Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Leningrad – hlad a zima ako v ruskom filme

Leningrad – hlad a zima ako v ruskom filme

| On 10, Jan 2011

Vychádza na DVD 10.01.2011

O II. svetovej vojne sa na základe historických podkladov natočilo už veľa filmov. Je to neradostná kapitola ľudských dejín. V jej filmových zobrazeniach sledujeme neľahké osudy buď vojakov, alebo ľudí, ktorí sú postavení do hraničnej situácie vojny. Ako diváci sme si zvykli na zobrazovanie amerického heroizmu, a to aj vo filmoch, keď hlavným hrdinom nie je Američan. Ruské vojnové filmy sú o niečom inom. Často zobrazujú príbehy obetovania sa a zvyknú končiť tak, že máte slzy na krajíčku. Na DVD sa k nám práve dostáva ruská miniséria, ktorá drsnou formou a bez prikrášľovania zobrazuje obliehanie Leningradu.

Dej 4-dielnej filmovej minisérie nás privádza do roku 1941, kedy je Leningrad, dnešný Petrohrad, v obliehaní nemeckých vojakov. V meste vládne hladomor a krutá zima. Väčšina obyvateľov je zúfalá a bombardovanie z nemeckej strany stále neprestáva. O tejto hrôzostrašnej situácií prišli písať zahraniční reportéri. Aj napriek hrozbe smrteľného nebezpečenstva chcú podať ľuďom vo svete správy z tohto mesta. Po tragických udalostiach sa reportérka Kate Davisová (stále pekná a sympatická Mira Sorvino) ocitá v studenom pekle, odkiaľ nemá veľa šancí sa dostať. Je odsúdená zostať v Leningrade a zažívať rovnaké útrapy ako zvyšok obyvateľstva.

Ruské novodobé vojnové veľkofilmy mám veľmi rád. Nájdete v nich vzrušujúci dej, obrovský komparz a naturalisticky zobrazené akčné scény. Všetky tieto klasické atribúty má i tento počin. Psychologickou hrou režiséra sa postupne divák vciťuje do Kate a do určitej miery sa o ňu aj bojí. Popritom ako sledujeme jej živorenie, sme aj svedkami ťažkého života v tejto situácií. Za konzervu jedla sa platí zlatom a ku koncu z ulíc miznú zamrznuté mŕtvoly, aby slúžili ako potrava. Film vás tvrdou ranou zaklincuje do kresla a neskončí až do svojho konca. Nevďačíme za to len deju, ale aj celkovej vizualizácii. Napríklad hneď v úvode sme svedkami zručne natočenej vojnovej akčnej scény, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani v Hollywoode. Treba však upozorniť, že skôr ako vojnovým filmom je tento film strhujúcou drámou.

Konečný verdikt:★★★★½

Leningrad vás okamžite na začiatku chytí a nepustí až do svojho konca. Skvelo natočená miniséria, ktorá rozhodne stojí za pozornosť. Aj vďaka tomuto kúsku sa opäť dostáva moderná ruská kinematografia do nášho povedomia.

Cieľová skupina:

Film nie je len pre tých, čo majú radi vojnové, ale aj pre tých, čo majú radi silné ľudské drámy. Ďalej poteší divákov, ktorí s obľubou sledovali sovietske vojnové filmy.

P.S. Popri pozeraní nie je vylúčené, že vám bude zima, budete hladní a že sa budete cítiť úzko.

Leningrad (Leningrad), vojnová dráma, Rusko/Ukrajina, 2009, DVD 1 (52+51 min.) DVD 2 (52+51 min.). Film dostať i v skrátenej verzii – 110 min., réžia: Alexander Buarvskij, scenár: Alexander Buravskij, Christopher Solimine, kamera: Vladimir Klimov, hudba: Yuriy Potenko, hrajú: Mira Sorvino (Kate Davis), Olga Sutulova (Nina Tsvetkova), Armin Mueller-Stahl (Von Leeb), Gabriel Byrne (Phillip Parker), Aleksandr Abdulov (Chigasov).