ideme.

Aký ste mali prvotný koncept?

Nebolo to rádio v pravom zmysle slova, ako je tomu dnes, keď vysielame nonstop stream priamo z redakcie. Začínali sme na báze playlistov. Existoval prehrávač, v ktorom sme mali žánrovo ladené zoznamy. Na začiatku ich bolo šesť, jeden venovaný blues, jazz, rock a tak ďalej. Do nich sme rozdelili hudbu, ktorá sa nám páčila. Poslucháč mal možnosť, keď sa mu pesnička nepáčila, počúvať niečo iné. Takto sme vysielali asi dva roky a potom sme začali koketovať aj s normálnym streamom. Vždy sme chceli naňho prejsť, len je to náročné. Nemali sme peniaze, technické prostriedky, nič. Až po dvoch rokoch sme k tomu priradili aj stream. Playlisty už dnes vôbec nerobíme, do budúcna chceme streamy rozširovať, aby boli tiež žánrovo ladené, to je však dlhodobá vízia.

Kedysi bola internetová adresa radioa1.sk, teraz je to radioa1.net. Podľa posledných informácií ste spolupracovali s belgickou skupinou Radionomy. Aký je súčasný stav a prečo tá zmena?

Spolupráca s Radionomy je už prerušená, nie sme pod touto skupinou, približne pred mesiacom sme sa už úplne osamostatnili. Ideme na vlastné triko. Ten prechod z .sk na .net je úplne jednoduchý. Chceme sa rozširovať ďalej, aby si nás našli aj poslucháči z iných krajín, lebo sme si všimli, že naše rádio počúvajú ľudia z rôznych kútov sveta, z Ázie, Ameriky. Rozhodli sme sa, že urobíme to najjednoduchšie čo môžeme a dáme všetko do angličtiny. Budeme pokračovať v tom, čo sme robili doteraz, slovenský podiel hudby zostáva, ale budeme prístupnejší pre zahraničie, pretože tuzemský trh je veľmi malý. V podstate nás počúvali Česi, Slováci, trochu Poliaci a Maďari. Chceli sme ísť ďalej, ale bola tam jazyková bariéra, ktorú sme angličtinou odstránili. Internet nepozná hranice, je to medzinárodná vec, orientovať sa prísne na jeden trh je nezmysel aj z nášho pohľadu.

Na svojom blogu ste písali, prečo už nevysielate zo Slovenska. Vrátili ste sa teda po ukončení spolupráce z Radionomy na Slovensko?

Stále vysielame zo zahraničia, tentokrát z Veľkej Británie.

Všimol som si, že pracujete aj so sociálnymi sieťami ako Facebook a Twitter, máte tiež profil na Myspace. Poslucháči môžu navštíviť aj váš web, ktorý však nie je príliš aktuálny. Človek by očakával, že tam budú aspoň raz za čas nejaké priebežné informácie a oznamy. Pred časom som dokonca spozoroval, že vám nešťastnou náhodou spadli servery a na čas ste sa odmlčali.

Stránka bola nedostupná z rôznych miest, vieme o tom. Nie však všade, len z niektorých miest. Podarilo sa to celkom rýchlo vyriešiť. Problém sa vyskytol u poskytovateľov internetového pripojenia, pre zainteresovaných poviem, že DNS servery mali problémy s komunikáciou. Ale máte pravdu, ten obsah stagnuje. Predtým, ešte keď sme vysielali zo Slovenska a mali so SOZA zmluvu, tvorili sme veľa obsahu, písali recenzie, uverejňovali fotoreporty, dokonca videozáznamy. Neskôr sme sa tomu prestali venovať a sústredili sme sa na hudbu. Som si vedomý, že nám kontent na webe chýba, ale to by som nechal ako prekvapenie, ktoré pripravujeme.

Čo sa týka vášho vysielania, ide o naozaj čisto hudobné vysielanie. Žiadne správy, žiadne relácie, bez hovoreného slova, ak nerátame reklamu. Je to samozrejme skvelé v prípade, keď niekomu vadí hlas moderátorov na bežných rádiách, ale nehrozí, že to začne ľudí nudiť? Predsa len, sprievodné slovo k rádiu patrí.

