Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Nové hudobné videoklipy (23. 12. 2010)

Nové hudobné videoklipy (23. 12. 2010)

| On 23, Dec 2010

Po dlhšej pauze vám opäť prinášame nové hudobné videoklipy. Naposledy Švédsko zastupovala skupina Love is All, tentokrát predstavujeme indie pop snílkov The Radio Dept. s piesňou z ich posledného albumu. Kanaďania z Broken Social Scene zverejnili mierne kontroverzné video s kritickým podtónom voči nedávnej environmentálnej katastrofe. Mladého Američana Perfume Genius si môžete pozrieť a vypočuť v novom klipe, francúzska dvojica Daft Punk uvádza soundtrack k pokračovaniu filmu Tron a nakoniec mladá pesničkárka Joanna Newsom na harfe.

The Radio Dept. – Never Follow Suit (11. 12. 2010)

Švédsky hudobný export bol a stále je zaujímavým prínosom pre poslucháčov rôznych žánrov. Kapely z tejto severskej krajiny nie sú síce tak špecifické ako napríklad Islanďania, no napriek tomu v ich tvorbe počuť určitú zvukovú príslušnosť, ktorou sa hlásia k rodnej zemi. Indie popový The Radio Dept. vydali tretí album s názvom Clinging to a Scheme, na ktorom nájdeme aj pieseň Never Follow Suit. Okrem zastretého až zašumeného zvuku sú pre nich typické snové a melancholické melódie. Nasledovný videoklip je kolážou urbanistických záberov v duchu art filmového prevedenia.

Broken Social Scene – Texico Bitches (12. 12. 2010)

Zdá sa, že opäť postupne ožíva kritický ohlas zo strany hudobných skupín voči dianiu vo svete, či už kritika skrytá v piesni alebo ukázaná vo videoklipe. Po agitačnom videu na zamyslenie od kanadských Arcade Fire, prichádzajú ich krajania z Broken Social Scene s klipom k skladbe Texico Bitches, ktorou poukazujú na katastrofu, keď sa v Mexickom zálive rozliala olejová škvrna. Pieseň pochádza z Forgiveness Rock Record, albumu nominovanom na Polaris Music Prize. V krátkom filme vidíme, ako sa na planine stretnú dve skupiny pomalovaných ľudí (aj vám pripomína sfarbenie jednej skupiny Statočné srdce?) a ich zástupcovia sa pustia do súboja, pri ktorom na nich nalievajú olej. Boj sa nakoniec premení na niečo viac intímne, s čím asi nikto nerátal.

Perfume Genius – Lookout, Lookout (10. 12. 2010)

Útla postava, krehký hlas, jemné melódie a na dnešnú dobu extrémne nahé piesne. Mike Hadreas je mladý Američan, ktorý stojí za projektom Perfume Genius. V roku 2009 vydal prvý singel s názvom Mr. Peterson, ktorý rozprával príbeh o pedofilnom stredoškolskom učiteľovi. Už táto pieseň nasvedčovala, akým smerom sa jeho tvorba bude v budúcnosti uberať. Neskôr v roku 2010 vydal album s názvom Learning. Podľa očakávania sú hlavnou témou pokrivené ľudské vzťahy, nedostatok lásky, zneužívanie, odmietnutie alebo samovražda. V klipe Lookout, Lookout vystupuje Hadreas, poneviera sa po opustenom moteli a jeho okolí.

Daft Punk – Derezzed (7. 12. 2010)

V súčasnosti vyzerá byť moderným a hlavne výnosným biznisom točiť pokračovania starých filmov spred pätnástich až dvadsiatich rokov. Pokračovanie, nie remake. Legendárny Tron sa tak dočkal dokončenia príbehu. Zloženie soundtracku dostala na starosť francúzska elektronická dvojica Daft Punk, ktorá svojim prelomovým albumom Homework z roku 1997 prispela k formovaniu pop music. Videoklip k piesni Derezzed je klipom, no zároveň reklamou na film samotný. Vystupuje v ňom duo muzikantov, ktorí majú na hlavách svoje typické helmy a uvidíme aj útržok zo samotnej snímky.

Joanna Newsom – On A Good Day (14. 12. 2010)

Večerná šou Davida Lettermana je ďalšou americkou talkshow, v ktorej sa často objavujú známe hudobné osobnosti pop music, ale tiež alternatívnej scény. V nedávnej šou takto vystúpila americká interpretka Joanna Newsom, ktorá zahrala skladbu On A Good Day, najkratšiu pieseň z trojalbumu Have One on Me. Newsom patrí k nezvyčajným hudobným zjavom, nielenže všetky svoje piesne hrá na harfe, ale jej špecifický spevácky prejav sa úplne odlišuje od dnešných speváčok. V roku 2009 sa jej na hlasivkách objavil výrastok a dva mesiace nemohla rozprávať ani spievať. Po zotavení nastala zmena hlasu, ktorá je počuteľná práve na poslednom albume.