Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (08. 01. 2011)

Krátke hudobné tipy (08. 01. 2011)

| On 08, Jan 2011

Noir Désir – des Visages des Figures

Globalizácia priniesla so sebou niekoľko vedľajších efektov, v hudbe sa napríklad prejavila spievaním v anglickom jazyku. Piesne znejú svetovejšie, existuje väčšia možnosť, že niekoho zaujmú a kapela prerazí v zahraničí. Samozrejme, každý rok sa nám ponúka niekoľko prípadov, ktoré túto domnienku vyvracajú. Francúzska skupina Noir Désir hrala alternatívny rock, ale texty sú v rodnom jazyku – francúzštine. Album des Visages des Figures ponúka odpoveď na otázku, čo vznikne kombináciou francúzskej romantiky a rockovej dravosti. Je to zároveň posledná a snáď najvydarenejšia platňa, ktorú kapela nahrala predtým, ako sa formácia definitívne rozišla. (Noir Désir – des Visages des Figures, Barclay Records, alternative rock, 2001)

Basement Jaxx – Scars

Londýnske duo Basement Jaxx má rado, podobne ako francúzske duo Daft Punk, tanečnejšie a elektronickejšie formy hudby. Svoju tvorbu dochucujú orientálnym korením v podobe prvkov etna a world music. V polovici 90-tych rokov minulého storočia prispeli k formovaniu houseovej scény a hudby. Držia sa na nej dodnes a stále majú úspech. Posledný album Scars nie je vlastne nič nové pod slnkom – jednoducho starí dobrí Basement Jaxx. Zaujímavým ho robí výber hostí – novú krv tu zastupuje speváčka Kelis alebo Sam Sparro, tú starú zastupuje Yoko Ono. Pestrý album nielen čo sa týka hostí, ale aj nálad, ktoré vedia Basement Jaxx správne naservírovať. (Basement Jaxx – Scars, XL Recordings, dance/house, 2009)

Diana Krall – Quiet Nights

Kráľovnou jazzu je Ella Fitzgerald, ale princezien môže byť viac a Diana Krall nepochybne patrí medzi tie uznávanejšie. Speváčka, klaviristka a skladateľka v jednom. Album Quiet Nights je prirodzeným pokračovaním jej doterajšej tvorby, ktorá sa čím ďalej, tým viac stáva hudobne prístupnejšia širšiemu publiku. Nemyslím to v zlom, práve naopak. Krall približuje poslucháčom jazz z prístupnejších uhlov, či už smooth jazzovými cover verziami populárnych piesní, alebo cestou bossa nova štandardov. Quiet Nights je romantický jazzový album, na ktorom sú všetky skladby v pomalších tempách a v sprievode snových sláčikov. Skvelý soundtrack k idylickému večeru s partnerom. (Diana Krall – Quiet Nights, Verve Records, jazz/bossa nova, 2009)

Fat Jon The Ample Soul Physician – Repaint Tomorrow

Keď som ľuďom v mojom okolí vravel, že z toho množstva žánrov počúvam aj japonský inštrumentálny hip hop, zväčša sa začudovali, pokrútili hlavou alebo sa pousmiali. Priviedol ma k nemu japonský animovaný seriál Samurai Champloo, ktorý zaujímavo a najmä vtipne kombinoval prvky hip hopu a obdobia feudálneho Japonska. Na soundtracku k seriálu sa podieľal aj Fat Jon, ktorého sólové albumy taktiež stoja za povšimnutie. Originálne beaty, sample, jazz – výborná kombinácia keď chcete oddychovať, premýšľať alebo sa bezcieľne túlať v meste či v prírode. (Fat Jon The Ample Soul Physician – Repaint Tomorrow, P-Vine Records, hip hop/downtempo, 2008)