Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – Futurama

Kedy na mňa príde rad? – Futurama

| On 03, Jan 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme seriál Futurama.

Matt Groening je meno, ktoré musí zrejme každý človek, ktorý nežije v jaskyni poznať. Jeho dokonalá satira na americký spôsob života, Simpsonovci, je známa po celom svete. Je to obrovský a silný novodobý pop-kultúrny fenomén, ktorý sa teší priazni už vyše 20 rokov a jeho popularita nepadá. Matt sa však nevenuje iba tomuto svojmu kultovému dieťatku, ale aj komiksu Life in Hell a ďalšiemu animovanému seriálu, Futurama.

Philip J. Fry je roznášač pizze v New Yorku. Raz má doručiť pizzu do kryogenického ústavu, kde sa mu nešťastnou náhodou podarí zmraziť seba samého až na 1000 rokov. Fry sa prebudí do sveta budúcnosti a mesta New New York. Je to pretechnizované miesto plné robotov, mimozemšťanov, mutantov, … Dostane prácu od svojho ktovie koľkokrát prasynovca vo firme Planet Express ako poslíček. Tu, so svojimi kolegami, jednookou dievčinou Leelou a robotom Benderom, cestuje od planéty k planéte, aby svedomito doručoval balíčky.

Budúcnosť a animácia dáva tvorcom neuveriteľne veľa možností. Svojím humorom a satirickým pohľadom na fungovanie globálnej spoločnosti sa hravo vyrovná Simpsonovcom a niekedy ich dokonca aj prekoná. Milovníci absurdného humoru a všemožných pop-kultúrnych odkazov a narážok na sci-fi kultovky si zaručene prídu na svoje. Napriek tomu, že seriál je animovaný, rozhodne nie je pre deti. Na neustálej irónií, sexuálnych narážkach a vtipnom násilí sa zrejme zabavia len jedinci od 12 do 100 rokov. Musím vás, ale upozorniť, že skladba jednotlivých epizód je veľmi rozdielna od Simpsonovcoch. Zatiaľ, čo Simpsonovci sú navzájom nesúvisiace epizódy, vo Futurame hrozí, že ak vynecháte nejaký diel z prvej série, tak vám v tretej bude veľmi chýbať.

Futurama sa pravidelne vysielala v rokoch 1999 – 2003 na stanici Fox. Kvôli znižovaniu rozpočtu bola výroba po piatich sezónach zrušená a nezmenil to ani kritický ohlas divákov. Od roku 2003 do roku 2007 sa seriál opakoval na televíznych staniciach Adult Swim a Cartoon Network. Tvorcovia sa pokúsili o znovuoživenie seriálu v podobe štyroch dlhometrážnych filmov a podarilo sa im to. Momentálne sa v USA tešia diváci už šiestej sérii svojho obľúbeného seriálu vysielanom na stanici Comedy Central. Futurama drží mnoho ocenení a dokonca je zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov z roku 2010 za „Momentálne najviac kritikou uznávaný animovaný seriál“.

V Českej republike odvysielala prvých päť sérií a všetky filmy televízia Prima Cool pod názvom, ako inak, Futurama. Otázka však znie: „Kedy sa zobudia slovenské stanice?“