Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 22, 2018

Scroll to top

Top

Najlepšie filmy roka 2010

Najlepšie filmy roka 2010

| On 01, Jan 2011

Tento rok sa pomaly dostáva k svojmu záveru a druhý začína. Ostaňme však ešte v roku 2010 a zopakujme si, čo sme mali možnosť vidieť vo filmovom umení. Samozrejme, boli tu slabšie aj lepšie snímky, no nad tým všetkým podľa nás dominuje nasledujúcich 15 filmov. Ak ste ešte niektorý z nich nevideli, odporúčame vám dobehnúť zameškané…

15. Pouta

Náš rebríček otvára tuzemský film. Pouta predstavujú psychologický ponor do duše príslušníka tajnej polície Antonína. Príbeh zasadený do neľahkých 80. rokov minulého storočia poukazuje na zložitosť túžby po nedosiahnuteľnom cieli. Film je postavený predovšetkým na výkone hlavného hrdinu, ktorého stvárnil herec Ondřej Malý.

(Pouta, Česko/Slovensko, 140 min. Réžia: Radim Špaček)

14. Odpočítavanie

Fanúšikovia napínavých trilerov so zaujímavou zápletkou si určite prídu na svoje. Otázka terorizmu je nanajvýš aktuálna. Zrejme aj preto sa tvorcovia rozhodli nakrútiť tento film ako reflexiu na daný problém. Jednoduché kulisy, silná ústredná trojica hercov, premyslená kamera a nenásilná hudba robia z tejto snímky pozoruhodnú sondu do ľudskej duše. Odkrýva predovšetkým to zlé, čo charakterizuje ľudstvo, no nezabúda ani na to dobré.

(Unthinkable, USA, 97 min. Réžia: Gregor Jordan)

13. Ako vycvičiť draka

Tento animovaný film je určený ako plnohodnotná rodinná zábava, na ktorej sa pobaví a odreaguje každý jej člen. Detská rozprávka, ktorá niekoľkými vtipmi zasiahne aj dospelého jedinca, spájajúca do seba množstvo klišé prvkov, je najlepší dračí fantasy film za posledné obdobie. Rozhodne stojí za pozornosť (a to aj vtedy, ak sa nemusíte starať o vlastné ratolesti).

(How to Train Your Dragon, USA, 98 min. Réžia: Dean DeBlois, Chris Sanders)

12. Yip Man 2: Chung si chuen kei

Dvojica Wilson Yip a Donni Yen sa vrátila, aby pokračovala v rozprávaní príbehu o majstrovi Wing Chun Yip Manovi. Oprašujú klasický kung-fu štýl s poriadnou dávkou adrenalínu tak, aby sa zapáčil modernému divákovi. Je vidieť, že im to ide a pevne veríme v príchod ďalších obdobne ladených snímok z Hong Kongu.

(Yip Man 2: Chung si chuen kei, Hong Kong, 108 min. Réžia: Wilson Yip)

11. Repo Men

Snímka inšpirovaná filmovým muzikálom Repo! The Genetic Opera nevsádza na gotickú preštylizovanosť, ale na mrazivo uveriteľnú budúcnosť. Jude Law a Forest Whitaker tu rozohrávajú svoj herecký koncert, ktorému sa nedá vytknúť žiadny falošný tón až do záverečných titulkov. Sú profesionálmi v odoberaní orgánov, no nie vždy vyjde všetko tak ako má. Príbeh smeruje k prekvapujúcemu záveru, ktorý vás určite zaujme.

(Repo Men, USA/Kanada, 111 min. Réžia: Miguel Sapochnik)

10. Zelená zóna

Nie, v tomto filme nejde o golf, ako by sa mohlo zdať z názvu, ale o akčnú snímku Paula Greengrassa. Ten opäť spojil svoje sily s Mattom Damonom a vytvoril akoby „štvrtého Bourna“. Ale nie je to celkom tak. Dej sa totiž odohráva v Iraku krátko po zvrhnutí krutého režimu Saddáma Husajna. Tvorcovia v snímke poukazujú na neopodstatnenú prítomnosť amerických jednotiek vskutku reálnym spôsobom.

