Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Najlepšie albumy roka 2010

Najlepšie albumy roka 2010

| On 30, Dec 2010

Na konci roka ľudia vždy bilancujú a zhodnocujú, čo sa udialo za uplynulý čas. Aj hudobná redakcia Artblogu prináša vlastný rebríček najlepších albumov, ktoré vyšli počas celého roka 2010. Keďže redakcia pozostáva z viacerých členov a ako to v správnej zostave býva, každý sa zaujíma o iné odvetvie, nezhodli sme sa spoločne na jednom rebríčku. Prinášame preto jednotlivé rebríčky podľa ich autorov s krátkym popisom, prečo sa tak rozhodli.

Top 5 (Dávid Tvrdoň):

1. Gayngs – Relayted

Americká “super skupina” Gayngs, zložená zo súčasných alt-rockových velikánov, sa zaslúžila tento rok o jeden z najzaujímavejších albumov, aké vyšli. Skladby, pre ktoré bola inšpiráciou tvorba skupiny 10cc, sa nesú v znamení soft rocku osemdesiatych rokov. Nejde však o nostalgický album s piesňami za zenitom, ale o inovatívny prístup. Na jednotlivých nahrávkach badať veľký obdiv k tomuto obdobiu, no mnohými pridanými inštrumentálnymi a psychedelickými časťami ponúka Relayted nadčasové potešenie pre minulých, dnešných aj budúcich poslucháčov.

2. Deerhunter – Halcyon Digest

Frontman a zakladateľ skupiny Deerhunter Bradford Cox patrí k interpretom, ktorí sa hudbou vyznávajú zo svojho ťažkého života a pomocou nej opisujú vlastné problémy, ťažkosti a trápenia. Halcyon Digest je zbierkou reálnych a fiktívnych príbehov, zamyslení a spomienok. Celkovo album pôsobí ako pestrá zbierka zhudobnených básní a treba k nej rovnako pristúpiť. Skrytý zmysel piesní sa poslucháčovi neodhalí hneď, ale začne sa odkrývať po niekoľkých počúvaniach. Zaujímavá platňa, kde sa punk prelína s dream popom a garage rockom.

3. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Meno rappera a producenta Kanye Westa zaznelo z úst mnohých ľudí, v dobrom aj v zlom, čo je aj prípad amerického prezidenta. Kontroverzný spevák má na svedomí mnoho prešľapov, nielen hudobných, ale aj spoločenských (MTV 2009 – výrok na adresu Taylor Swift). Avšak po vypočutí tohtoročného albumu nemožno o Westovom talente a invenčnonsti pochybovať. Napriek množstvu prizvaných hostí drží My Beautiful Dark Twisted Fantasy pekne pokope a ukazuje, že hip hop môže mať množstvo podôb.

4. Sufjan Stevens – The Age of Adz

Indie folkový pesničkár Sufjan Stevens tento rok opäť vyskúšal experimentovať s elektronikou a znova sa mu to podarilo. The Age of Adz je zaujímavý predovšetkým spojením elektroniky a živých nástrojov, ktoré Stevens často používa. Album síce začína typickou sufjanovskou indie folkovou skladbou, no hneď druhá udá smer, ktorým sa uberajú ostatné piesne. Vyvrcholenie prináša posledná dvadsaťpäť minútová Impossible Soul, čerešnička na experimentálnej torte.

5. Hjaltalín – Terminal

Gus Gus, Sigur Rós, múm, Seabear sú známe a úspešné islandské kapely, ktoré poznajú aj v zahraničí. Novým ašpirantom na islandskú hviezdu je hudobná formácia Hjaltalín, ktorá nahrala druhý album Terminal, ocenený ako najlepší tohtoročný islandský počin. Hjaltalín, začínajúca ako školská kapela, už na prvej platni ukázala veľký muzikálny potenciál, ktorý teraz dozrel. Inšpirujú sa indie rockom a v ich tvorbe počuť vplyv pop rocku šesťdesiatych rokov. Spievajú po anglicky a ich svieže melodické piesne patria naozaj k tomu najlepšiemu, čo sme tento rok z Islandu počuli.

