Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik – plavíme sa až na kraj sveta

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik – plavíme sa až na kraj sveta

| On 23, Dec 2010

V kinách od 9.12.2010

V roku 2005 mala svetovú premiéru filmová adaptácia prvého dielu slávnej knižnej série britského spisovateľa C. S. Lewisa Kroniky Narnie. Publikum ju nadšene prijalo, a tak o tri roky nasledovalo pokračovanie. Oba filmy spolu zaznamenali vysoké celosvetové tržby, ktoré presiahli 1,1 miliardy dolárov. Objavili sme v nich čarovný svet Narnie, v ktorej vládla zlá Biela čarodejnica, bojovali po boku leva Aslana a pomohli princovi Kaspianovi na trón. A hoci sa objavili isté nedostatky, ako celok to boli celkom úspešné diela. Teraz prichádza do kín tretí film, ktorý vzbudzuje isté očakávania. Predovšetkým kvôli zmene štábu, časovému odstupu, ale aj technológii 3D, ktorá sa dostala aj do Narnie. Je trojka lepšia alebo horšia ako predchádzajúce dva diely?

Dve najmladšie z detí Pevensieovcov Edmund a Lucy trávia prázdniny u svojich príbuzných… Ak vám začiatok pripomína Harryho Pottera, nie ste ďaleko od pravdy. K tejto téme sa ešte vrátime. Kým Lucy má svoju vlastnú izbu, Edmund ju musí zdieľať s neznesiteľným (a dosť ukričaným) bratrancom Eustaceom. Súrodenci spomínajú na Narniu a na dobrodružstvá, ktoré tam zažili. Jedného dňa sa pri bežnej hádke Lucy zahľadí na obraz lode, ktorý visí v jej izbe a o chvíľu už plávajú v mori. Zachráni ich posádka lode Ranný pútnik na čele s mladým kráľom Kaspianom desiatym. Všetci sú nadšení, teda až na otravného bratranca. Ten akosi ťažko „rozdýchava“ stretnutie s hovoriacim potkanom, či býkom. Vtipná je scéna, v ktorej sa Eustace pokúša rozprávať s vtákom, ten však iba škrieka. Býk sa mu začne smiať za naivnú predstavu, že vtáky vedia rozprávať ľudskou rečou… Počas svojej výpravy musí posádka navštíviť niekoľko zaujímavých miest, aby našla sedem stratených lordov z Narnie. Ich úlohou je spojiť sedem mečov a položiť ich na Aslanov stôl. Kým sa tak stane, zažijú naozaj rušnú dobrodružnú cestu. Na jej konci sa ocitnú až na samotnom kraji sveta…

Tretí diel Narnie prináša ďalšiu zmenu. Starší súrodenci Peter a Susan sa už kvôli svojmu veku nemôžu do Narnie vrátiť (nakrátko ich však uvidíte), a tak štafetu preberajú Edmund a Lucy. Georgie Henley (Lucy) herecky presvedčila už v prvej Narnii, kritici ju vyzdvihovali. Musím povedať, že jej herectvo sa páči aj mne. Je presvedčivá a prirodzená. Kvalitný výkon podal aj Will Poulter (Eustace), hoci mi jeho večné fňukanie po chvíli začalo liezť na nervy. Tak to však má byť, Poulter chcel dosiahnuť práve to. Navyše, neskôr dôjde k povahovej premene tejto postavy, takže si u mňa napravila reputáciu. Zvyšok obsadenia podáva svoje štandardné výkony. Čo sa týka dejovej línie, vrátim sa k svojej myšlienke o Harrym Potterovi. Okrem úvodu príbehu nájdete istú podobnosť aj pri hľadaní mečov. Harry hľadá Voldemortove horcruxy, posádka lode meče. Ďalšia podobnosť je s Hviezdnymi vojnami. Tak ako sa v nich objavujú majstri Jedi roztrúsení po jednotlivých planétach galaxie, tu máme sedem stratených lordov. A napokon Piráti z Karibiku. Príšeru, ktorá chytí celú loď a ohrozuje posádku máme v oboch filmoch. Sú to však len malé podobnosti, ktoré uvádzam ako zaujímavosť. Napokon by som sa chcel dotknúť slovenského dabingu a 3D. Hlasy hercom celkom sadli, malú výčitku však smerujem k Edmundovmu. Akosi mi spočiatku nesedel, ale neskôr som si naň zvykol. A čo sa týka 3D technológie, tvorcovia ju  využili naplno len zriedkavo (úvodné titulky, Lucy prechádzajúca chodbou, morské vlny), takže nečakajte morskú vílu plávajúcu okolo vašej hlavy. Ako doplnenie to však bolo celkom príjemné. Podľa mňa sa teda tretí diel kvalitatívne vyrovnáva s predchádzajúcimi.

Trailer na YouTube.

Konečný verdikt:★★★★☆

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik predstavuje oddychovú fantasy rozprávku o ľuďoch s dobrým srdcom, ktorý síce môžu mať svojich „vnútorných démonov“, všetko však dokážu prekonať vďaka sile priateľstva a spolupatričnosti.

Cieľová skupina:

Staršie deti (mladšie si to užijú tiež, len pozor na nepríjemnú príšeru na konci filmu) a dospelí túžiaci si oddýchnuť pri nenásilnom filme v prítmí kinosály.

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik (Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader), dobrodružná rodinná fantasy, USA, GB, 2010, 115 min., réžia: Michael Apted, scenár: Christopher Markus, Stephen McFeely, Michael Petroni, kamera: Dante Spinotti, hudba: David Arnold, hrajú: Ben Barnes (Kaspian), Skandar Keynes (Edmund Pevensie), Georgie Henley (Lucy Pevensie), Will Poulter (Eustace Scrubb), Liam Neeson (Aslan), Anna Popplewell (Susan Pevensie), William Moseley (Peter Pevensie) a ďalší.