Môže sa to tak javiť, lenže vývoj našej počúvanosti nasvedčuje pravý opak, pretože stúpame. Nie je to závratné tempo, ale postupne stúpame. Počúvanosť rastie, prinajhoršom stagnuje, ale neklesá. Mali sme aj obdobie, keď nám klesala a museli sme vymyslieť čo s tým. No vývoj ukázal, že rastieme pomaličky, postupnými krokmi. Popýšiť sa môžeme tým, že sa sústavne venujeme hudbe, hľadáme novú a zaujímavú, ktorú nenájdete nikde inde. Okrem piesní, ktoré poznáte z iných podobných rádií, nasadzujeme aj také, ktoré iné rádiá nehrajú a toto sú podľa mňa veci, ktoré nám poslucháčov priťahujú. Uvediem konkrétny príklad. Rádio_FM síce zahrá od Jany Kirschner z nového albumu, ale len singel Keby si bol môj, zatiaľ čo my sme nasadili takmer polovicu piesní. Náš poslucháč je zvyknutý skôr objavovať hudbu, ako počúvať nejaký obsah, správy alebo relácie. Venujeme sa preto tomu, čo vieme robiť najlepšie, a to je objavovanie dobrej hudby.

Pred časom ste založili ďalšie internetové rádio – SEXY Rádio. V súvislosti s ním ste uvádzali, že máte ambíciu dotiahnuť to na terestriálne vysielanie. Existuje rovnaká ambícia aj pri Rádiu A1?

Podľa mňa je internet náš priestor. Keby sa vyskytla možnosť rozšíriť sa na terestriálne vysielanie, hoci len lokálne, povedzme v BA a mali by sme dostatok prostriedkov, našiel by sa nejaký partner, tak by sme do toho išli. Nie je to však ambícia, ale jedna z možností. To by sme však museli celý projekt prekopať a bojím sa, že by sme mu ublížili. Keď mohol v Bratislave vysielať Ragtime a byť úspešný, tak sa domnievam, že aj my by sme mohli. SEXY Rádio je niečo iné. Je to projekt, ktorý ma takú ambíciu, pretože sa s ním dá pracovať inak, je to iný žáner, iný formát. Ide o komerčné rádio a takú má programovú štruktúru.

Na internete ste pomerne aktívny. Máte vlastnú stránku, kde informujete o svojich aktivitách, píšete si blog a na last.fm máte tiež účet, kde môže každý sledovať akú hudbu aktuálne počúvate. Pri prezeraní som zistil, že počúvate naozaj rozličné žánre, veľa alternatívnej hudby slovenskej a svetovej, i keď vo svete sa to tak celkom neberie. Čo sa u nás považuje za alternatívu, patrí v zahraničí do bežného vysielania rádií.

Je to tak, že iný kraj, iný mrav. U nás nie sú ľudia naučení počúvať alternatívnu hudbu z jednoduchého dôvodu, tu 40 rokov ľuďom niekto zakazoval byť iný. Počúval sa Elán, Katapult a podobné. Nechcem urážať poslucháčov týchto kapiel, ak sa im páči táto hudba, ale mne sa nepáči. Čokoľvek, čo bolo iné sa považovalo za zlé. To je inak aj neuveriteľné vysvetliť mladému človeku, že si nemohol kúpiť CD alebo si stiahnuť hudbu, ktorá sa mu páčila. Dalo sa počúvať len to, čo prešlo cenzúrou. A keď vznikali nejaké pokusy, bolo to ilegálne, niekde v podzemí, nemohlo sa to, pretože sa to považovalo za nenormálne. A toto v nás podľa mňa zostalo. Mladá generácia je naučená pasívne prijímať iba to, čo dostáva z mainstreamových rádií. Ak si dnes zapnem Expres alebo Fun Rádio, počujem 60-krát denne to isté. Čudujem sa, že to nikomu nevadí. Na západe, kde má sloboda dlhšiu tradíciu, ľudia prirodzene hľadajú niečo iné. Každý si nájde čo chce a nikto neukazuje prstom, že ty si zlý, pretože počúvaš iný štýl. Ľudia sú teda zvyknutí počúvať aj inú hudbu. Prejavilo sa to aj v mainstreame, napríklad v britskom tak, že do rádia sa dostane komerčná hudba, ale aj kvalitná. Možno u nás k tomu niekedy dospejeme, ale ktovie kedy. Preto, ak Rádio A1 dnes niečo odvysiela, u nás sa to považuje za alternatívu a vo Veľkej Británií sa to bežne hrá.