Top 5 (Martin Stropko):

1. Flying Lotus – Cosmogramma

Prehliadka tých najzaujímavejších a najpozoruhodnejších zákutí hudobného vesmíru v podaní Stevena Ellisona (alias Flying Lotus) nemá chybu. Abstraktný hip hop, glitch, free jazz, elektronika – zaujímavá kombinácia, ktorá však veľmi dobre funguje. Experiment, ktorý sa nehrá na žiadnu pózu, ale má hlavu a pätu.

2. Hocus Pocus – 16 Piéces

Nový album francúzskej jazz/hip hopovej skupiny je po okraj naplnený energiou, radosťou i smútkom a citom pre hudobný perfekcionizmus. Príjemné piesne do každého počasia a vhodné pri akejkoľvek nálade. Album, ktorý by dokázal presvedčiť aj zarytých odporcov hip hopu, že hip hop nemusí byť striktne o zlatých reťaziach na krku a širokých nohaviciach.

3. Arcade Fire – The Suburbs

Dokonalá hudba a dokonalý koncept – to je tretí album kanadských Arcade Fire. Album nielen o živote na predmestí, ale najmä o dospievaní, veselých i smutných spomienkach a najmä o tom, že ten dospelácky život nie je až taká výhra v porovnaní s bezstarostným a slobodným životom mladých.

4. Gorillaz – Plastic Beach

Bola by škoda, keby Gorillaz naozaj skončili po druhom albume ako to kedysi tvrdili. Tajne som dúfal, že sa tak nestane a našťastie sa Gorillaz vrátili. A pekne vo veľkom. Nový album má opäť iný zvuk a je opäť veľmi príjemný. Dôkaz ako sa má robiť inteligentný pop 21. storočia.

5. Crystal Castles – Crystal Castles

Crystal Castles síce pomenovali druhý album rovnako, ale znie inak. Je tvrdší, vážnejší a vyváženejší ako debut. Najväčším pozitívom je fakt, že sa nezasekli v „trendy“ vlne 8-bitových zvukov, ale posunuli sa vpred.

Top 3 (Marián Kubačka):

1. Keith Jarrett & Charlie Haden – Jasmine

V máji celkom nenápadne uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré pohladilo dušu každého džezmena. Navyše, bonusom Jarrettovej (aj Hadenovej) hudby je, že dokáže zaujať naozaj široké spektrum poslucháčov. Som rád, že sa Jarrett vrátil do starých koľají.

2. Jana Kirschner – Krajina rovina

Jasné prekvapenie roka na domácej scéne. Odvaha vydavateľstva aj interpreta vyústila v album, ktorý na Slovensku oživil zatuchnuté vody. Kirschner si latku tentoraz postavila naozaj… obdivuhodne.

3. Viedenská filharmónia – Karol Szymanowski

Filharmonici z Viedne pod vedením francúzskeho dirigenta Pierre Bouleza nahrali Koncert pre husle a orchester č. 1 a Symfóniu č. 3 op. 27 (Pieśń o nocy) od Karla  Szymanowskeho, poľského skladateľa, ktorého hudba je často definovaná ako poľský impresionizmus. Pozoruhodná nahrávka, ktorá stojí za povšimnutie.

Ak ste počas roka niečo z týchto albumov nezachytili, určite vám odporúčame si ich vypočuť. Želáme vám do Nového roka veľa dobrej hudby, o ktorej sa budete môcť aj u nás dočítať. PF 2011

Komentáre

  1. Marek hovorí:

    ja by som pridal ešte The National- High Violet

    1. Dávid Tvrdoň hovorí:

      Ůplne súhlasím, do mojej osobnej top 10 ešte patrí aj Janelle Monaé – ArchAndroid, Imelda May – Mayhem, The Tallest Man on Earth – Wild Hunt, spomínaný The National a nakoniec Seabear – We Built a Fire