(Green Zone, USA/GB/FR/SP, 115 min. Réžia: Paul Greengrass)

9. Mesto

Charlestown je bostonská štvrť, kde žije väčšina miestnych zlodejov. Jedným z nich je aj Doug MacRay, ktorého snom je byť iný ako ostatní. Prostredie mu však v tejto túžbe nepraje, a tak sa stáva vodcom gangu bankových lupičov. Túžbu po úniku posilní stretnutie s manažérkou Claire. Réžie sa ujal Ben Affleck, pre ktorého je to po snímke Zbohom, Bejby už druhá skúsenosť za kamerou.

(Town, USA, 125 min. Réžia: Ben Affleck)

8. Machete

S béčkami sa tento rok roztrhlo vrece a niektoré sa dostali aj do nášho rebríčka. Machete je béčkové guilty pleasure, rozvíjajúce poctu grindhouseovským počinom, ktoré ponúka štylizované a prehnané násilie takmer bez akýchkoľvek logických vodítok. Hlavný hrdina s tvárou Dannyho Treja ide po pekelnej ceste pomsty, na ktorej nikto vinný nemôže vyviaznuť živý.

(Machete, USA, 105 min. Réžia: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis)

7. Prekliaty ostrov

Martin Scorsese je vo filmovom umení pojem a záruka kvalitného diela. Tento rok nám predstavil kriminálku v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom. Temná atmosféra, zamotaný príbeh a kvalitné herecké výkony sú hlavnými devízami tohto filmu. Dej sa odohráva v roku 1954 na ostrove Shutter a detektív Teddy Daniels tu pátra po vrahyni, ktorá utiekla z psychiatrickej liečebne a skrýva sa niekde na ostrove. V tejto zamotanej kriminálke však nie je nič jasné a vy s napätím prežívate každú jednu sekundu.

(Shutter Island, USA, 137 min. Réžia: Martin Scorsese)

6. Vianočná koleda

Robert Zemeckis to po svojom prvom pokuse s motion capturingom nevzdal a urobil dobre. Polárny expres bol veľmi slušným začiatkom, no až s Vianočnou koledou to dotiahol takmer až k dokonalosti. Príbeh je všeobecne veľmi známy, o jeho námet sa postaral britský literárny génius Charles Dickens. Ebenezera Scroogea teda opäť navštívia duchovia minulých, súčasných a budúcich Vianoc, ktorých cieľom je premeniť starého frfľoša na dobrosrdečného pána. (Tento film vyšiel v novembri 2009, aspoň podľa imdb, csfd a wiki. Pozn. šéfredaktora.)

(Christmas Carol, USA, 92 min. Réžia: Robert Zemeckis)

5. Kick-Ass

Kick-Ass je príjemná komiksová satira s brutálnou krvavou prímesou, ktorá nadchne každého komiksového fanúšika. Vo filme sa neobjavuje žiadny hrdina s nadľudskými schopnosťami, ale len obyčajní ľudia, ktorí sa snažia niečo zmeniť. Komiksová prehnanosť, akčné scény, skvelý soundtrack a dokonalé vykreslenie charakterov sú dôvody, prečo sa tento film dostal do prvej päťky nášho rebríčka.

(Kick-Ass, USA/GB, 117 min. Réžia: Matthew Vaughn)

4. The Expendables

The Expendables je poctou akčným hitom z 80. rokov minulého storočia, kde výbuchy, prestrelky, bitky, automobilové naháňačky a drsné hlášky sú prirodzené ako dýchanie. Režisér Sylvester Stallone vyskladal neuveriteľné herecké obsadenie. Stretli sa v ňom takmer všetky akčné hviezdy minulosti. Vyslúžilí päťdesiatnici podávajú slušný výkon, spoločne s tými, ktorí dôchodkový vek už prekonali, resp. sa k nemu nebezpečne blížia. V podobnom akčnom duchu chceme rozhodne vidieť aj ďalšie takéto počiny.

(Expendables, USA, 103 min. Réžia: Sylvester Stallone)

3. Toy Story 3

Toy Story 3 uzatvára príbeh o Andym a jeho hračkách. Andy už vyrástol a ide na vysokú školu. Woodyho berie so sebou a Buzza spolu s ostatnými hračkami daruje do škôlky, kde začína skutočný boj o život. V tejto časti sa celkovo zmenil tón filmu, a tak tu môžeme nájsť množstvo prvkov zo žánrov ako dráma či horor. Ale nebojte sa, na humor a morálne poučenie sa nezabudlo, veď je to rozprávka. Ak vám počas filmu niekoľkokrát kvapne slzička z oka, nehanbite sa, je to v poriadku.

Toy Story 3, USA, 103 min. Réžia: Lee Unkrich)

2. Sociálna sieť

Príbeh o zakladateľovi Facebooku je veľmi silným adeptom na Oscara za najlepší film roka. Každopádne, aj umiestnenie v našom rebríčku hovorí za všetko. Sociálnu sieť a Počiatok považujeme za to najlepšie, čo sa tento rok objavilo na plátnach kín. Geniálny nápad, s ktorým prišiel Mark Zuckerberg, spôsobil prakticky kultúrnu revolúciu. Snímka sa zameriava predovšetkým na vykreslenie jednotlivých postáv, z ktorých niektoré sa časom stanú nepriateľmi.

(Social Network, USA, 120 min. Režie: David Fincher)

1. Počiatok

A máme tu víťaza! Film uznávaného režiséra Christophera Nolana vás zavedie do ríše snov, kde sme veľmi zraniteľní. To si uvedomuje aj Dom Cobb, zlodej, ktorého by ste márne hľadali na zázname z priemyselnej kamery. Jeho prácou je kradnúť cenné informácie počas spánku. Má pred sebou poslednú misiu, ktorej priebeh však bude mimoriadne komplikovaný. Hlavným problémom je to, že myšlienku nemá ukradnúť, ale ju vnuknúť…

(Inception, USA/GB, 148 min. Réžia: Christopher Nolan)

TOP 5 – Filmové dokumenty

5. Z kola von – Čo je za tým

Realistický dokument sleduje kroky Róma Joža, ktorý so svojou rodinou žije na periférii spoločnosti. Jeho potešením a najlepším priateľom je pes Nemo. Silný príbeh vo forme krátkometrážneho filmu pochádza z dielne slovenského tvorcu Jara Vojteka (My Zdes, Hranica).

(Slovensko, 2010, 30 min. Réžia: Jaro Vojtek)

4. Ženy SHR

Protiklad zámožného zámku a ošumelého paneláku je pozadím životných príbehov dvoch žien. Spája ich problematika ťažby uhlia, rozširovanie tohto priemyselného odvetvia a jeho negatíva. Film ocenený ako najlepší český dokumentárny film za rok 2010.

(Česká republika, 2010, 58 min. Réžia: Martina Duška, Ondřej Provazník)

3. El Sicario: Room 164

Takmer statická kamera, motelová izba a rozprávanie nájomného vraha. Ako pomôcka pri opise udalostí mu slúži pero a papier. Časť svojho života, ktorú prežil ako súčasť mafie podáva s neskutočnou ľahkosťou a celé rozprávanie ukončuje s teatrálnym pátosom. Odporúčam hľadať na filmových festivaloch zameraných na menej komerčné snímky.

(USA, Francúzsko, 2010, 80 min. Réžia: Gianfranco Rosi)

2. The Oath

Príbeh dvoch mužov, ktorý z tesnej blízkosti nielen sledovali činnosť Bin Ládina. Jeden je vo väzení a druhý sa stal mediálnou korisťou, pretože povedal všetko, čo mohol. Na tohtoročnom oceňovaní nezávislých filmov Gotham Awards získal prvé miesto za najlepšiu dokumentárnu snímku. K zhliadnutiu na rôznych filmových festivaloch.

(USA, 2010, 90 min. Réžia: Laura Poitras, kamera: Kirsten Johnson, Laura Poitras; hudba: Osvaldo Golijov)

1. Exit Through the Gift Shop

Dejovo vynaliezavý mockumentary, ktorý prekvapil a rozosmial mnoho milovníkov street artu. Bohužiaľ, táto snímka sa zatiaľ nedostala ani na slovenské plátna, ani na predajné pulty. Buď si zájdete na premietanie do Poľska, alebo si ho ako suvenír môžete na DVD priniesť domov z Anglicka.

(Anglicko, 2010, 87 min. Réžia: Banksy, kamera: Thierry Guetta, hudba: Roni Size)

TOP 15 pripravili Vladimír Kakaš a Ivan Butko.

TOP 5 pripravila Veronika Klindová.