Ako funguje vaša redakcia, čo sa týka vyhľadávania hudby? Aktívne hľadáte nové slovenské kapely a ich piesne, alebo vám sami posielajú svoje nahrávky?

Spočiatku sme ich vyhľadávali sami, ale väčšinu sme poznali. Niektorí redaktori majú toho oveľa viac napočúvaného ako ja, hrajú v kapelách a poznajú lokálnu hudobnú scénu svojho okolia. Oslovili ostatných interpretov a povedali, že ak nám dajú skladby, tak my ich zahráme. Postupne sa to medzi nimi rozširovalo, začali nás vyhľadávať a posielať svoje albumy. Pamätám si, aké záplavy CD nám chodili do redakcie, veľmi sme sa z toho tešili. Momentálne je to skôr taká kombinácia, niečo my vyhľadávame, iné dostaneme. Hlavne zahraničné kapely musíme sami získavať. Veľmi nám však pomohol Facebook a Myspace, pretože sa k nám dostali aj zahraničné kapely. Dokonca z Austrálie nám niečo prišlo, teda naozaj z rôznych kútov sveta. Asi pred rokom sme spustili na našom webe aj komunitu, kde si môžu kapely zakladať profily podobne ako na Myspace a odtiaľto čerpáme. Sledujeme a vyhodnocujeme čo sa páči poslucháčom a najpočúvanejšie skladby automaticky nasadzujeme do vysielania.

Koľko ľudí stojí za Rádiom A1?

Kedysi sme mali väčšiu redakciu, ale niektorí nás opustili, odišli pracovať do zahraničia a potom sa tomu už nemohli venovať. Boli sme trinásti, dnes je nás šesť. Je to pomerne maličký úzky tím, ale úplne to stačí. Na druhej strane sa nebránime, prijmeme niekoho nového, ak príde s dobrou myšlienkou. Pravidelne sa nám hlásia ľudia, ktorí by chceli prispievať alebo sa zapojiť do nášho projektu. Avšak máme záujem o dlhodobú spoluprácu. Často sa stávalo, že niekto prišiel, začal sa zapájať a potom sme mali problém, pretože už nemal nápady alebo čas. Tím, ktorý v súčasnosti máme, funguje dobre. Keď sa ho podarí rozšíriť budem rád, ale zatiaľ to stačí.

O chvíľu bude Rádio A1 oslavovať piate narodeniny. Ako ste spomínali, chystáte prekvapenie. Prejaví sa to aj na vzhľade a obsahu vašej webovej stránky?

Treba to sledovať priebežne, pretože novinky na webe budú prichádzať postupne.

Keď sme teda pri hudbe, aké sú vaše tipy na album roka 2010?

Počul som veľmi veľa dobrej hudby, ale prekvapením roka je práve spomínaný album Jany Kirschner – Krajina Rovina. Je úplne perfektný, mám ho v iPode a pravidelne ho počúvam. Zo zahraničných som sa vrátil najmä k prvým dvom albumom Arctic Monkeys. Ďalej ma zaujala americká rapperka Uffie, britská formácia Dan Le Sac vs Scroobius Pip, severoírska kapela Two Door Cinema Club alebo americký producent elektronickej hudby Eskmo.

Rozhovor bol autorizovaný, Róbert Sedlák doplnil niektoré formulácie bez zmeny zmyslu pôvodných odpovedí.

Róbert Sedlák je mladý podnikateľ a aktivista, majiteľ Rádia A1 a SEXY Rádia. V súčasnosti pôsobí ako asistent poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka.